Generálplukovník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Generálplukovník je generálská vojenská hodnost, používaná v různých armádách.

Prusko a Německo[editovat | editovat zdroj]

Poprvé byla zavedena hodnost generálplukovníka (generaloberst) v Prusku roku 1854 jako druhá nejvyšší hodnost pod generálem polním maršálem. Hodnost byla převzata německou armádou, odpovídala hodnosti generáladmirála (generaladmiral) v námořnictvu, resp. SS-Oberst-Gruppenführer v jednotkách SS. Později byla převzata i některými dalšími armádami.

Rakousko-Uhersko[editovat | editovat zdroj]

V roce 1915 byla hodnost zavedena v armádě Rakousko-Uherska. Do roku 1918 bylo jmenováno 25 generálplukovníků.

Takto nevypadalo označení generálplukovníka ČSLA. Tohle je zkopírované označení armádního generála AČR. V ČSLA měli generálové na nárameníku druh zbraně a vespod další označení
Hodnostní označení generálplukovníka československé lidové armády v letech 1960 - 1990 Toto není označení generálplukovníka ČSLA. To vypadalo sice trochu podobně, ale ve skutečnosti jinak.Tohle je stažené hodnostní označení generálporučíka AČR a ještě s chybějícím druhem zbraně, které bývá pod knoflíkem. Tedy nad hvězdičkami[1].[nenalezeno v uvedeném zdroji]

Sovětský svaz a postsovětské státy[editovat | editovat zdroj]

V roce 1940 byla v Sovětském svazu hodnost generálplukovníka zavedena v Rudé armádě při přejmenování generálských hodností. Hodnost byla zařazena mezi armádním generálem (vyšší) a generálporučíkem (nižší), odpovídala hodnosti admirála v námořnictvu. V roce 1940 bylo jmenováno pouze sedm generálplukovníků, během války jejich počet vzrostl na asi 150. Po rozpadu SSSR hodnost zůstala v armádách většiny postsovětských států - ruské, ukrajinské, běloruské (zde je nejvyšší hodností).

Státy sovětského bloku[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1945 byl sovětský systém generálských hodností, včetně generálplukovníka, převzat armádami států sovětského bloku. V Československé armádě byla hodnost zavedena v r. 1951, když nahradila sborového generála,[2] a byla zachována i v ČSLA. Armáda ČR hodnost při svém vzniku v r. 1993 převzala, ale po vstupu do NATO v r. 1999 ji zrušila.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Генерал-полковник na ruské Wikipedii a Generaloberst na německé Wikipedii.

  1. HODNOSTNÍ OZNAČENÍ [online]. Klub vojenské historie ČESKOSLOVENSKÉ LIDOVÉ ARMÁDY [cit. 2013-05-26]. Dostupné online. 
  2. HAVELKA, Radek. CZK - Hodnosti ozbrojených sil [1918-1992]. Válka.cz [online]. [cit. 2013-05-08]. Dostupné online. ISSN 1803-4306. 
  3. Zákon o vojácích z povolání 221/1999 Sb. [online]. Zlín: AION CS, s.r.o., 2010, rev. 2013 [cit. 2013-05-26]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]