Třetí bitva o Charkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Třetí bitva o Charkov
konflikt: Východní fronta
{{{alt}}}
Německé protiútoky v únoru a březnu 1943
trvání: 19. února 1943 – 15. března 1943
místo: Charkov, SSSR
výsledek: Německé vítězství
strany
Sovětský svaz SSSR Německá říše Nacistické Německo
velitelé
Sovětský svaz Filipp Golikov
Sovětský svaz Nikolaj Vatutin
Sovětský svaz K. Rokossovskij
Německá říše Erich von Manstein
Německá říše Paul Hausser
Německá říše Hermann Hoth
Německá říše E. von Mackensen

síla
Do obrany Charkova zapojeno: 346 000 vojáků Do útoku na Charkov zapojeno: 70,000 vojáků
ztráty
86 469 celkem
45 219 mrtvých
41 250 zraněných
~11 500 celkem
~4 500 mrtvých a pohřešovaných
~7 000 zraněných

Třetí bitva o Charkov byla jedna z bitev druhé světové války. Po sovětském vítězství u Stalingradu v únoru 1943 byla německá armáda na jižním úseku fronty a v celém Sovětském svazu otřesena a donucena ustoupit. Jednotky německých armád byly v oblasti Donu a Kalače vystaveny silným útokům Rudé armády. Hrozilo závažné nebezpečí, že síly v sektoru stepí na západ od Stalingradu budou vzaty do ohromných kleští a bude vytvořen "superstalingrad". Bitva byla posledním velkým vítězstvím Němců na východní frontě.

Mansteinova ofenzíva[editovat | editovat zdroj]

Vrchním velitelem německých armád v prostoru jižní fronty byl polní maršál Erich von Manstein. Je považován za jednoho z nejbrilantnějších německých vojevůdců v průběhu druhé světové války. Po porážce u Stalingradu řídil ústupové boje německých armád a rozhodl vyklidit město Charkov. Sovětské velení doufalo, že má nad nepřítelem velkou převahu a zahájilo ofenzívu s cílem zničit německé jednotky v celé šíři jižní fronty.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Sovětské jednotky zahájily útok směrem přes Charkov s cílem definitivně porazit armády skupiny armád Jih. Manstein, který takticky ustoupil z Charkova, doufal, že sovětské velení bude postupovat a nechá nekryté zadní linie. Tento předpoklad plně vyšel a Sověti povzbuzeni úspěchy začali německé armády pronásledovat bez jištění týlu. Tohoto Manstein využil a podnikl drtivý protiútok, který nejen zastavil sovětský postup, ale dobyl zpět město Charkov. Proto se také tato operace nazývá Třetí bitva o Charkov.

Výsledek[editovat | editovat zdroj]

Z taktického hlediska dosáhl Manstein stabilizace jižního úseku fronty až do léta 1943, kdy byly německé armády znovu poraženy v bitvě u Kurska. Mansteinova ofenzíva byla skvělým příkladem toho, jak lze úspěšně vést protiútok proti roztaženým silám protivníka. Stejně jako Němci doplatili v roce 1941 na překročení vlastních možností zejména v logistice při Operaci Tajfun, tak i SSSR se nechal vtáhnout hluboko na území východní Ukrajiny, aniž by byl schopen úměrně tomu zajistit zabezpečení vlastních armád.

Jednotky účastnící se jarní ofenzívy na straně Německa[editovat | editovat zdroj]

Německý tank Panzer IV. v "ulicích" Charkova

Skupina armád Jih - Erich von Manstein

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]