Klášter Gelati

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
klášter Gelati
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státGruzieGruzie Gruzie
Gelati
Gelati
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiv
Odkaz710 (anglicky)
OblastImeretie
Zařazení do seznamu
Zařazení1994 (18. zasedání)
V ohrožení2010-2017

Gelati je klášterní komplex z počátku 12. století v gruzínské Imeretii. Nachází se ve stejnojmenné obci na levém břehu řeky Ckalimely (gruzínsky წყალიმელა) asi 4 km vzdušnou čarou směrem na severovýchod od správního centra Imeretie Kutaisi. Jeho součástí je Chrám Panny Marie, který v roce 1106 založil gruzínský král David IV., a kostely svatého Jiří a svatého Mikuláše z 13. století. V roce 1994 byl společně s nedalekou katedrálou Bagrati přijat na Seznam světového dědictví UNESCO. V roce 2017 byla katedrála Bagrati ze seznamu světového dědictví vyškrtnuta, zatímco klášter Gelati stále po ochranou UNESCO zůstává.

Po dlouhou dobu byl intelektuálním i náboženským centrem celé Gruzie. Nacházela se zde akademie, která zaměstnávala některé z nejslavnějších gruzínských vědců, teologů a filozofů. Byli to například Ioane Petritsi či Arsen Iqaltoeli.

Klášter stojí dodnes a patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám v zemi. V jeho interiérech se zachovalo množství nástěnných maleb a rukopisů z 12. až 17. století. Nějakou dobu tu přebýval také Khakhulijský triptych, než byl v roce 1859 ukraden. Do roku 1921 zde byl uchováván Evangeliář z Mokvi, než byl odvezen do Francie. Dnes je evangeliář uchováván v Gruzínském národním středisku rukopisů v Tbilisi.

V klášteře je pohřben jeden z největších gruzínských králů David IV. Poblíž jeho hrobu se nacházejí brány z města Gandža, které ukořistil na své výpravě Demetrius I. v roce 1138. Je zde také například pohřbený král Jiří V. Zářivý (12861346).

S klášterem je spojen i tzv. Chachulský triptych (dnes v Muzeu umění v Tbilisi), byzantská zlatnická kompozice drahokamů, perel a smaltových destiček z 8.–11. stol.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gelati Monastery na anglické Wikipedii.

  1. ADAMEC, Jaromír. Kutaisi, Gelati a dinosauři. Země světa. 5.4.2022, roč. 20, čís. 4, s. 52–55. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]