Řád rudého praporu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád rudého praporu
Uděluje
Coat of arms of the Soviet Union 1.svg
Sovětský svaz
Založeno 16. září 1918
Zrušeno 1991
Stát Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Heslo Proletáři všech zemí, spojte se!
Způsobilost občané Sovětského svazu
Uděluje se za hrdinství v boji nebo dlouholetá služba v ozbrojených silách
Status nadále neudílen
Statistiky
Celkem uděleno 581300
Ostatní vyznamenání
Vyšší Řád Říjnové revoluce
Ekvivalentní Řád Suvorova
SU Order of the Red Banner ribbon.svg

Řád Rudého praporu byl první ze sovětských řádů. Byl udělován za osobní statečnost, sebezapření a udatnost projevené při obraně socialistické vlasti. Řádem se vyznamenávaly také vojenské útvary, lodě, státní a společenské organizace.

Do vytvoření Leninova řádu nejvyšší řád Sovětského svazu. Byl zřízen dekretem VCIK ze 16. září 1918, postupně byly analogické řády zřízeny i v ostatních sovětských republikách. Prvním nositelem byl rudoarmějský komisař a později maršál SSSR Vasilij Konstantinovič Bljucher. Řád mohl být udělen vícekrát. 1. srpna 1924 byly všechny tyto řády sjednoceny v jediný.

V průběhu Velké vlastenecké války (19411945) jich bylo uděleno 305 035 kusů (v tom 3148 vyznamenaných útvarů). Celkem do roku 1991 bylo uděleno přes 581300 řádů.

Vzhled dekorace[editovat | editovat zdroj]

Odznakem je zlatá medaile. V jeho středu se nachází medailon, na němž jsou umístěny zlaté zkřížené kladivo se srpem na bílém poli obehnaném zlatým vavřínovým věncem. Tento medailon leží na rudé, zlatě lemované, pěticípé hvězdě, která je umístěna cípem dolů na bílém poli. Zpoza hvězdy vychází stříbrné kladivo a sekera a rudá vlajka, která překrývá horní dva cípy hvězdy. Na vlajce je stříbrným písmem napsáno heslo ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ! (Proletarii vsech stran, sojediňajtěs! / Proletáři všech zemí, spojte se!). Hvězda je obehnána zlatým dubovým věncem s červenou stužkou s nápisem C • C • C • P (SSSR). Stuha je červeno-bílo-červená s bílým lemem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DUROV, V. A. Ruská a sovětská vyznamenání. Praha: NAŠE VOJSKO, 2006. 103 s. ISBN 80-206-0839-7. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]