Diskuse:Malba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neověřeno[editovat zdroj]

Český etymologický slovník uvádí, že slovo "malovat" pochází z německého malen, a to z starohornoněmeckého māl (skvrna, znamení). Jelikož autor má takových věcí na svědomí více, viz také Diskuse:Plakát, zřejmě bude zapotřebí zvýšená ostražitost. --Luděk 13:30, 31. 1. 2007 (UTC)

Rozpor[editovat zdroj]

  • Bez předkreslování Na stránce kresba se píše, že kreslení slouží jako přípravná fáze malby.
  • na plátno Myslím si, že termín malba je mnohem obecnější a spadá sem i malba na jiné podklady…
  • 14. století …v anglické verzi: 32000 let před n. l.

--Hidalgo944 22:35, 18. 4. 2007 (UTC)


To je v zásadě pravda, respektive byla tak před třemi, čtyřmi staletími. Dnes je kresba víceméně autonomní technika, která může být použita také k přípravě malby. Stránka o kresbě ovšem také zasluhuje předělat, neboť je v některých věcech matoucí. --Šandík 22:43, 18. 4. 2007 (UTC)
PS: Upozorňovat na jednotlivé chyby nemá smysl, ten článek je jeden velký omyl ;o)
PPS: Jinak pokud jde o to 14. století a násl. text, to si autor popletl s olejomalbou.
Šandík: Zde musím spoléhat na Vás, protože se ve výtvarném umění zjevně vyznáte. Myslíte, že lze Perníčkovu verzi zcela smazat, že tam není nic užitečného? Je možné tam nechat jen to, co je na začátku napsáno dvěma anonymními přispěvateli (z toho jednou nepřihlášený ŠJů) a zcela vyhodit odstavec "Historie malby", který je dílem Perníčka? Klidně hlasování předčasně ukončím, pokud tam už nebudou ty původní nesmysly. --Luděk 05:36, 19. 4. 2007 (UTC)
Ale ano. Ono většina těch tvrzení má nějaký reálný základ, jenom je to všechno tak nějak zamotané, popletené, smíchané... (viz onen výše zmíněný omyl ohledně počátku malby). Mám dojem, že Perníček opisuje kdoví odkud a přitom vlastně neví co píše. Tématu fakticky vůbec nerozumí. Takže něco z toho sice použít lze, ale nakonec jednodušší je to napsat celé znova. --Šandík 21:52, 19. 4. 2007 (UTC)

Sloučit[editovat zdroj]

Při doplňování interwiki jsem si všiml, že článek en:Painting již odkazuje na malířství. Myslím, že tyto dva články je třeba sloučit, pojednávají o tomtéž. Z malířství by pak vedlo přesměrování na malba. OK? --egg 12:58, 19. 4. 2007 (UTC)

Klidně. Možná by stálo za to vyčlenit seznam maleb do samostatného seznamu. --P A S T O R I U S 13:03, 19. 4. 2007 (UTC)

Zásadní argumenty proti sloučení: 1) Malířství je obor zahrnující řadu používaných technik. Malba je jen jednou z nich, i když nejvýznamnější. Je to vidět už na tomhle článku, neboť sgrafito je sice malířská technika, ale přitom jej v žádném případě nelze řadit do malby! 2) Pokud zde máme heslo kresba, mělo by tu být i obdobné heslo malba. 3) I široká odkazovanost termínu "malba" dokládá, že heslo má své oprávnění. --Šandík 21:52, 19. 4. 2007 (UTC)

Taktez proti slouceni, stejne jako Sandik --Vrba 14:39, 7. 5. 2007 (UTC)

Také zastávám názor, že není důvod ke sloučení; maba a malířství jsou imho dva různé pojmy. Jinak souhlas se Šandíkem. --Petr Adámek 14:46, 7. 5. 2007 (UTC)