Louis Mountbatten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Louis Mountbatten
Narození 25. června 1900
Windsor
Úmrtí 27. srpna 1979 (ve věku 79 let)
Sligo
Příčina úmrtí vražda
Alma mater Christ's College
Povolání politik, vojenská osoba a diplomat
Ocenění Řád za vynikající službu
velkokříž Řádu Isabely I. Katolické
Řád rumunské hvězdy
legionář Záslužné legie
vrchní komandér Záslužné legie
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Edwina Ashleyová (19221960)
Děti Pamela Mountbattenová a Patricia Mountbattenová
Rodiče Louis Battenberg a Viktorie Hesensko-Darmstadtská
Příbuzní George Mountbatten, Luisa Mountbattenová a Alice z Battenbergu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Francis Albert Victor Nicholas Mountbatten, 1. hrabě Mountbatten z Barmy (25. června 190027. srpna 1979) byl významný britský šlechtic, námořní velitel a politik.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, rodinné vztahy[editovat | editovat zdroj]

Byl mladším synem prince Louise von Battenberg a princezny Viktorie Hesensko-Darmstadtské, sestry poslední ruské carevny Alexandry; jako takový byl pravnukem britské královny Viktorie, bratrancem králů Eduarda VIII. a Jiřího VI. Jednou jeho starší sestrou byla princezna Alice, matka Philippa, vévody z Edinburghu, manžela Alžběty II. Druhá starší sestra Luisa Mountbatten byla jako druhá manželka švédského krále Gustava VI. Adolfa švédskou královnou.

Do roku 1917 nosil příjmení Battenberg – jako celá královská rodina byl německého původu. V roce 1917 se jeho rodiče pod tlakem protiněmeckých nálad za první světové války vzdali svých německých titulů a změnili rodové jméno z německého Battenberg na jeho anglickou podobu Mountbatten.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mountbatten byl v červenci 1916 jmenován praporčíkem na  bitevním křižníku HMS Lion a po účasti v akci v srpnu 1916 byl přesunut na bitevní loď HMS Queen Elizabeth, na kterém strávil závěrečné fáze první světové války. V červnu 1917, kdy královská rodina přestala užívat svá německá jména a tituly a přijala britštější příjmení „Windsor“, se stal z prince Louise Battenberga Louisem Mountbattenem s přídomkem markýz z Milford Haven. Jeho druhý syn získal titul Lord Ludvík Mountbatten a byl spíš znám jako Lord Louis až do roku 1946, kdy vstoupil do Sněmovny lordů. V červenci 1918 uskutečnil krátkou desetidenní návštěvu západní fronty.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 se stal obětí atentátu, který na něj připravili členové Prozatímní irské republikánské armády. Bomba uložená na lordově jachtě zabila další tři osoby (mezi nimi i jeho vnuka) a další tři zranila (mezi nimi jeho dceru a zetě). Atentátník Thomas MacMahon byl odsouzen k doživotnímu vězení, ale v roce 1998 byl propuštěn.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Oženil se s nesmírně bohatou Edwinou Ashleyovou (1901–1960), vnučkou židovského finančníka Sira Ernesta Cassela, z otcovy strany pocházející z rodiny hrabat z Shaftesbury – jako dědictví po smrti svého děda (1921) dostala kolem 3 miliónů liber a jen její roční důchod z kapitálu činil 30 000 liber, zatímco Mountbatten pobíral ročně 310 liber důstojnického platu a dalších 300 liber důchodu z kapitálu.

Z manželství se narodily dvě dcery:

  • Patricie (1924)
  • Pamela (1929)

Patricie zdědila po otci titul hraběnka Mountbatten z Barmy, udělený králem Jiřím VI. speciálně jemu; od té doby se tento titul dědí po přeslici.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]