Gruzíni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gruzíni
ქართველები
Kartvelebi
Farnavaz I. Petr Iberský Vachtang I. Vlčí hlava David IV. Obnovitel Šota Rustaveli
Tamara Veliká Giorgi Saakadze Pjotr Bagration Niko Pirosmani Važa Pšavela
Josif Stalin Lavrentij Berija George Balanchine Katie Melua Chviča Kvaracchelija
Populace
5-7 milionů
Země s významnou populací
GruzieGruzie Gruzie 3 956 000[1]
RuskoRusko Rusko157,803[2]
Evropská unieEvropská unie Evropská unie~250 000
TureckoTurecko Turecko100 000-1 000,000[3][4]
USA Spojené státy americké30 000-100 000[5]
ÍránÍrán Írán100 000+[6]
IzraelIzrael Izrael80 000[7]
UkrajinaUkrajina Ukrajina34 199[8]
ŘeckoŘecko Řecko27 400[9]-150 000+[10]
Spojené královstvíSpojené království Spojené království12 000[11]
Jazyk(y)
gruzínština a další kartvelské jazyky
Náboženství
Převážně pravoslaví (Gruzínská pravoslavná církev)

Gruzíni či Gruzínci[12] (gruzínsky ქართველები) jsou v širším smyslu obyvatelé Gruzie, v užším pak kavkazský národ hovořící gruzínštinou, jazykem kartvelské jazykové skupiny, který používá gruzínské písmo.

Národ Gruzínů obývá především Gruzii, kde s 3,9 miliony příslušníků tvoří přibližně 84 % populace.[13] Dále žije několik set tisíc Gruzínů ve východním Turecku, v Rusku a Íránu, desítky tisíc pak na Ukrajině, v USA a v zemích Evropské unie. Celkem se tedy populace Gruzínů pohybuje okolo 7 milionů. Většina Gruzínů se hlásí ke Gruzínské pravoslavné církvi.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Zakladatelem a prvním panovníkem starověkého království Kartli (jež Řekové a Římané nazývali Království Ibérie) byl Farnavaz I. V 5. století se stal gruzínským národním hrdinou v boji s perskými Sásánovci král Vachtang I. Gorgasali ("Vlčí hlava"), dle tradice taktéž zakladatel dnešního hlavního města Tbilisi. Středověké Gruzínské království prožívalo největší rozkvět za vlády krále Davida IV. Obnovitele a královny Tamary Velké. Úspěšným vojevůdcem, politikem a diplomatem byl Giorgi Saakadze, zvaný Veliký mouravi (správce). Z gruzínského dynastického rodu Bagrationů pocházel Pjotr Ivanovič Bagration, carský důstojník, který se proslavil během napoleonských válek. V druhé polovině 19. století čelil ruskému útlaku populární národní obrozenec Ilja Čavčavadze, jenž byl po svém zavraždění dokonce svatořečen jako Svatý Ilja Spravedlivý.

Mezi historicky nejvýznamnější politické osobnosti je ovšem nutno zařadit ve světě zcela jistě nejznámější Gruzínce - sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina, vl. jm. Džugašviliho, a jeho nejvlivnějšího policejního náčelníka Lavrentija Pavloviče Beriju. Významnou roli během revolučních událostí v Rusku v letech 1917 a 1918 sehrál menševický revolucionář, dočasně předseda Petrohradského sovětu, Nikolaj Čcheidze. Bravurními politickými schopnostmi vynikal poněkud kontroverzní Eduard Ševardnadze, v letech 1985 až 1990 ministr zahraničních věcí SSSR za éry Michaila Gorbačova a v letech 1995 až 2003 prezident Gruzie. Prvním demokraticky zvoleným prezidentem se stal vědec, spisovatel a někdejší disident a lidskoprávní aktivista Zviad Gamsachurdia. Jedním z vůdců národního hnutí byl disident, básník a hudebník Merab Kostava.

