Portál:Druhá světová válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Druhá světová válka (1. září 19392. září 1945) byl dosud největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, který stál život asi 45 až 60 milionů lidí. Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se ve všech oceánech a do boje zasáhly státy všech obydlených kontinentů.

ČLÁNEK MĚSÍCE

Prezident Franklin Delano Roosevelt podepisuje Zákon o půjčce a pronájmu.
Zákon o půjčce a pronájmu anglicky Lend and Lease Act přijatý Kongresem USA 11. 3. 1941 nahradil dosavadní zákony zakládající neutralitu USA. Umožnil zapůjčit nebo pronajmout válečný materiál a potraviny zemím, jejichž obrana byla životně důležitá pro obranu USA. Zákon prosadil prezident Franklin Delano Roosevelt, který o americké pomoci Evropě, konkrétně Velké Británii a Francii, prostřednictvím dodávek výzbroje, výstroje a materiálu určeného k obraně mluvil poprvé veřejně již v prosinci 1940.

ZAJÍMAVOST MĚSÍCE

OSOBNOST MĚSÍCE

Tadamichi Kuribayashi1.jpg
Generál Tadamiči Kuribajaši (japonsky: 栗林忠道, Kuribajaši Tadamiči; 7. července 1891, prefektura Nagano - 23. března 1945, Iwodžima) byl japonský generálporučík a potomek samurajského rodu, který se na konci druhé světové války proslavil urputnou a vynalézavou obranou Iwodžimy proti mnohonásobné přesile amerických invazních jednotek v bitvě o Iwodžimu.

KAMPANĚ A BOJIŠTĚ

REDAKCE

OBRÁZEK MĚSÍCE

Jeńcy1.jpg
Polští vojáci zajatí během sovětské invaze do Polska.

CITÁT MĚSÍCE

USA jsou tou poslední zemí z kterou bychom měli bojovat.
— Tadamiči Kuribajaši

UDÁLOSTI MĚSÍCE

1940

1941

1942

1943

1944

  • 17. března - těžký nálet na Vídeň
  • 18. března - Německé síly obsazují Maďarsko. Rudá armáda se blíží ke hranicím Rumunska.

1945

KATEGORIE