Klášter Gelati

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
klášter Gelati
Světové dědictví UNESCO
Gelati Monastery 2.jpg
Smluvní státGruzieGruzie Gruzie
Gelati
Gelati
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiv
Odkaz710 (anglicky)
OblastImeretie
Zařazení do seznamu
Zařazení1994 (18. zasedání)
V ohrožení2010-2017

Gelati je klášterní komplex z počátku 12. století v gruzínské Imeretii. Nachází se ve stejnojmenné obci na levém břehu řeky Ckalimely (gruzínsky წყალიმელა) asi 4 km vzdušnou čarou směrem na severovýchod od správního centra Imeretie Kutaisi. Jeho součástí je Chrám Panny Marie, který v roce 1106 založil gruzínský král David IV., a kostely svatého Jiří a svatého Mikuláše z 13. století. V roce 1994 byl společně s nedalekou katedrálou Bagrati přijat na Seznam světového dědictví UNESCO. V roce 2017 byla katedrála Bagrati ze seznamu světového dědictví vyškrtnuta, zatímco klášter Gelati stále po ochranou UNESCO zůstává.

Po dlouhou dobu byl intelektuálním i náboženským centrem celé Gruzie. Nacházela se zde akademie, která zaměstnávala některé z nejslavnějších gruzínských vědců, teologů a filozofů. Byli to například Ioane Petritsi či Arsen Iqaltoeli.

Klášter stojí dodnes a patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám v zemi. V jeho interiérech se zachovalo množství nástěnných maleb a rukopisů z 12. až 17. století. Nějakou dobu tu přebýval také Khakhulijský triptych, než byl v roce 1859 ukraden. Do roku 1921 zde byl uchováván Evangeliář z Mokvi, než byl odvezen do Francie. Dnes je evangeliář uchováván v Gruzínském národním středisku rukopisů v Tbilisi.

V klášteře je pohřben jeden z největších gruzínských králů David IV. Poblíž jeho hrobu se nacházejí brány z města Gandža, které ukořistil na své výpravě Demetrius I. v roce 1138. Je zde také například pohřbený král Jiří V. Zářivý (12861346).

S klášterem je spojen i tzv. Chachulský triptych (dnes v Muzeu umění v Tbilisi), byzantská zlatnická kompozice drahokamů, perel a smaltových destiček z 8.–11. stol.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gelati Monastery na anglické Wikipedii.

  1. ADAMEC, Jaromír. Kutaisi, Gelati a dinosauři. Země světa. 5.4.2022, roč. 20, čís. 4, s. 52–55. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]