Malba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mona Lisa – jeden z nejznámějších obrazů, namalovaný na dřevě technikou olejomalby

Malba je technika nanášení barev v souvislé vrstvě na podklad, zpravidla pomocí štětce. V přeneseném smyslu slova znamená také produkt této činnosti. Od kresby se liší použitým nástrojem (štětec) a plošností, kterou je barva nanášena. Používá se ve výtvarném umění. V neuměleckém smyslu je malba synonymem pro nátěr nebo natírání.[1] Osoba, tvořící malbu, se nazývá malíř či malířka.

Základ slova (malba, malíř, malovat,…) pochází z německého malen[2], a to vychází ze starohornoněmeckého mal = „skvrna, znamení“, jehož původ je spojován s indoevropským základem mel-, znamenajícím „tmavý, černý“.[3] Ve výtvarném umění jde o nejdůležitější techniku malíře. Podle charakteru malby, použitých materiálů, či podkladu se malba dělí na několik základních malířských technik.

Pro malbu obrazů se nejčastěji používají olejové barvy (proto olejomalba), dnes často také barvy akrylové. Před rozšířením olejomalby se malovalo tzv. vaječnou temperou, kdy se barevné pigmenty (práškové barvy, připravované mletím z v přírodě se vyskytujících minerálů - malachit, azurit, rumělka, nebo z barevné hlíny) spojovaly pomocí emulze (nejčastějším emulgátorem byl vaječný žloutek). Podkladem malby je zpravidla plátno (napnuté na "blind-rámu"), v minulosti byla ovšem častá i malba na dřevěnou podložku. V současnosti je jako podklad využíváno mnoho různých, i různorodých, materiálů, například sololit, masonit, karton, plast, překližka, dřevotříska, plech a pod. Malba je zpravidla prováděna krycími barvami, tzv. vrstvenou technikou, která umožňuje použití různých efektů, např. pastózní kladení barev (pomocí špachtle), nebo techniku lazury. Je-li potřeba rychlejšího schnutí olejových barev, přidává se sikativ[4]. Struktura povrchu podložky, na kterou se maluje, bývá zpravidla napřed upravena, např. plátno se klihuje, šepsuje, na karton lze použít nátěr latexem. Následné barevné tónování podkladu se nazývá imprimitura[5][6]. Prvním krokem vlastní malby je podmalba. V období renesance se používala lavírovaná, tmavé barvy na světlý podklad, v baroku byla podkladová vrstva zpravidla tmavá (bolus), takže podmalba vznikala tzv. vysvětlováním malovaného předmětu[7]. Dnes se kombinují oba způsoby. Barva podkladové vrstvy má (stejně jako použitá technika) velký význam pro celkové barevné vyznění obrazu. Před provedením vlastního díla bývá obraz zpravidla rozvržen (nestalo-li se tak již podmalbou) pomocí podkresby[8], poté se postupuje od zadních částí obrazu (tzv. pozadí, většinou za použití studených, světlých odstínů barev) směrem dopředu (tzv. popředí a teplé, syté barvy)[9]. Po dokonalém zaschnutí (cca 1 rok) se malba na obraze většinou lakuje (např.damarovým lakem), pro ochranu obrazu, udržení stálosti barev a docílení stejného lesku (nebo matu)[10].

Oblíbená je také malba na papír pomocí vodou ředitelných, nekrycích ("vodovek") barev, tzv. akvarel. Ten může být kombinován také s kresbou. Dalšími technikami malby je např. kvaš, pastel, enkaustika, pastel, malba disperzními barvami.atd.

Nástěnné malířství využívá tři základní techniky: malbu do vlhké omítkyal fresco (freska), malbu na suchou omítku – al secco a jejich kombinaci – fresco-secco.

Současné malířství často překračuje historickou praxí vymezené názvy, techniky i technologie. Proto je vymezení současných malířských technik složitější, a často i zajímavější.

Typy malby[editovat | editovat zdroj]

Malbu lze dělit i podle toho, jaké barvy jsou použity, jakou technikou jsou nanášeny, nebo na jaký povrch se barva nanáší, ale také podle námětu malby a to např.na:

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. obdobné tři významy slova rozlišuje Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost, Academia, Praha 1994, ISBN 80-200-0493-9
 2. https://www.landigo.cz/nemecky-slovnik?q=malen
 3. Jiří Rejzek: Český etymologický slovník. Leda 2001, ISBN 80-85927-85-3; Stručný etymologický slovník jazyka českého, SPN 1992, ISBN 80-04-23715-0 (zmiňuje pouze původ z německého malen)
 4. http://www.humanart.cz/wiki-slovnik-35-sikativ.html
 5. https://www.malbaakresba.cz/zajimavosti/108-zakladni-postupy-a-techniky-v-malbe
 6. https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/imprimitura
 7. https://www.kosmas.cz/knihy/108579/technika-malby-i.-ii/
 8. http://olejomalby.sweb.cz/rady.htm
 9. https://katalog.upce.cz/documents/309190?locale=cs
 10. http://old.avu.cz/~mica/digibooks/210_002_slansky.pdf
 11. https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/pastozni
 12. https://androidaplikace.cz/index.php/2013/06/malba-prstem-malujte-si-v-jednoduchem-editoru/
 13. https://www.malovanikresleni.cz/products/piskova-mandala-/
 14. http://cz.kolektiv.cz/o-nas/techniky/malba-na-sklo
 15. http://www.glassrevue.com/news.asp@nid=2910.html
 16. http://www.prachenskemuzeum.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=343&Itemid=94
 17. https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/inspirujte-se-porcelanovymi-perlami-japonska-a-ciny-jen-pro-vyvolene-95008
 18. https://www.supsbechyne.cz/aktivity/kurzy-pro-verejnost/malba-na-keramiku-dekorace-keramickych-vyrobku.html
 19. https://www.erpetcrystal.cz/smaltovane-sklo/c34-2.htm
 20. http://www.zsstrani.cz/dum/Digitalni%20Ucebni%20Materialy/2_stupen/Vytvarna%20vychova/9.%20rocnik/Namet%20v%20malirstvi%20-%2016/Namet%20v%20malirstvi.pdf

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]