Přeskočit na obsah

Sborový generál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sborový generál je generálská hodnost existující v ozbrojených silách některých zemí pro generály velící sboru či zastávající jiné významné postavení. Nižší hodností typicky bývá divizní generál a vyšší armádní generál.

Odpovídá přibližně hodnosti generálporučíka ostatních armád a v systému hodností NATO dle standardizačního ujednání STANAG 2116 stupni OF-8.

Příklady zahrnují například francouzskou hodnost général de corps d'armée, italskou generale di corpo d'armata či general de cuerpo del ejército užívanou armádami některých latinskoamerických zemí.

Alžírsko

[editovat | editovat zdroj]

V ozbrojených silách Alžírska vznikla hodnost sborového generála v roce 1994 a představuje jejich nejvyšší hodnostní stupeň. Nižší hodností je generálmajor.

Československo

[editovat | editovat zdroj]

V Československé armádě vznikla hodnost sborový generál (slovensky zborový generál) v roce 1947 a zanikla v roce 1953, kdy byla v rámci celkové změny systému generálských hodností nahrazena hodností generálplukovník.

Nižší hodností byl divisní generál a vyšší armádní generál.

Hodnost nebyla nutně spojena s velením armádnímu sboru (jejichž velitelé byli často v hodnosti divizního generála, podobně jako za první republiky), a mezi její držitele patřili například i velitel letectva Alois Vicherek nebo náčelník Hlavního štábu Šimon Drgáč.

Označení hodnosti bylo původně tvořeno zkříženými meči a třemi[p 1] zlatými pěticípými hvězdami na náramenících lemovaných zlatou sutaškou, stejného typu jako užívali vyšší důstojníci,[1] a po roce 1951 třemi stříbrnými hvězdami na vyztužených náramenících sovětského typu s dekorativním lomeným dezénem žluté (na slavnostní uniformě zlaté) barvy.[2]


Général
de corps d'armée

Général
de corps
aérien

Ozbrojené síly Francie užívají hodnost sborového generála jak u armády (francouzsky général de corps d'armée, doslova generál armádního sboru) tak u letectva (francouzsky général de corps aérien, generál vzdušného sboru).

V roce 1921 se ve francouzských předpisech týkajících se označení generálských hodností poprvé objevilo označení čtyřmi hvězdami pro funkci „divizní generál velící armádnímu sboru“ (général de division commandant un corps d'armée) a v roce 1939 z ní vznikla hodnost sborového generála v nynější podobě.[3][4]

Nižší hodností je divizní generál a vyšší armádní generál (général d'armée, resp. u letectva général d'armée aérienne).[p 2]


Hodnost général de corps d'armée existuje i u Gendarmerie nationale.


Chorvatsko

[editovat | editovat zdroj]

Hodnostní označení u pozemního vojska

Distinkce u vzdušných sil

V ozbrojených silách Chorvatska existuje hodnost sborového generála (chorvatsky general zbora) jak u vojsk pozemních tak u letectva a sil protivzdušné obrany. V soustavě hodností NATO odpovídá stupni OF-9. Nižší hodností je general pukovnik a vyšší stožerni general.[p 3]

Italské ozbrojené síly užívají hodnost sborového generála jak u armády (italsky generale di corpo d'armata), tak i letectva (generale di squadra aerea).[p 4]

Nižší hodností je divizní generál (generale di divisione, u letectva generale di divisione aerea). Vyšší hodností je generál (generale), ta je však v současnosti vyhrazena jen náčelníku generálního štábu italských ozbrojených sil (Stato Maggiore della Difesa), proto existuje mezistupeň „sborový generál se zvláštními pověřeními“ (generale di corpo d'armata con incarichi speciali a generale di squadra aerea con incarichi speciali) jehož nositel je po dobu výkonu vyšší funkce (například náčelníka hlavního štábu letectva či pozemních sil) označen distinkcemi vyššího stupně generale, ale s jednou z hvězd, resp. hodnostních prýmků, lemovanými červeně, a formálně stále zůstává držitelem hodnosti pouze sborového generála.

Ekvivalentní hodnost u jiných než bojových složek armády, například technických či týlového zabezpečení, je označována jako tenente generale (generálporučík).

Hodnost generale di corpo d'armata je užívána i bezpečnostními sbory jako jsou Carabinieri a Guardia di Finanza.

