Omar Bradley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Omar Nelson Bradley
„Brad“, „The G.I.'s General“
Omar-n-bradley-contrast-adjusted.jpg
Narození 12. února 1893
Randolph County, Spojené státy americké
Úmrtí 8. dubna 1981
New York, Spojené státy americké
Vojenská kariéra
Hodnost armádní generál
Doba služby 1915-1953
Sloužil Spojené státy americké
Války Druhá světová válka,
Korejská válka

Omar Nelson Bradley (12. února, 1893, Clark, Missouri, USA - 8. dubna 1981 v New York) byl americký vojevůdce, pětihvězdičkový generál armády USA, účastník kampaně v Mexiku, první světové války, druhé světové války a války v Koreji, poradce amerického prezidenta Lyndona Johnsona ve Vietnamské válce v otázkách taktiky a strategie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn farmáře. Do americké armády vstoupil v roce 1911 a po absolutoriu vojenské akademie ve West Pointu si zvolil službu v pěchotě. V mírové armádě postupoval v hodnostním žebříčku pomalu.

V době 2. světové války roce 1943 mu byla svěřena funkce „urovnávače problémů“. Poté velel II. armádnímu sboru, který tvořil součást Pattonovy 7. armády v době její invaze na Sicílii v roce 1943. Vrchní velitel západních spojeneckých sil Dwight D. Eisenhower jej poté vybral, aby vedl spojenecké vylodění v Normandii ve funkci velitele americké 1. armády. Po úspěchu na plážích Omaha a Utah dostal úkol vést vojska k průlomu z Normandie do centrální Francie. Byl starostlivým velitelem, který prokázal skutečný zájem o plánování a logistiku. Po válce byl v roce 1950 (jako vůbec poslední americký generál) povýšen do nejvyšší vojenské hodnosti pětihvězdičkového generála, což v jiných armádách světa odpovídá hodnosti maršála. Jako předseda Spojeného výboru náčelníků štábů Armády USA uskutečňoval politiku studené války, jenž spočívala v zatlačování SSSR. V době vietnamské války byl jedním z nejstarších politiků, kteří radili prezidentu Lyndonu B. Johnsonovi v otázkách taktiky a strategie.

Literatura[editovat | editovat zdroj]