Komsomol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Komsomol
Vznik 29. října 1918
Zánik 1991
Sídlo Moskva, Rusko
Členové 42 010 065
Lídr Vladimir Iljič Lenin
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znak komsomolu

Komunistický svaz mládeže (rusky: Коммунистический союз молодёжи), často zkracovaný podle prvních písmen ruského pojmenování na komsomol (KOMunističeskij SOjuz MOLoděži), byla politická a výchovná organizace sovětské bolševické strany. Oficiální název byl od roku 1922 Všesvazový leninský komunistický svaz mládeže (VLKSM, rusky: Всесоюзный Ленинский Коммунистический Союз Молодёжи). Oficiálně byl komsomol založen 29. října 1918. Sloužil i pro mladé vojáky Rudé armády, kteří byli příliš mladí pro vstup do komunistické strany.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Komsomol byl založen jako samostatná společenská organizace v roce 1918.[2][3]

Během revolučního roku 1917 bolševické křídlo nevidělo v mladých lidech žádné využití, proto byl politický dorost opomenut. Již další sjezdy v letech 1918 a 1919 konstatovaly nedostatek mladších členů strany, a proto byla zahájena masivní kampaň získávání nových mladých kandidátů komunistické strany. Na vzniku organizace měli rozhodující podíl komunističtí vůdcové V. I. Lenin, N. K. Krupská a V. Zorin.

Komsomolci byli zdrojem mladých členů komunistické strany SSSR. Jejich výchovu ovlivňovala VKS(b) od raných let skrze pionýrskou organizaci. Ta byla založena roku 1922 v Moskvě jako jediná dětská organizace SSSR ihned po V. sjezdu Komsomolu.[2]

Ve čtrnácti letech mladí lidé vstupovali právě do komsomolu jako přirozeného pokračování. Věkové omezení členství v komsomolu bylo právě čtrnáct let. Horní hranice se pohybovala kolem 28 let, ale někteří členové strany zde byli i déle.

Památník komsomolcům v Sevastopolu

Komsomol měl přímý vliv na chod státu, protože desítky milionů členů disponovaly značným sociálním i aktivizačním potenciálem. Z Moskvy se komsomolské hnutí rychle rozšířilo po celém SSSR a později ovlivnilo přes Komunistickou internacionálu mládeže (Berlín 1919) vznik podobných organizací v řadě států Evropy.[2]

Mnoho vedoucích politiků v této organizaci začalo svou politickou kariéru (např. Jurij Andropov v Karelské oblasti).

Zlom v pozici komsomolu v sovětské společnosti přinesly až reformy Michaila Gorbačova, který odhalil zkostnatělost vedoucího aparátu komsomolské organizace. Stávající systém nemohl vyhovět novým změnám společnosti, proto na XX. sjezdu komsomolu byly přijaty organizační, personální i funkční změny, které měly zajistit přizpůsobení novým poměrům v zemi. V konečném důsledku však tyto snahy vedly k totální destrukci a fragmentaci komsomolu a jeho faktickému rozpadu.

Jedinou pozitivní událostí perestrojkové destrukce je transformace myšlení. Komsomolci byli jako jedni z prvních vedeni k tržnímu myšlení. Jako typický příklad této nové linie bývá uváděn Michail Chodorkovskij.

Tiskový orgán komsomolské organizace – Komsomolskaja pravda, přežil i formální rozpad.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Komsomol jako podstatná součást komunistické strany byl několikrát oceněn. Obdržel třikrát Leninův řád, jednou Řád říjnové revoluce, jednou Řád rudého praporu a jednou Řád rudého praporu práce. Trvalou poctou je pojmenování asteroidu 1283 Komsomolia právě podle organizace komsomolu.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Členský odznak komsomolu

Protože komsomol byl všesvazovou organizací, zastřešoval činnost regionálních organizací. Tyto se nacházely v následujících sovětských republikách:

 • Arménská SSR: Համամիութենական Լենինյան Կոմունիստական Երիտասարդության Միություն, ՀամԼԿԵՄ Komyeritmiutium[4]
 • Ázerbajdžánská SSR: Ümumittifaq Lenin Kommunist Gənclər İttifaqı (ÜİLKGİ)
 • Běloruská SSR: Ленинский Коммунистический Союз Молодежи Белоруссии, ЛКСМБ
 • Estonská SSR: Eestimaa Leninlik Kommunistlik Noorsooühing, ELKNÜ
 • Karelo-finská SSR: Ленинский коммунистический союз молодежи Карело-Финской ССР, ЛКСМ КФССР
 • Lotyšská SSR: Latvijas Ļeņina Komunistiskā Jaunatnes Savienība, LĻKJS
 • Litevská SSR: Lietuvos Lenino komunistinė jaunimo sąjunga, LLKJS
 • Moldavská SSR: UTCLM (zkratka)
 • Ruská SFSR: Ленинский коммунистический союз молодёжи РСФСР, ЛКСМ РСФСР
 • Ukrajinská SSR: Ленинский Коммунистический Союз Молодёжи Украины, ЛКСМУ

Kromě území SSSR se komsomolské ideje uchytily v:

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Přestože se původní organizace rozpadla, na její činnost ochuzenou o politickou výchovu navázaly oblastní spolky na podobné bázi. Na počátku 21. století tak fungují komsomolské organizace v Rusku (zde jich je několik), na Ukrajině (dvě hlavní organizace), v Moldavsku i v jiných státech – Francii, Kanadě, USA.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ZALOGA, Steven. Rudá armáda za druhé světové války. Brno: Computer Press, a. s., 2007. Kapitola Rudá armáda v roce 1941, s. 4. 
 2. a b c KÖSSL, Jiří; KRÁTKÝ, František; MAREK, Jaroslav. Dějiny tělesné výchovy II.. Praha: Olympia, 1986. Kapitola Dětské a mládežnické hnutí, s. 117. 
 3. a b AUTORSKÝ KOLEKTIV. Pionýrská encyklopedie 1. Praha: Mladá fronta, 1978. Kapitola Tradice Pionýrské organizace SSM, s. 21. 
 4. https://books.google.cz/books?id=28UUAAAAIAAJ&pg=PA73&lpg=PA73&dq=komsomol+in+armenia&source=bl&ots=iusA_IXUbp&sig=9XZTRWZrIP57nnKeulyyzEEtMHU&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwjN0Yv129TJAhWhD3IKHaatD94Q6AEIJjAB#v=onepage&q=komsomol%20in%20armenia&f=false

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]