David IV.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David IV.
Davit Agmashenebeli.jpg
Rodné jméno დავით IV აღმაშენებელი
Narození 1073
Kutaisi
Úmrtí 8. února 1125 (ve věku 51–52 let)
Tbilisi
Místo pohřbení Klášter Gelati
Povolání politik a básník
Nábož. vyznání Gruzínská pravoslavná církev
Manžel(ka) Rusudan of Armenia
Guranduht of the Kipchaks
Děti Demetrius I of Georgia
Tamar
Kata of Georgia
Zurab Bagrationi
Vakhtang Bagrationi
Rodiče George II of Georgia a Helena
Příbuzní Rusudan, daughter of Demetrius I of Georgia, David V of Georgia, George III of Georgia a Bagrationi, daughter of Demetrius I of Georgia (vnoučata)
Funkce Gruzínské království (1089–1125)
Podpis David IV. – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David IV. (10731125), také Budovatel nebo Stavitel (gruzínsky დავით აღმაშენებელი, Davit Aghmashenebeli) byl gruzínský král vládnoucí v letech 1089–1125.

Hodnocení panování Davida IV.[editovat | editovat zdroj]

David IV. je považován za jednoho z nejvýznamnějších gruzínských králů z dynastického rodu Bagrationů. Vládl Gruzínskému království od roku 1089 až do své smrti v roce 1125. Byl velice charismatický a energický panovník. Jeho vláda započala zlatou éru gruzínských dějin, v které úspěšně pokračovala královna Tamara Gruzínská. Gruzínské království se v jejich éře stalo nejsilnějším státním útvarem na Kavkaze.

Bitva u Didgori[editovat | editovat zdroj]

Král David a jeho vojska porazila v bitvě u Didgori (v roce 1121) invazní vojska Seldžucké říše. Rozhodujícím vítězstvím se David zbavil muslimské nadvlády a vyhnal loupeživé hordy (Seldžucké Turky).[1] Bitva u Didgori je v gruzínských kronikách opěvována jako "zázračné vítězství" (gruzínsky ძლევაჲ საკვირველი, dzlevay sakvirveli)[2]. Gruzínci pořádají na počest této významné události tradiční každoroční vzpomínkovou akci známou jako Didgoroba[3]. Po této rozhodující bitvě král David ovládl Tiflis, které ustanovil hlavním městem země.

Rozvoj Gruzie po ukončení muslimské nadvlády[editovat | editovat zdroj]

Následně provedl král David IV. vnitropolitické změny a reformy. Aktivně podporoval rozvoj školství a vzdělání, dále rozvíjel vědy a umění, sjednocoval národ, reorganizoval armádu, usiloval o hospodářský pokrok a zvyšování úrovně blahobytu obyvatelstva. Snažil se zabezpečit prosperitu Gruzínského království. Za jeho vlády vznikaly nebo se rozvíjely nová městská sídla, zejména Gori a některé unikátní stavby, především klášter Gelati,[4] který se nachází nedaleko druhého největšího gruzínského města Kutaisi a je místem posledního odpočinku krále Davida.

Král David měl v oblibě poezii a napsal cyklus duchovní lyriky Kajícné žalozpěvy (gruzínsky გალობანი სინანულისანი, Galobani sinanulisani)[5].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]