Portál:Druhá světová válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
e

Druhá světová válka (1. září 19392. září 1945) byl dosud největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, který stál život asi 45 až 60 milionů lidí. Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se ve všech oceánech a do boje zasáhly státy všech obydlených kontinentů.

ČLÁNEK MĚSÍCE

Povstání ve varšavském ghettu byl ozbrojený konflikt mezi Wehrmachtem a varšavskými Židy v průběhu druhé světové války. Hlavní boje začaly 19. dubna 1943, houževnatý židovský byl zlomen odpor zlomil až 16. května 1943. Od roku 1940 nacisté soustřeďovali více než tři milióny polských židů do extrémně přeplněných ghett v různých polských městech.Varšavské ghetto bylo založeno 15. října 1940, na 2,4 % rozlohy Varšavy muselo tísnit cca 30 % obyvatel – 380 000. Mnoho lidí zemřelo na následky nemocí a vyhladovění ještě před začátkem deportací do koncentračních táborů. Poté, co do ghetta pronikly zvěsti, že Treblinka je vyhlazovacím táborem, zbývající židovští obyvatelé se v důsledku toho rozhodli bojovat. Za tímto účelem založili odbojové organizace Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) a Żydowski Związek Wojskowy (ZZW). 18. ledna 1943 vpochodovalo 1 000 německých vojáků do ghetta, nikdo ze Židů se ale již k deportaci nehlásil a Němci byli až do 22. ledna partyzánským způsobem přepadáváni. Přestože měla zbraň pouze desetina Židů, podařilo se jim německé vojáky zahnat, židovské ztráty však dosahovaly až 80 %. Každý bojovník měl revolver s 10–15 náboji a několik granátů nebo Molotovových koktejlů. Panoval však nedostatek těžších zbraní – Židé měli jen několik pušek a 1–3 kulomety. Panoval také všeobecný nedostatek munice. Němci byli naopak vybaveni opancéřovanými vozidly, bojovým plynem, plamenomety, bombardéry, tanky a dělostřelectvem. Cílem útoku Němců se stalo Muranowského náměstí, kde Židé předchozí den vyvěsili polskou vlajku a vlajku s Davidovou hvězdou. Zničením synagogy 16. května byly dle prohlášení SS boje oficiálně ukončeny, přesto ještě po mnoha měsících podnikali zbylí přeživší Židé útoky na německé hlídky.

ZAJÍMAVOST MĚSÍCE

Schéma Kaiten 1

Řízené torpédo typu Kaiten 1 konstrukčně vycházelo z torpéda typu 93 (Dlouhé kopí). Už od začátku byl vyvíjen jako sebevražedná zbraň. Do výzbroje Japonského císařského námořnictva byl Kaiten 1 zařazen v únoru 1944. Pro přepravu Kaitenů se používala loď nebo ponorka.

Piloti Kaitenů byli dobrovolníci, kteří byli vybíráni převážně z řad pilotů námořnictva. Vybíráni byli pouze fyzicky a psychicky zdatní jedinci. Ti, kteří měli manželky a děti, byli automaticky vyřazeni. Odmítnutí uchazeči se často hlásili k letectvu jako piloti Kamikaze.

OSOBNOST MĚSÍCE

Rydz roku 1939
Maršál Edward Śmigły-Rydz, někdy také Edward Rydz-Śmigły, pseud. Śmigły, Tarłowski či Adam Zawisz (11. březen 1886, Berežany2. prosinec 1941, Varšava) byl od roku 1936 hlavním velitelem Polských ozbrojených sil, politickým představitelem Druhé Polské republiky hroutícího se Polského státu v roce 1939 a velitel polských sil, které se postavily Sovětům a Němcům při invazi do Polska a podle polských zákonů také v době napadení Polska 17denním potenciálním prezidentem Polské republiky. I přes jeho obrovské zkušenosti se mu nepodařilo uhájit Polsko před německou invazí.

KAMPANĚ A BOJIŠTĚ

REDAKCE

Kvalitní články:
Třída FurutakaRjúdžó (1931)USS Hornet (CV-8)127mm kanón typu 88 a 89Goliath (lehký nosič nálože)Pankrácká sekyrárnaPřepadení celnice v HabarticíchSudetoněmecký sbor dobrovolníkůŽidé v Protektorátu Čechy a MoravaKoncentrační tábor MauthausenNankingský masakrWerner Mölders

Články k úpravě:
Amín al-HusajníBitva u MidwayInvaze do Polska (1939)Maďarská okupace Podkarpatské RusiVálka v TichomoříVyhnání Čechů ze Sudet v roce 1938Židovská brigáda

Články k rozšíření:
Bílá růžeClaus Schenk von StauffenbergDruhá bitva o AtlantikEduard DietlBoje v jihovýchodní Asii během druhé světové válkyItalské taženíZápadní fronta (druhá světová válka)

Články k vytvoření:

Barmské taženíBitva v PorúříFilipínské tažení (1944–1945)HMS Cossack (F03)Seznam protinacistických organizacíBitva u ProchorovkyKonvoj PQ 17

OBRÁZEK MĚSÍCE


Německé tanky v Oslo.

CITÁT MĚSÍCE

Zbraně nás dělají silnějšími, máslo nás pouze dělá tlustými.
— Hermann Göring (1936)

UDÁLOSTI MĚSÍCE

1940

1941

1942

1943

1944

1945

KATEGORIE