Portál:Druhá světová válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Druhá světová válka (1. září 19392. září 1945) byl dosud největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, který stál život asi 45 až 60 milionů lidí. Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se ve všech oceánech a do boje zasáhly státy všech obydlených kontinentů.

ČLÁNEK MĚSÍCE

Operation Barbarossa corrected border.png

Operace Barbarossa (německy: Unternehmen Barbarossa) bylo německé kódové jméno (předlohou pro název byl Fridrich I. Barbarossa) pro invazi do SSSR, která otevřela východní frontu; následující boje pak sovětská propaganda označila jako Velkou vlasteneckou válku. Zpracování plánu útoku bylo Hitlerem nařízeno již krátce po kapitulaci Francie a směrnice č. 21 byla schválena a podepsána dne 18. prosince 1940. Pro samotnou invazi byla důležitá likvidace sovětského důstojnického sboru, jež proběhla mezi lety 1937 a 1939 na Stalinův rozkaz.

Operace Barbarossa byla zahájena 22. června 1941 a skončila v prosinci 1941 v bitvě před Moskvou, když vyčerpaná německá vojska nedokázala v krutých zimních podmínkách a za sílícího odporu Rudé armády pokračovat ve svém postupu a přešla do obrany (německá blesková válka na území SSSR tím fakticky skončila). Ačkoliv lze německé tažení v průběhu Barbarossy považovat za vítězné, šlo o vítězství velice draze zaplacené a nedostačující, neboť nestačilo k tomu, aby byl SSSR zlomen, a dlouhodobější válku si Německá říše a její spojenci nemohli dovolit. V následujících letech se začala prosazovat převaha průmyslu Spojenců (hlavně SSSR, USA a Velké Británie) a jejich rostoucí bojové zkušenosti takovým způsobem, že mu Německo a jeho satelity nakonec nedokázaly vzdorovat.

ZAJÍMAVOST MĚSÍCE

Sovětský stíhač tanků SU-152
Stíhač tanků je bojové vozidlo určené pro boj proti tankům, případně jiné obrněné technice nepřítele. Velkého rozmachu dosáhla během druhé světové války, zejména v armádách nacistického Německa a sovětské Rudé armádě, kde šlo o pásové vozidlo vyzbrojené dělem, které však na rozdíl od tanku nebylo umístěno v otočné věži, ale v pevné korbě.

OSOBNOST MĚSÍCE

Bundesarchiv Bild 146-1973-012-43, Erwin Rommel.jpg
Erwin Johannes Eugen Rommel (15. listopad 1891, Heidenheim14. říjen 1944, Herrlingen), známý též jako Pouštní liška (německy Wüstenfuchs, případně anglicky The Desert Fox), byl nekonvenční německý polní maršál považovaný za jednoho z nejlepších polních taktiků druhé světové války. Proslavil se jako velitel tzv. Divize duchů během tažení Francií v roce 1940, jako velitel Afrikakorpsu v bojích o severní Afriku a nakonec jako inspektor Atlantického valu a jeden z velitelů čelících invazi. Po neúspěšném atentátu na Hitlera v roce 1944 byl donucen spáchat sebevraždu. Jeho obraz visí na Stěně největších tankových velitelů amerického Pattonova muzea jezdectva a tankových vojsk, která má symbolizovat pět nejlepších tankových velitelů historie: Mošeho Peleda, George Pattona, Creightona Abramse, Israela Tala a Erwina Rommela.

KAMPANĚ A BOJIŠTĚ

REDAKCE

Kvalitní články:
Třída FurutakaRjúdžó (1931)USS Hornet (CV-8)127mm kanón typu 88 a 89Goliath (lehký nosič nálože)Pankrácká sekyrárnaPřepadení celnice v HabarticíchSudetoněmecký sbor dobrovolníkůŽidé v Protektorátu Čechy a MoravaKoncentrační tábor Mauthausen-GusenNankingský masakrWerner Mölders

Články k úpravě:
Slovenská republika (1939–1945)

Články k vytvoření:

Barmské taženíBitva v PorúříBombardování Bělehradu 1941Bombardování TokiaFilipínské tažení (1944-1945)HMS Cossack (F03)Homosexuální oběti holokaustuenŁapankaenSeznam protinacistických organizacíJosef MužíkVylodění na SicíliiBitva u ProchorovkyKonvoj PQ 17Obležení Oděsy

OBRÁZEK MĚSÍCE

Into the Jaws of Death 23-0455M edit.jpg
Američtí pěšáci se vyloďují na pláži Omaha

CITÁT MĚSÍCE

Смерть одного человека — трагедия, смерть миллионов — статистика..

Smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika

Josif Vissarionovič Stalin

UDÁLOSTI MĚSÍCE

1940

1941

1942

1943

1944

1945

KATEGORIE