Šota Rustaveli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šota Rustaveli
Shota rustaveli qartuli.jpg
Narození1172
Rustavi
Úmrtí1216 (ve věku 43–44 let)
Jeruzalém
Místo pohřbeníMonastery of the Holy Cross
PseudonymMeskhian poet
Povoláníbásník, spisovatel a Mechurchletukhutsesi
NárodnostGruzíni
Alma materKlášter Gelati
Žánrepická poezie
Významná dílaMuž v tygří kůži
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Freska Šoty Rustaveliho v jeruzalémském klášteře sv. Kříže

Šota Rustaveli, gruzínsky შოთა რუსთაველი, (asi 1172 – asi 1216)[1] byl gruzínský básník, pokládaný za jednoho z největších gruzínských klasiků. Jeho jméno je pravděpodobně odvozeno od jeho rodiště, kterým má být vesnice Rustavi v Meschetii.

O jeho životě je známo jen málo, nedochovaly se žádné písemné doklady. Údaje o jeho narození a úmrtí jsou odvozovány jen ze starých ústních legend. [2] Šlo patrně o vzdělaného a vysoce postaveného šlechtice na dvoře Tamary Gruzínské, která ho kolem roku 1192 poslala s poselstvím do Palestiny. Poslední roky života pravděpodobně prožil v Jeruzalémě, kde se v klášteře sv. Kříže zachoval jeho portrét a zpráva, že byl nejvyšším královniným pokladníkem. Všechny tyto informace nejsou ale zcela jisté.[3]

Kromě několika lyrických básní a epigramů je autorem gruzínského národního eposu Muž v tygří kůži (Vepkhist'q'aosani), jednoho z nejvýznamnějších děl gruzínské poezie, v němž opěvuje rytířské ideály. Dílo se stalo nedostižným vzorem veškeré gruzínské poezie a některé jeho části dokonce zlidověly.[3] Vzniklo zřejmě na přání královny Tamary někdy v letech 1184 až 1207. [2] Epos vyšel poprvé tiskem roku 1712 v Tbilisi (o vydání se zasloužil gruzínský král Vachtang VI.) a následně byl přeložen do mnoha světových jazyků.[4] Například do angličtiny jej přeložili okolo roku 1880 manželé Suttnerovi při svém pobytu v Gruzii (1876-1885). Roku 1958 vyšel také český překlad z pera Jaromíra Jedličky.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shota Rustaveli na anglické Wikipedii.

  1. http://allpoetry.com/Shota_Rustaveli
  2. a b CODR, Milan; FLEYBERK, Jiří. Přemožitelé času sv. 19. Praha: Mezinárodní organizace novinářů, 1989. Kapitola Šotha Rusthaveli, s. 41–44. 
  3. a b Slovník spisovatelů - Asie a Afrika 2., Odeon, Praha 1967, str. 229-230
  4. Slovník světových literárních děl 2., Odeon 1988, str. 201-202

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]