Pětiletka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pětiletka, nebo také pětiletý plán byla základní ekonomická koncepce SSSR a ostatních zemí Východního bloku. V současné době se pětileté plánování používá v mnoha asijských zemích, například v ČLR, Indii, Pákistánu či Vietnamu.

Podle pětiletých plánů bylo organizováno celé hospodářství země. V plánech bylo přesně uvedeno, kolik se bude vyrábět kterého zboží, a kde se bude vyrábět, za jakou cenu, jaké budou mzdy, kolik bude pracovníků v jednotlivých podnicích atd.

Základní koncepce pětiletek se poprvé objevila v SSSR na konci 20. let minulého století. Stalin jako tehdejší vůdce země se tak pokoušel plánovitě zvýšit industrializaci země, což se mu podařilo; výroba v těžkém strojírenství rostla nebývalým tempem. V Československu došlo v šedesátých letech k značnému uvolnění centrálního direktivního plánování. Pětileté plány se staly terčem kritiky většiny západních ekonomů, kteří je označili za akt centrálního plánování, omezující svobodný ekonomický vývoj na základě nabídky a poptávky. Přesto i v některých zemích na západ od Železné opony začaly být používány některé koncepty známé z centrálního plánování; vznikly tak sedmileté či dvanáctileté plány.

Pětiletky v Československu[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]