Armádní generál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Armádní generál je generálská vojenská hodnost používaná armádami některých států. V armádách užívajících hodnost maršála jde o druhou nejvyšší hodnost, jinak je nejvyšší.

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Armádní generál OF-9, AČR

Armádní generál je nejvyšší generálskou hodností v Armádě České republiky. Nejbližší nižší hodnost je generálporučík. Pokud je armádní generál ve funkci náčelníka Generálního štábu Armády ČR, pak jedinou výše postavenou osobou je prezident České republiky, který je vrchním velitelem českých ozbrojených sil.

Označení: čtyři pěticípé zlaté hvězdy.

Armádní generál zpravidla velí jedné armádě nebo sboru.

V České republice bylo v letech 1993–2019 jmenováno devět armádních generálů. Mimo Tomáše Sedláčka a Emila Bočka, veterány z druhé světové války, jmenovaní vždy zastávali funkci náčelníka Generálního štábu AČR:

Francie[editovat | editovat zdroj]

Francie

Armádní generál (général d’armée) je nejvyšší generálská hodnost Francie. Přesněji je to označení hodnosti používané divizními generály v nejvyšších vojenských funkcích – náčelník generálního štábu, štábu pozemních sil (pět hvězd na náramennících) a některých dalších.

Sovětský svaz[editovat | editovat zdroj]

V roce 1940 byla v Sovětském svazu hodnost armádního generála (генерал армии) zavedena v Rudé armádě při přejmenování generálských hodností. Hodnost byla zařazena mezi maršála Sovětského svazu (vyšší) a generálplukovníka (nižší), odpovídala hodnosti admirála loďstva v námořnictvu. V červnu 1940 byli jmenováni první tři armádní generálové, během 2. světové války jejich počet vzrostl, hodnost získávali zpravidla velitelé frontů. Celkem bylo do roku 1991 jmenováno armádními generály 133 vojáků, hodnost byla užívána též pro nejvyšší představitele rezortů vnitra a bezpečnosti.

Před rokem 1940 odpovídal této hodnosti komandarm (velitel armády) I. stupně.

Spojené státy americké[editovat | editovat zdroj]

„Army general“, Armáda Spojených států

Armádní generál (Army general) je vzácně používaná hodnost pozemních sil Spojených států. Poprvé byla použita jako (čtyřhvězdičková) hodnost pro generála Ulyssese S. Granta, po jeho zvolení prezidentem pak pro Grantovy nástupce W. T. Shermana a P. H. Sheridana. Další armádní generálové (s pěti hvězdami) byli jmenováni až v prosinci 1944 (G.Marshall, D. MacArthur, D. D. Eisenhower a H. H. Arnold). O. Bradley byl jmenován v září 1950. Od té doby je nejvyšší dosažitelnou hodností pro generály pozemních sil hodnost generál (general).

Ostatní státy[editovat | editovat zdroj]

Státy sovětského bloku (Polsko, Československo, NDR, Bulharsko) s převzetím sovětského systému generálských hodností převzaly[zdroj?] i tuto hodnost, typicky pro ministry obrany. Po rozpadu SSSR je hodnost používána na Ukrajině.

Hodnost byla zavedena i v některých dalších státech – Indonésie, Libérie, Paraguay, Brazílie, dříve v Jugoslávii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kancelář prezidenta republiky
  2. natoaktual.cz; pb. Štefka dosáhl na nejvyšší hodnost v české armádě [online]. Idnes.cz, 2006-05-09 [cit. 2019-05-08]. Dostupné online. 
  3. Generálové Armády a Policie ČR, hrad.cz. www.hrad.cz [online]. [cit. 08-11-2009]. Dostupné v archivu pořízeném dne 14-03-2010. 
  4. Jmenování do vyšších generálských hodností, Ministerstvo obrany ČR 28.10.2009
  5. Prezident jmenoval generály AČR [online]. Hrad.cz, 2014-05-08 [cit. 2014-05-08]. Dostupné online. 
  6. Prezident republiky jmenoval generály ozbrojených sil a bezpečnostních sborů České republiky [online]. Hrad.cz, 2016-05-08 [cit. 2016-05-10]. Dostupné online. 
  7. Prezident republiky jmenoval nové generály [online]. Hrad.cz, 2018-10-28 [cit. 2018-10-28]. Dostupné online. 
  8. Prezident republiky jmenoval nové generály [online]. Hrad.cz, 2019-05-08 [cit. 2019-05-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Hodnosti – české hodnosti na stránkách army.cz

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Генерал армии na ruské Wikipedii a General of the Army (United States) na anglické Wikipedii.