Portál:Druhá světová válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Druhá světová válka (1. září 19392. září 1945) byl dosud největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, který stál život asi 45 až 60 milionů lidí. Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se ve všech oceánech a do boje zasáhly státy všech obydlených kontinentů.

ČLÁNEK MĚSÍCE

Disfatta.jpg
Bitva u Stalingradu (podzim 1942 – zima 1943) neboli Stalingradská bitva představuje společně s Bitvou před Moskvou (1941) a Bitvou u Kurska (1943) nejvýznamnější a rozhodující střetnutí německých a sovětských vojsk na východní frontě. Bitva byla vedena o Stalingrad, klíčové město na dolním toku řeky Volhy. Rudá armáda v ní dosáhla historické vítězství, když nejprve obklíčila a posléze zcela zničila německou 6. armádu pod velením polního maršála F. Pauluse a připravila Wehrmachtu významné materiální i lidské ztráty, které byly jednou z příčin ústupu německých vojsk z oblasti Donu, Kavkazu a Kubáně. Ztráty obou stran dosáhly 2 milionů z řad vojáků i civilistů.

ZAJÍMAVOST MĚSÍCE

Památník Bílé růže před univerzitou Ludwig-Maximilian v Mnichově.

Bílá růže (německy die Weiße Rose) byla nenásilná protinacistická skupina složená převážně z členů akademické obce Mnichovské university, která v letech 1942 a 1943 v Mnichově rozšiřovala letáky a antifašistická hesla. Odpor Bílé růže proti Hitlerovu režimu byl motivován morálně a křesťansky; šest letáků, které se jí podařilo rozšířit, poukazovalo na zločiny nacismu proti Židům a okupovaným národům, ukazovalo spoluvinu Němců na těchto činech a vybízelo občany k odporu proti zločinné vládě.

Po odhalení činnosti skupiny úřady bylo v roce 1943 popraveno stětím šest jejích hlavních členů: 22. února studenti Sophie Schollová, její bratr Hans Scholl a Christoph Probst, 13. července student Alexander Schmorell, profesor Kurt Huber a 12. října student Willi Graf.

OSOBNOST MĚSÍCE

Zofia Kossak-Szczucka (roz. Zofia Kossak, z prvního manželství Szczucka, z druhého manželství Szatkowska; 10. srpna 1889, Kośmin - 9. dubna 1968 Bílsko-Bělá) byla polská spisovatelka, novinářka, odbojářka a katolická aktivistka.

Je považována za jednu z nejvýznamnějších polských spisovatelek 20. století, v oblasti historického románu pak za jednoho z nejlepších autorů vůbec. Její díla, z nichž nejznámější jsou romány Krzyżowcy (1935), Król trędowaty (1936) a Bez oręża (1937), byla přeložena do 16 jazyků.

Za druhé světové války byla klíčovou osobností polského protinacistického odboje, snažila se spojovat úsilí jeho jednotlivých frakcí a byla hlavní iniciátorkou a organizátorkou jeho pomoci Židům. Založila obojové organizace Front Odrodzenia Polski, Provizorní radu pro pomoc Židům a Żegotu.

Po válce uprchla před komunistickým režimem z Polska, v roce 1957 se vrátila, nicméně její dílo bylo komunisty potlačováno. V roce 1982 obdržela od Jad vašem posmrtně titul spravedlivá mezi národy.

KAMPANĚ A BOJIŠTĚ

REDAKCE

Kvalitní články:
Třída FurutakaRjúdžó (1931)USS Hornet (CV-8)127mm kanón typu 88 a 89Goliath (lehký nosič nálože)Pankrácká sekyrárnaPřepadení celnice v HabarticíchSudetoněmecký sbor dobrovolníkůŽidé v Protektorátu Čechy a MoravaKoncentrační tábor Mauthausen-GusenNankingský masakrWerner Mölders

Články k úpravě:
Amín al-HusajníBitva u MidwayInvaze do Polska (1939)Maďarská okupace Podkarpatské RusiVálka v TichomoříVyhnání Čechů ze Sudet v roce 1938Židovská brigáda

Články k rozšíření:
Bílá růžeClaus Schenk von StauffenbergDruhá bitva o Atlantik - Boje v jihovýchodní Asii během druhé světové válkyItalské taženíZápadní fronta (druhá světová válka)

Články k vytvoření:

Barmské taženíBitva v PorúříBombardování Bělehradu 1941Bombardování TokiaFilipínské tažení (1944-1945)HMS Cossack (F03)Homosexuální oběti holokaustuenSeznam protinacistických organizacíJosef MužíkVylodění na SicíliiBitva u ProchorovkyKonvoj PQ 17Obležení Oděsy - Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939

OBRÁZEK MĚSÍCE

Bundesarchiv Bild 146-1994-041-07, Dresden, zerstörtes Stadtzentrum.jpg
Centrum Drážďan po spojeneckém bombardování v únoru 1945.

CITÁT MĚSÍCE

V moderní době vyhraje válku ten, kdo bude mít větší množství lepších strojů.
— Josif Vissarionovič Stalin

UDÁLOSTI MĚSÍCE

1940

1941

1942

1943

1944

1945

KATEGORIE