Remilitarizace Porýní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Remilitarizace Porýní proběhla 7. března 1936, kdy devatenáct pěších praporů a letadla ze tří divizí nacistického Německa obsadily demilitarizované pásmo Porýní.

Po první světové válce rozhodlo Společenství národů, že levý břeh od Rýna bude obsazen jednotkami západních mocností. Ve 20. letech se vojska stáhla pod podmínkou, že proběhne demilitarizace oblasti. Po převzetí moci nacisty v roce 1933 se Hitler rozhodl obsadit Porýní. Akce proběhla v roce 1936, přestože v té době nebyla německá armáda dostatečně připravená na případný konflikt. Proklamovaný důvod tohoto porušení článků 42, 43 a 44 versailleské mírové smlouvy bylo francouzsko-sovětské spojenectví z května 1935, neboť tím prý Francouzi porušili locarnské smlouvy. Západní mocnosti proti tomuto aktu neprovedly nic.

V sobotu 7. března 1936 za úsvitu vykročily jednotky německého Wehrmachtu, avšak v silném zmatku a dezorganizaci. Pěchota nedostala jediný ostrý náboj, dělostřelectvo jediný granát a letecké kulomety žádné střelivo. V Paříži náčelník francouzského generálního štábu Gamelin tvrdí, že bez mobilizace to nepůjde. Nakonec ale k mobilizaci nedošlo.

Pokud existovalo demilitarizované pásmo na levé straně Rýna od francouzských hranic a na pravé straně pásmo hluboké 50 kilometrů do vnitrozemí Německa, žádné německé vládě by se nemohlo o válce ani snít. Existence pásem by v případě konfliktu nejen prakticky bez boje přiváděla francouzskou armádu 50 kilometrů hluboko do Německa, ale zkracovala navíc vzdálenost mezi jejími spojenci, Československem. Po obsazení pásma Hitlerovským Německem Francie "zalezla" za Maginotovu linii. Rumunský ministr Titulescu na to reagoval slovy: "Jak nás chcete bránit, když nebráníte sami sebe?"

Přesně za dva roky Hitler pohltil Rakousko, šest měsíců poté české Sudety a za dalšího půl roku zbytek ČSR.