Bitva o Belgii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva o Belgii
konflikt: Mansteinův Plán, druhá světová válka
{{{alt}}}
Zajatí belgičtí vojáci po pádu pevnosti Eben-Emael 11. května 1940
trvání: 10.–28. května 1940
místo: Belgie a Lucembursko
výsledek: Německé vítězství
strany
BelgieBelgie Belgie
FrancieFrancie Francie
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Německá říše Třetí říše
velitelé
Belgie Leopold III. (zajat)
Belgie Hubert Pierlot
Francie Maurice Gamelin
Francie Maxime Weygand
Spojené království Lord Gort
Německá říše Gerd von Rundstedt
Německá říše Fedor von Bock

síla
144 divizí
13 974 děl
3 384 tanků
2 249 letadel
141 divizí
7 378 děl
2 445 tanků
5 446 letadel (4 020 operačních)
ztráty
přes 222 443 ztrát (200 000 zajatců)
~900 letadel
Nejasné

Bitva o Belgii, nebo též Belgické tažení bylo součástí větší akce Bitvy o Francii, ofenzivního tažení Německa během druhé světové války. Trvala přes 18 dní v květnu roku 1940 a skončila německou okupací Belgie a následnou kapitulací Belgické armády.

10. května 1940, napadly německé ozbrojené síly (Wehrmacht) Lucembursko, Nizozemsko a Belgii, v rámci operačního plánu Fall Gelb. Spojenci věřili, že Belgie bude dalším německým cílem a proto se pokusili německou armádu v Belgii zastavit. Po tom co se Francie plně odhodlala uskutečnit svůj plán na zastavení Němců mezi 10. až 12. květnem, Němci začali uskutečňovat druhou fázi svého plánu. Prolomení nebo průřez přes Ardeny, s cílem ovládnout kanál La Manche. Německá armáda dosáhla kanálu během pěti dnů a začala obkličovat spojenecké armády. Němci postupně zmenšovali obklíčení a tlačili spojenecké jednotky do moře. Belgická armáda kapitulovala 28. května 1940, čímž ukončila bitvu o Belgii.

Během bitvy o Belgii se také odehrála první tanková bitva války, bitva o Hannut. V té době byla největší tankovou bitvou v dějinách ačkoli později byla překonána bitvami během afrického tažení a během bojů na východní frontě. Bitva o Belgii též zahrnuje bitvu o pevnost Eben Emael, první leteckou strategickou operaci zahrnující použití pouze parašutistů, k dobytí dobře chráněného a vyzbrojeného vojenského komplexu, navíc se skutečností že obránci byli ve značné přesile.

Němci uvádějí, že během osmnácti dnů ostrých bojů byla Belgická armáda tuhým protivníkem a mluví o "mimořádné odvaze" jejích vojáků. Kolaps belgického vojska ale donutil spojence opustit kontinentální Evropu. Britské námořnictvo následně evakuovalo z belgických přístavů spojenecké jednotky v rámci operace Dynamo a umožnilo tak Britské armádě uprchnout a později pokračovat ve vojenských operacích. Němci okupovali Belgii až do zimy 1944-1945, kdy byla po tvrdých bojích právě v Ardenském pohoří, osvobozena spojenci, především pak armádou Spojených států.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]