Naivní umění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henri Rousseau: Lev požírající kořist (asi 1907)

Naivní umění je termín pro umělecká díla autodidaktů především v malířství, s jednoduchým, bezstarostným, vymyšleným výběrem motivů. Malba je také často velmi jednoduchá, například bez stínů, s deformovaným prostorem a perspektivou a se zjednodušenou reprezentací života. Malíři používají jednoduché techniky, velmi často s dokonale propracovaným detailem, které zavádějí diváka do světa kouzel a symbolů. Tato díla jsou často osobní sny autora. Neprávem bývá často ztotožňováno s dětskou jednoduchostí. Jedná se však o velký omyl a zjednodušenou domněnku, že naivní umění tvoří lidé s malou nebo žádnou úrovní uměleckého vzdělání.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pojem naivní umění nepředpokládá u autora absolvování akademie nejčastěji malířského oboru nebo všeobecně přijímaného „vzdělaného“ způsobu umělecké tvorby. V praxi však školy naivního umění existují. V průběhu doby se naivní umění stalo společensky přijatelným stylem.

Charakteristiky naivního umění jsou velmi choulostivé ve vztahu k formálním vlastnostem obrazu. Pro některé teoretiky umění nesou naivní obrazy znaky potíží s kresbou a perspektivou, které vedou k nedefinovanému vzoru, nerafinovaných barev a jednoduchosti, spíše než že by byly pronikavé, duchaplné, důmyslné, důvtipné nebo jemné. To by však spíše odpovídalo definici pseudo-naivního umění.

Občas je autorem naivní malby umělec, který neabsolvoval žádné formální umělecké vzdělání ve škole nebo na Akademii, například Henri Rousseau nebo Alfred Wallis. Na druhou stranu jako 'pseudo naivní' nebo 'faux naive' se označují práce umělců, které víceméně napodobují, nebo jsou „rozpačitě ostýchavé“.

Termín primitivní umění se často používá pro umění autora bez formálního vzdělání. To je třeba odlišovat od „ostýchavého“ primitivismu. Další termín, který se vztahuje k naivnímu umění je lidového umění, avšak není zcela jeho synonymem.

Naivní umělci[editovat | editovat zdroj]

18. století[editovat | editovat zdroj]

Příklad práce Edwarda Hickse
Niko Pirosmani: Bezdětný milionář a chudá žena požehnaná dětmi

19. století[editovat | editovat zdroj]

Henri Rousseau: Chlapec na skalách, 1985-7
Edward Hicks, Království pokoje, 1834

20. a 21. století[editovat | editovat zdroj]

Niko Pirosmani, Žena se sklenicí piva, asi 1900

Československo a Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Muzea a galerie[editovat | editovat zdroj]

Neznámý malíř z Pernambuco, Brazílie: Krajina

Brazílie

Česká republika

Kanada

Chorvatsko

Francie

France Midi Canal

Německo

Izrael

Itálie

Japonsko

Polsko

Portugalsko

Rusko

Srbsko

Španělsko

USA

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sbírka naivního umění a art brut [online]. Litoměřice: Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích [cit. 2017-08-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-22. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]