Klášter Gelati

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála Bagrati a klášter Gelati
Světové dědictví UNESCO
Gelati Monastery 2.jpg
Smluvní stát Gruzie Gruzie
Gelati
Red pog.svg
Gelati
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv
Odkaz 710 (anglicky)
Oblast Imeretie
Zařazení do seznamu
Zařazení 1994 (18. zasedání)

Gelati je klášterní komplex z počátku 12. století, nacházející se poblíž gruzínského města Kutaisi. Jeho součástí je Chrám Panny Marie, který v roce 1106 založil gruzínský král David IV., a kostely svatého Jiří a svatého Mikuláše z 13. století. V roce 1994 byl společně s nedalekou katedrálou Bagrati přijat na Seznam světového dědictví UNESCO.

Po dlouhou dobu byl intelektuálním i náboženským centrem celé Gruzie. Nacházela se zde akademie, která zaměstnávala některé z nejslavnějších gruzínských vědců, teologů a filozofů. Například to byli Ioane Petritsi či Arsen Iqaltoeli.

Klášter stojí dodnes a patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám v zemi. V jeho interiérech se zachovalo množství nástěnných maleb a rukopisů z 12. až 17. století. Nějakou dobu tu přebýval také Khakhulijský triptych, než byl v roce 1859 ukraden.

V klášteře je pohřben jeden z největších gruzínských králů David IV. Poblíž jeho hrobu se nacházejí brány z města Gandža, které ukořistil na své výpravě Demetrius I. v roce 1138. Je zde také například pohřbený Jiří V. Zářivý (12861346).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gelati Monastery na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]