Komsomolskaja pravda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Комсомольская правда

Komsomolskaja pravda (rusky Комсомольская правда) jsou ruské noviny. V letech 19251991 se jednalo o tiskový orgán Ústředního výboru Komsomolu.

Noviny byly založeny na základě závěru 13. sjezdu Komunistické strany Ruska (bolševiků) a jejich první výtisk vyšel 24. května 1925 v jednatřiceti tisícovém nákladu. Počátkem prosince 1990 přestaly noviny plnit funkci tiskového orgánu Komsomolu a staly se ruským celostátním bulvárním deníkem. V průběhu výjimečného stavu v roce 1991 byly noviny zakázány a ve dnech 19.–20. srpna 1991 nevyšly. Již 21. srpna 1991 noviny vydaly celou kroniku převratu.

V současnosti je Komsomolskaja pravda vlastněna společností Media Partner, která je ve vlastnictví společnosti ECN Group. Tu vede Grigorij Berezkin, který má úzké vazby na Gazprom. Nejvyšší počet denních výtisků měly noviny v roce 1990 (22 milionů výtisků), v současnosti se denní náklad pohybuje mezi sedmi sty tisíci až 3,1 miliony výtisků.

Výtisk z května 1930

Redaktoři[editovat | editovat zdroj]

Ve třicátých letech začal v redakci fotografovat Ivan Šagin. Dokumentoval průmysl, zemědělství, sport, každodenní život, sovětskou mládež a Rudou armádu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Komsomolskaya Pravda na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]