Louis Mountbatten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Louis Mountbatten
Lord Mountbatten Naval in colour Allan Warren.jpg
Narození 25. června 1900
Windsor
Úmrtí 27. srpna 1979 (ve věku 79 let)
Mullaghmore
Příčina úmrtí výbušné zařízení
Místo pohřbení Romsey Abbey
Alma mater Kristova kolej
Ocenění Řád za vynikající službu
Řád rumunské hvězdy
legionář Záslužné legie
velkokříž Řádu čestné legie
Řád Nilu
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Edwina Ashleyová (1922–1960)
Děti Pamela Mountbattenová
Patricia Mountbattenová
Rodiče Louis Battenberg a Viktorie Hesensko-Darmstadtská
Příbuzní George Mountbatten, Luisa Mountbattenová a Alice z Battenbergu (sourozenci)
Funkce generální guvernér Indie (1947–1948)
Člen britského Privy Council
člen Sněmovny lordů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Francis Albert Victor Nicholas Mountbatten, 1. hrabě Mountbatten z Barmy (25. června 190027. srpna 1979) byl britský šlechtic, námořní velitel a politik.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, rodinné vztahy[editovat | editovat zdroj]

Byl mladším synem prince Louise von Battenberg a princezny Viktorie Hesensko-Darmstadtské, sestry poslední ruské carevny Alexandry; jako takový byl pravnukem britské královny Viktorie, bratrancem králů Eduarda VIII. a Jiřího VI. Jednou jeho starší sestrou byla princezna Alice, matka Philippa, vévody z Edinburghu, manžela Alžběty II. Druhá starší sestra Luisa Mountbatten byla jako druhá manželka švédského krále Gustava VI. Adolfa švédskou královnou.

Do roku 1917 nosil příjmení Battenberg – jako celá královská rodina byl německého původu. V roce 1917 se jeho rodiče pod tlakem protiněmeckých nálad za první světové války vzdali svých německých titulů a změnili rodové jméno z německého Battenberg na jeho anglickou podobu Mountbatten.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mountbatten byl v červenci 1916 jmenován praporčíkem na  bitevním křižníku HMS Lion a po účasti v akci v srpnu 1916 byl přesunut na bitevní loď HMS Queen Elizabeth, na kterém strávil závěrečné fáze první světové války. V červnu 1917, kdy královská rodina přestala užívat svá německá jména a tituly a přijala britštější příjmení „Windsor“, se stal z prince Louise Battenberga Louisem Mountbattenem s přídomkem markýz z Milford Haven. Jeho druhý syn získal titul Lord Ludvík Mountbatten a byl spíš znám jako Lord Louis až do roku 1946, kdy vstoupil do Sněmovny lordů. V červenci 1918 uskutečnil krátkou desetidenní návštěvu západní fronty. V květnu 1940 velel britskému konvoji, který evakuoval spojenecké vojáky z Norska. V roce 1942 velel neuspěšnému vylodění u Dieppe. Od roku 1943 byl velitelem spojeneckých vojsk v jihovýchodní Asii. Od 12. února do 15. srpna 1947 byl posledním místokrálem Britské Indie.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 se stal obětí atentátu, který na něj připravili členové Prozatímní irské republikánské armády. Bomba uložená na lordově jachtě zabila další tři osoby (mezi nimi i jeho vnuka) a další tři zranila (mezi nimi jeho dceru a zetě). Atentátník Thomas MacMahon byl odsouzen k doživotnímu vězení, ale v roce 1998 byl propuštěn.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Oženil se s nesmírně bohatou Edwinou Ashleyovou (1901–1960), vnučkou židovského finančníka Sira Ernesta Cassela, z otcovy strany pocházející z rodiny hrabat z Shaftesbury – jako dědictví po smrti svého děda (1921) dostala kolem 3 miliónů liber a jen její roční důchod z kapitálu činil 30 000 liber, zatímco Mountbatten pobíral ročně 310 liber důstojnického platu a dalších 300 liber důchodu z kapitálu.

Z manželství se narodily dvě dcery:

  • Patricie (1924)
  • Pamela (1929)

Patricie zdědila po otci titul hraběnka Mountbatten z Barmy, udělený králem Jiřím VI. speciálně jemu; od té doby se tento titul dědí po přeslici.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]