Generale di corpo d'armata Generale di squadra aerea Generale di corpo d'armata con incarichi speciali Generale di squadra aerea con incarichi speciali Generale di corpo d'armata (Carabinieri)
Ozbrojené síly Kuby užívají hodnost General de Cuerpo de Ejército u letectva i pozemních sil. Nižší hodností je General de División a vyšší General de Ejército.

Švýcarsko

[editovat | editovat zdroj]

Hodnostní označení

Képi

Švýcarské ozbrojené síly užívají hodnost sborový velitel (francouzsky commandant de corps, italsky comandante di corpo, německy Korpskommandant, rétorománsky cumandant da corp, zkratkou cdt C a KKdt) jako hodnost pro nejvyšší důstojníky ve své velitelské struktuře, například pro náčelníka generálního štábu a vrchní velitele pozemních a vzdušných sil. Odpovídá hodnosti generálporučíka jiných států.

Nižší hodností je divizionář. Sborový velitel je nejvyšší hodností ozbrojených sil Švýcarska v čase míru, vyšší hodnost generál je udílena Spolkovým shromážděním pouze v době války či ohrožení země vrchnímu veliteli veškerých ozbrojených sil.

  1. Mezi lety 1944 až 1947 bylo označení třemi hvězdami určeno pro hodnost armádní generál. Ta byla po vzniku hodnosti sborového generála označena čtyřmi hvězdami, které, tehdy umístěné na manžetách rukávů, tvořily hodnostní označení československých armádních generálů již před rokem 1944.
  2. Formálně nejvyšším generálským hodnostním stupněm (grade) francouzských ozbrojených sil je stále divizní generál, a všechny následující stupně, včetně sborového generála, jsou oficiálně považovány pouze za označení postavení a pojmenování (rang et appellation)[5] některých divizních generálů pověřených například velením větších formací.
  3. Doslova „štábní generál“.
  4. Squadra aerea znamená doslova vzdušná eskadra či flota, a v italském letectvu se tradičně jednalo o formaci složenou z více leteckých divizí či brigád, případně veškerých jednotek letectva v jedné z leteckých oblastí na něž bylo italské území rozděleno. Od roku 1999 existuje v rámci Aeronautica Militare jediné velitelství Comando della squadra aerea jemuž jsou podřízeny všechny operační bojové jednotky italských vzdušných sil.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Corps general na anglické Wikipedii, Général de corps d'armée na anglické Wikipedii, Generale di corpo d'armata na italské Wikipedii a Commandant de corps na francouzské Wikipedii.

  1. VOGELTANZ, Jan; HUS, Miroslav; POLÁK, Milan. Československá armáda v zahraničí 1939-1945; Vládní vojsko protektorátu Čechy a Morava 1939-1945; Slovenská armáda 1939-1945; Československá armáda 1945-1992: uniformy, symbolika, výstroj, výzbroj. 1. vyd. Praha, Litomyšl: Ladislav Horáček - Paseka, 2001. ISBN 80-7185-392-5. Kapitola Stejnokroje Československé armády v letech 1945-1950, s. 27. 
  2. VOGELTANZ, Jan; HUS, Miroslav; POLÁK, Milan. Československá armáda v zahraničí 1939-1945; Vládní vojsko protektorátu Čechy a Morava 1939-1945; Slovenská armáda 1939-1945; Československá armáda 1945-1992: uniformy, symbolika, výstroj, výzbroj. 1. vyd. Praha, Litomyšl: Ladislav Horáček - Paseka, 2001. ISBN 80-7185-392-5. Kapitola Stejnokroje Československé lidové armády v letech 1951-1979, s. 29–30. 
  3. Les grades dans l’armée de terre [online]. Service historique de la défense [cit. 2016-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-06. (francouzsky) 
  4. DILLEMANN, Georges. Insignes des grades et des fonctions des officiers généraux [PDF]. Paris: Ministère de la défense [cit. 2016-02-08]. archivováno z originálu. Původní umístění [1]. (francouzsky) 
  5. Zákon Francouzské republiky č. 270/2005 ze dne 24. března 2005, Loi du 24 mars 2005 portant statut général des militaires, Titre II : Dispositions statutaires relatives aux déroulements des carrières Chapitre Ier : Hiérarchie militaire, § 19. [cit. 2016-02-13]. Dostupné online. (francouzsky)

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • FIDLER, Jiří. Sborový generál [1947-1953] [online]. Nelahozeves: Občanské sdružení valka.cz [cit. 2016-02-13]. Seznam nositelů hodnosti v československé armádě. Dostupné online.