Louis Mountbatten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Louis Mountbatten
Narození 25. června 1900
Windsor
Úmrtí 27. srpna 1979 (ve věku 79 let)
Sligo
Příčina úmrtí vražda
Alma mater Christ's College
Povolání politik
Ocenění Řád za vynikající službu
velkokříž Královského řádu Viktoriina
vrchní komandér Záslužné legie
velkokříž Řádu Lázně
Bronzová hvězda
… více na Wikidatech
Manžel/ka Edwina Ashleyová (19221960)
Děti Pamela Mountbattenová a Patricia Mountbattenová
Rodiče Louis Battenberg a Viktorie Hesensko-Darmstadtská
Příbuzní bratr George Mountbatten
sestry Luisa Mountbattenová a Alice z Battenbergu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Francis Albert Victor Nicholas Mountbatten, 1. hrabě Mountbatten z Barmy (25. června 190027. srpna 1979) byl významný britský šlechtic, námořní velitel a politik.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, rodinné vztahy[editovat | editovat zdroj]

Byl mladším synem prince Louise von Battenberg a princezny Viktorie Hesensko-Darmstadtské, sestry poslední ruské carevny Alexandry; jako takový byl pravnukem britské královny Viktorie, bratrancem králů Eduarda VIII. a Jiřího VI. Jednou jeho starší sestrou byla princezna Alice, matka Philippa, vévody z Edinburghu, manžela Alžběty II. Druhá starší sestra Luisa Mountbatten byla jako druhá manželka švédského krále Gustava VI. Adolfa švédskou královnou.

Do roku 1917 nosil příjmení Battenberg – jako celá královská rodina byl německého původu. V roce 1917 se jeho rodiče pod tlakem protiněmeckých nálad za první světové války vzdali svých německých titulů a změnili rodové jméno z německého Battenberg na jeho anglickou podobu Mountbatten.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Zastával nejvyšší velitelské funkce během druhé světové války. Velel kombinovaným bojovým operacím v Evropě (19411943), poté se v říjnu 1943 stal vrchním velitelem spojeneckých jednotek v jihovýchodní Asii. Po válce byl posledním vicekrálem a prvním generálním guvernérem Indie. Poté zastával funkce prvního námořního lorda (19551959) a šéfa obranného štábu (19591965).

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Oženil se s nesmírně bohatou Edwinou Ashley (1901–1960), vnučkou židovského finančníka Sira Ernesta Cassela, z otcovy strany pocházející z rodiny hrabat Shaftesbury – jako dědictví po smrti svého děda (1921) dostala kolem 3 miliónů £ a jen její roční důchod z kapitálu činil 30 000 £, zatímco Mountbatten pobíral ročně 310 £ důstojnického platu a dalších 300 £ důchodu z kapitálu.

Z manželství se narodily dvě dcery:

  • Patricie (1924)
  • Pamela (1929)

Patricie zdědila po otci titul "Countess Mountbatten of Burma hraběnka Mountbatten z Barmy)", udělená králem Jiřím VI. speciálně jemu; od té doby se tento titul dědí po přeslici.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 se stal obětí atentátu, který na něj připravili členové Prozatímní irské republikánské armády. Bomba uložená na lordově jachtě zabila další tři osoby (mezi nimi i jeho vnuka) a další tři zranila (mezi nimi jeho dceru a zetě). Atentátník Thomas MacMahon byl odsouzen k doživotnímu vězení, ale v roce 1998 byl propuštěn.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]