Proletáři všech zemí, spojte se!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bond Moyson, Vrijdagmarkt, Gent. Průčelí eklektické budovy nese nápis provedený zlatým písmem: nizozemsky WERLIEDEN ALLER LANDEN VEREENING U Na stožáru vlaje o svátečních dnech rudý prapor

Politický slogan Proletáři všech zemí, spojte se! je jedním z nejznámějších provolání z Komunistického manifestu (1848)[1][2][3] a zřejmě nejpoužívanější heslo komunismu.

Bedřich Engels byl ve druhé polovině roku 1847 požádán, aby pro Svaz komunistů, jehož byl prominentním členem, vytvořil programový dokument. Engels vypracoval dva návrhy: Návrh komunistického vyznání víry a později Zásady komunismu. Z obou návrhů vyšel Karl Marx při tvorbě nakonec přijatého Komunistického manifestu.

V poslední (čtvrté) části Manifestu se Marx a Engels zabývají vztahem komunistů k opozičním stranám v různých zemích a vyzývají ke spojenectví s takovou politickou stranou, která usiluje o změnu stávajícího společenského zřízení. Konstatují, že Německo stojí na prahu buržoazní revoluce a předvídají, že revoluce se stane revolucí světovou. Proto vyzývají proletariát k akci a končí Manifest mobilizujícím heslem Proletarier aller Länder vereinigt Euch!

Náhrobek Karla Marxe na hřbitově v Highgate nese jinou variantu hesla: Pracující všech zemí, spojte se

Užití[editovat | editovat zdroj]

Slogan ve svém záhlaví nesl deník Komunistické strany Československa Rudé právo.

Existuje i vtipná česká parafráze tohoto známého politického hesla, která využívá slovní přesmyčku:

Spojaři všech zemí, proletujte se!

Ve filmu Pelíšky (1999) postava bývalého prvorepublikového vojáka Krause (Jiří Kodet) volá z okna vulgární parafrázi:

Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1.  (3 October 2013) What Do We Know About the World?: Rhetorical and Argumentative Perspectives. University of Windsor, 471. ISBN 978-0-920233-70-2. “One of the most famous rallying cries of communism Workers of the world, unite!” 
  2. Simon Levis Sullam (21 October 2015). Giuseppe Mazzini and the Origins of Fascism. Palgrave Macmillan US, 91. ISBN 978-1-137-51459-2. “only a few years later, would give the famous rallying cry Workers of t...” 
  3. Rick Sirmon (30 November 2011). In Search of George Washington: The Story of the 28th Amendment. Xlibris Corporation, 98. ISBN 978-1-4653-9768-3. “slogan “Workers of the World Unite. ... is the famous rallying cry of Communism foundin Marx's 1848 publication, The Communist Manifesto.”