Incident na mostě Marca Pola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Incident na mostě Marca Pola
konflikt: Druhá čínsko-japonská válka
Japončtí dělostřelci ostřelují pevnost Wanpching
Japončtí dělostřelci ostřelují pevnost Wanpching
trvání: 7.9. červenec, 1937
místo: Most Lu-kou přes řeku Jung-ting jihozápadně od Pekingu, Čína
Zeměpisné souřadnice:
výsledek: Nerozhodně
strany
Čínská republika Čínská republika Japonsko Japonské císařství
velitelé
Sung Če-jüan
Čchin Te-čchun
Kaničiró Taširo

síla
? 5600 mužů
ztráty
? ?

Incident na mostě Marca Pola bylo střetnutí mezi nacionalistickou revoluční armádou Čínské republiky a japonskou císařskou armádou v červenci 1937 na starobylém kamenném mostě Lu-kou (TZ 盧溝橋, ZZ 卢沟桥, pchin-jin Lúgōu Qiáo, český přepis Lu-kou-čchiao) – známém spíše pod názvem „most Marca Pola“ – přes řeku Jung-ting-che. (Kdysi most ležel za hradbami Pekingu, dnes je blízko středu města.)

Incident, původně vypuknuvší kvůli malicherné zámince, se stal rozbuškou krvavé, osm let trvající druhé čínsko-japonské války (1937–1945), která je někdy považována za součást druhé světové války.

U japonských jmen je rodné jméno uváděno na prvním místě a rodové jméno na druhém

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Most Lu-kou pochází ze 12. století, na Západě je znám jako most Marca Pola, neboť tento slavný cestovatel jej viděl během svých cest po Číně a popsal ve svém hojně rozšířeném cestopise Milion. Východní národy však toto pojmenování nepoužívají.

Událost je tak známa pod různými jmény:

 • na Západě:
  • Incident na mostě Marca Pola (Marco Polo Bridge Incident)
  • Bitva o most Lu-kou (Battle of Lugou Bridge)
 • v Číně:
  • Incident 7. července (TZ 七七事變, ZZ 七七事变 Qīqī Shìbiàn, český přepis Čchi-čchi š'-pien)
  • Incident na mostě Lu-kou (TZ 盧溝橋事變, ZZ 卢沟桥事变, Lúgōuqiáo Shìbiàn, Lu-kou-čchiao š'-pien)
  • Incident na mostě Lu-kou 7. 7. (TZ 七七盧溝橋事變, ZZ 七七卢沟桥事变, Qīqī Lúgōuqiáo Shìbiàn, Čchi-čchi Lu-kou-čchiao š'-pien)
 • v Japonsku:
  • Incident na mostě Rokó (盧溝橋事件, Rokókjó Džiken)

Pozadí události[editovat | editovat zdroj]

Letecký pohled na most Marca Pola (most napravo) s pevností Wanpching na východním (vzdálenějším) břehu, 1937
Diorama čínských pozic na východním konci mostu Lu-kou

Japonská invaze do Manžduska v roce 1931, následné vytvoření loutkového státu Mandžukuo a dosazení posledního panovníka dynastie Čching na jeho trůn rozdmýchalo napětí mezi Japonským císařstvím a Čínskou republikou. V roce 1931 bylo dohodnuto příměří a to i přesto, že čínští nacionalisté (Kuomintang) odmítli uznat Mandžukuo. Koncem roku 1932 ale císařská armáda vtrhla do provincie Džehol a následující rok byl Džehol připojen k Mandžukuu. Podepsáním smlouvy Che–Umezu dne 9. června 1935 Čínská republika uznala „neutralitu“ východní Che-pej a Chaharu, přesto že oblasti byly prakticky pod japonskou okupací. Později téhož roku Japonsko oficiálně založilo loutkovou Autonomní vládu východní Che-pej a z okupovaných „neutrálních“ území vytvořilo loutkový stát a hraniční pásmo. Počátkem roku 1937 byla všechna území na sever, východ i západ od Pekingu kontrolována Japonci.

