Meschetie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Meschetie
მესხეთი / სამცხე
Mescheti / Samcche
Poloha historické oblasti Meschetie na mapce Gruzie
Poloha historické oblasti Meschetie na mapce Gruzie
Poloha
Souřadnice
StátGruzieGruzie Gruzie
Kraj (mchare)Samcche-Džavachetie
Správa
Statushistorická oblast
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Meschetie, též Samcche (gruzínsky მესხეთი, též სამცხე) je gruzínská horská historická provincie, která se rozkládala na jihozápadě Gruzie při hranici s Tureckem. Dnes tvoří součást gruzínského regionu Samcche-Džavachetie.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Historická oblast Meschetie odpovídá současným okresům

Hlavním městem Meschetie bylo Achalciche.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starověké gruzínské kmeny Mescchetů (či Moschů) a Mosinoiků byly domorodými obyvateli této oblasti. Většina soudobého obyvatelstva Meschetie jsou potomky těchto původních kmenů. Mosynoikové patřili mezi objevitele metalurgie železa. V období od 2. tisíciletí př. n. l.4. století př. n. l. byli Meschetové součástí Gruzínského království Diaochie, v období od 4. století př. n. l. do 6. století n.l. pak součástí Království Kavkazské Ibérie. Od 10. století do 15. století byla Meschetie součástí Gruzínského království, od 16. století pak byla připojena a okupována Osmanské (Otomanské) říše. V letech 18291917 k Ruskému impériu patřila k Tbiliské gubernii jako součásti Ruského impéria, 19181921 ke Gruzínské demokratické republice a 1921 až 1990 ke Gruzínské SSR. Nyní je součástí kraje Samcche-Džavachetie spolu s Džavachetií a Tori.

Meschetští Turci[editovat | editovat zdroj]

Meschetští Turci jsou bývalými tureckými obyvateli gruzínské oblasti Meschetie podél hranice s Tureckem, kteří byli deportováni do střední Asie ve dnech 15. až 25. listopadu 1944 Stalinem a rozptýleni na území Kazachstánu, Kyrgyzstánu, and Uzbekistánu. Z celkového počtu 120 tisíc násilně deportovaných v dobytčích vozech jich 10 tisíc zahynulo.[1] Dnes jsou rozptýleni po celém území bývalého Sovětského svazu.[2][3]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Meskheti na anglické Wikipedii.

  1. BRENNAN, Dan. Guram Mamulia. The Guardian. 5 April 2003. Dostupné online [cit. 22 October 2013]. (anglicky) 
  2. KRAUTHAMER, Ky. Meskhetian Turks Bouncing From Exile to Exile [online]. [cit. 2013-10-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-04-05. (anglicky) 
  3. TRIER, Tom, Andrei Khanzin. The Meskhetian Turks at a Crossroads. [s.l.]: European Center for Minority Issues, 2008. Dostupné online. ISBN 9783825896287. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]