Největší věhlas v gruzínské literární tradici si získal legendární básník Šota Rustaveli, autor gruzínského národního eposu Muž v tygří kůži. Výraznými představiteli národního obrození, využívajícími lidový folklór, byli básníci Važa Pšavela a Akaki Cereteli, naopak západoevropské a romantické vlivy do gruzínské literatury vnášel básník Nikoloz Baratašvili, přezdívaný „gruzínský Byron“. Obětí stalinských čistek se stal Micheil Džavachišvili. Humorně laděné prózy z válečné i poválečné Gruzie psal Nodar Dumbadze, naproti tomu filozofující, mytologické romány vyšly z pera Othara Čiladzeho. Představitelem magického realismu byl básník a romanopisec Džemal Kharčchadze. V současnosti se prosazuje např. dramatik a romanopisec Micho Mosulišvili.

V oboru filmové režie nejvíce vynikli Tengiz Abuladze a Sergej Paradžanov, trpké komedie točil Georgij Danělija. Z výtvarníků dosáhl největšího ohlasu poněkud paradoxně představitel naivního umění Niko Pirosmani; z jeho autentického odkazu čerpal Lado Gudiašvili.

Zakladatelem gruzínské národní hudby a hudebních škol se stal Zakaria Paliašvili; motivy ze dvou jeho oper tvoří současnou gruzínskou hymnu. Ve světě je však zdaleka nejznámějším hudebním skladatelem Gija Kančeli, žijící od počátku 90. let 20. století v Belgii. Proslulou neoklasickou baletní školu v USA založil a vedl choreograf George Balanchine. Na poli populární hudby se nejvíce prosadila bluesová a folková zpěvačka Katie Melua, působící ve Velké Británii.

Významným raně křesťanským filozofem, představitelem křesťanského novoplatonismu byl Petr Iberský, jehož Gruzínská pravoslavná církev uznává jako světce. Tbiliská univerzita nese jméno historika a lingvisty Ivane Džavanišviliho, jenž se podílel na pokusech Gruzie získat nezávislost po první světové válce.

Gruzínci mají celou řadu výtečných sportovců a medailistů, především v bojových a silových sportech, např. vzpěrač Laša Talachadze, držitel světového a zároveň olympijského rekordu ve dvojboji. V současnosti je nejlépe hodnoceným fotbalistou Chviča Kvaracchelija, přezdívaný "Kvaradona".

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. GeoStat.Ge. Population [online]. Jan 1, 2014 [cit. 2014-12-02]. Dostupné online. 
 2. Итоги Всероссийской переписи населения 2010 года в отношении демографических и социально-экономических характеристик отдельных национальностей [online]. [cit. 2015-08-21]. Dostupné online. 
 3. LEVINSON, David. Ethnic Groups Worldwide: A Ready Reference Handbook. [s.l.]: Google Books Dostupné online. 
 4. Milliyet [online]. [cit. 2015-08-21]. Dostupné online. 
 5. (gruzínsky) ქართული დიასპორა ამერიკის შეერთებულ შტატებში Archivováno 14. 6. 2013 na Wayback Machine. State Ministry on Diaspora Issues of Georgia
 6. Universiteit van Amsterdam. dhr. dr. B. (Babak) Rezvani - Universiteit van Amsterdam [online]. [cit. 2015-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-14. 
 7. Joshua Project. Country - Israel :: Joshua Project [online]. [cit. 2015-08-21]. Dostupné online. 
 8. Всеукраїнський перепис населення 2001 - English version - Results - Nationality and citizenship - The distribution of the population by nationality and mother tongue - Selection: [online]. [cit. 2015-08-21]. Dostupné online. 
 9. Archivovaná kopie. www.statistics.gr [online]. [cit. 2016-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-25. 
 10. დიასპორა - საქართველოს საელჩო საბერძნეთის რესპუბლიკაში [online]. [cit. 2015-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-09. 
 11. (gruzínsky) ქართული დიასპორა დიდ ბრიტანეთში Archivováno 14. 6. 2013 na Wayback Machine. State Ministry on Diaspora Issues of Georgia
 12. Internetová jazyková příručka, heslo Gruzín.
 13. CIA World Factbook. www.cia.gov [online]. [cit. 2008-09-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-14. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]