Národy, které měly v Pekingu svá vyslanectví, měly podle podmínek tzv. Boxerské smlouvy ze 7. září 1901 právo požadovat na Číně zřízení až dvanácti ochranných stanovišť na železniční trati spojující Peking s Tchien-ťinem. Účelem tohoto opatření bylo zajistit spojení Pekingu s přístavním městem. Podle dodatku z 15. července 1902 měly tyto národy právo pořádat vojenské manévry bez nutnosti upozorňovat čínskou stranu. Počátkem července 1937 mělo Japonsko v oblasti 7-15 000 vojáků, kteří byli rozmístěni převážně kolem železnice. Tato síla byla mnohem větší, než jakou silou v oblasti disponovaly evropské mocnosti a překračovala i počet vojáků nutných k zajištění privilegií plynoucích z Boxerské smlouvy.[1]

Most Lu-kou přes řeku Jung-ting-che, na jehož východním konci se nacházela pevnost Wanpching, byl jedním ze strategických bodů na železnici Peking–Wu-chan. Tato železnice představovala jediné spojení Pekingu s kuomintangským územím na jihu. Před červencem 1937 Japonci několikrát požadovali, aby Kuomintang vyklidil most a přilehlou pevnost. Také chtěli v oblasti vybudovat letiště. Číňané japonské požadavky odmítli, neboť vydáním mostu by byl Peking odříznut od území na jihu.[1]

Incident[editovat | editovat zdroj]

Jižní zeď pevnosti Wanpching poškozená japonským ostřelováním

Během manévrů jednotek císařské armády u západního konce mostu došlo v noci ze 7. na 8. července k malé přestřelce: podle jedné verze začali střílet Číňané, podle druhé verze Číňané zahájili palbu jako odpověď na japonskou střelbu slepými náboji při cvičení a podle třetí verze zahájili palbu Japonci jako reakci na odpálení rakety z ohňostroje. Po přestřelce byl pohřešován jeden japonský voják (později se k jednotce opět vrátil) a japonské jednotky se následně dožadovaly přístupu do pevnosti Wanpching na východním konci mostu, aby mohly pátrat po pohřešovaném vojákovi. Číňané jim přístup odmítli a Japonci zahájili nad ránem 8. července útok. Podařilo se jim sice ovládnout most, ale příchod posil umožnil Číňanům přejít do protiútoku a 9. července Japonce z mostu vytlačit. Bylo dojednáno příměří, které obě strany využily k posilování svých pozic. Po znovuobnovení bojů v druhé polovině července byli nacionalisté vytlačeni.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Casus belli pro zahájení japonského tažení proti Číně. Tato událost je jednou z mnoha politických kauzalit v počátcích války v Tichomoří, je také začátkem druhé čínsko-japonské války a v Asii uznávaným startem druhé světové války (v Evropě je ale za začátek druhé světové války považováno 1. září 1939, když nacistické Německo napadlo Polsko).

Zúčastněné jednotky[editovat | editovat zdroj]

Nacionalistická revoluční armáda[editovat | editovat zdroj]

Japonská císařská armáda[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marco Polo Bridge Incident na anglické Wikipedii.

 1. a b Judgment: Chapter V – Japanese Aggression Against China [online]. International Military Tribunal for the Far East, 1948 [cit. 2010-03-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Ukázka čínského písma Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
 • HACKETT, Bob; KINGSEPP, Sander; TULLY, Anthony. RISING STORM - THE IMPERIAL JAPANESE NAVY AND CHINA 1931-1941: The Beginning of The Second Sino-Japanese War - "The Marco Polo Bridge Incident" and the Fall of Peiping and Shanghai - 1937 [online]. combinedfleet.com, 2012 [cit. 2012-07-15]. Dostupné online. (anglicky)