První bitva u El Alameinu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
První bitva u El Alameinu
konflikt: Druhá světová válka v Africe
Britští vojáci zaujímají obranná postavení nedaleko El Alameinu
Britští vojáci zaujímají obranná postavení nedaleko El Alameinu

Trvání1. července27. července 1942
MístoEl Alamein, Egypt
Souřadnice
VýsledekTakticky nerozhodně, strategicky vítězství Spojenců
Strany
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
AustrálieAustrálie Austrálie
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
IndieIndie Indie
Jihoafrická unie
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Italské královstvíItalské království Italské království
Velitelé
Spojené království Claude Auchinleck Německá říše Erwin Rommel
Síla
150 000 mužů
179 tanků (zpočátku)
1500 letadel
96 000 mužů
70 tanků (zpočátku)
500 letadel
Ztráty
13 250 mužů Němci: 10 000 mužů
Italové: Neznámo

Některá data mohou pocházet z datové položky.

První bitva u El Alameinu zahájená německou armádou Panzerarmee Afrika probíhala od 1. do 27. července 1942.[1] Proti Třetí říši zde stála britská Osmá armáda. Tuto bitvu však nevyhrála ani jedna ze stran, skončila 27. července 1942 tzv. na mrtvém bodě, kdy se německému polnímu maršálu Erwinu Rommelovi nepodařilo prolomit britské síly pod velením generála Claude Auchinlecka. Následující dny se válka stala statickou a obě strany byly nuceny se zakopat, což vytvořilo statickou frontu dlouhou 60 km (od mešity v El Alameinu po Kattarskou proláklinu) až do 23. října 1942, kdy začala druhá bitva u El Alameinu útokem Osmé armády na Panzerarmee. Tato celá válka v severní Africe skončila začátkem listopadu vítězstvím Britů.

Předehra bitvy[editovat | editovat zdroj]

Válka v Africe započala již v roce 1941. Německá armáda Panzerarmee Afrika s oporou Itálie plnila rozkazy německého kancléře Adolfa Hitlera. Jejich cílem bylo probít se severní Afrikou, obsadit ropná pole na středním východě a zajistit neomezené množství paliva pro válečnou mašinerii Třetí říše. Proti nim stála britská 8. armáda, která chtěla postup Němců zastavit. Britové měli sice výhodu lepšího zásobování, přečíslení i silné obrany, ovšem stál proti nim německý polní maršál Erwin Rommel přezdívaný „Pouštní liška“.

Rok 1941[editovat | editovat zdroj]

Skoro celý rok 1941 se Erwinu Rommelovi dařilo podnikat proti Britům nečekané bleskové výpady až do listopadu, kdy začaly jeho řady řídnout. Toho Britové využili a tvrdě vraceli úder, během velmi krátké doby šesti týdnů zatlačili německou Panzerarmee Afrika západně zpět přes Libyjskou poušť o neuvěřitelných 800 km.

Rok 1942[editovat | editovat zdroj]

S končícím lednem Rommelovi zbývala už jen část armády čítající 228 tanků (139 tanků typu Panzer III, Panzer IV a 89 tanků italské armády přezdívaných „kovové rakve“), zatímco britská armáda měla více než 400 tanků (160 tanků Valentine a více než 230 tanků Crusader).

I přes tento nepoměr sil Rommel 21. ledna 1942 zahájil rozsáhlou ofenzivu, která tlačila britskou 8. armádu celých 5 měsíců zpět na východ. Němcům do rukou opět padl důležitý přístav Tobruk a všechno území, o které již jednou přišli. Koncem června 1942 měla Rommelova armáda cíl téměř na dosah. Nacházela se pouhých 300 km od Suezského průplavu. Rommelův drtivý protiútok však přinesl zničující ztráty, které pro něj nyní znamenaly 2000 pěšáků, několik desítek protitankových děl a 55 bojeschopných Panzerů.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Bitva začala 1. července 1942 německým útokem. Výtažek z deníku Erwina Rommela: „Chci prorazit dřív, než Britové stihnou zaujmout pevnou obranu a válka se stane statickou.“ V Egyptě vyhlásili stav ohrožení, báli se Rommelova příchodu, proto pálili své archívy a očekávali průnik Němců až k Alexandrii. To ale nevěděli, že měl německý polní maršál k dispozici jen něco málo přes osmdesát tanků a zcela vyčerpané jednotky, jenže Rommel na únavu svých mužů nebral ohled. Boje trvaly 26 dní. Rommel měl nedostatek všeho, od paliva přes tanky až po vodu, jeho zásobovací linie byla dlouhá 2000 km a byla neustále ostřelovaná nepřátelskými letouny. Jeho vyčerpaní vojáci spojeneckou obranu neprorazili. Bitva skončila 27. července 1942 na mrtvém bodě.

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

Důsledky byly pro obě strany zničující. Neúspěch dosavadního britského generála Claude Auchinlecka donutil Winstona Churchilla k jeho odvolání. Na jeho místo dosadil generála Harolda Alexandera a do čela osmé armády postavil generála Bernarda Montgomeryho. Ten vytrvale čekal na svou dostatečnou převahu, jenže tím dával čas i Rommelovi k získání sil.

Následující události[editovat | editovat zdroj]

Později se válka stala statickou. Obě dvě strany se musely zakopat a vytvořily tím frontu dlouhou 60 km táhnoucí se od mešity v El Alameinu po Kattarskou proláklinu. Tato bojová linie byla držena až do 23. října 1942, začala druhá bitva u El Alameinu.

Tanky[editovat | editovat zdroj]

Panzerarmee[editovat | editovat zdroj]

Německo[editovat | editovat zdroj]

Pz IV G zabraný Syřanům za šestidenní války v izraelském muzeu
  • Panzerkampfwagen III – německý střední tank, vyráběný od roku 1937. Celkem bylo vyrobeno přes 5,5 tisíce strojů tohoto typu. Jeho přednostmi byl 70mm přední pancíř a hlavní kanón ráže 50 mm
  • Panzerkampfwagen IV – německý střední tank vyráběný od roku 1933, byl původně určený především pro podporu pěchoty a používal se po celou 2. světovou válku. Jeho hlavní zbraní se stal kanón ráže 75 mm a čelní pancíř byl o tloušťce až 80 mm. Jenom na konci války bylo vyrobeno něco okolo 9 000 těchto tanků, avšak používány byly dál v některých následujících válkách

Itálie[editovat | editovat zdroj]

  • italské tanky nechvalně přezdívané jako kovové rakve

8. britská armáda[editovat | editovat zdroj]

Velká Británie[editovat | editovat zdroj]

Tanky M3, v popředí varianta M3 Grant
  • Valentine – nepočetnější britský (pěchotní) tank 2. světové války, s čelním pancéřováním až 80 mm a kanónem, přičemž ráže jeho děla dosahovala až 75 mm
  • Crusader – tento tank byl vyráběný od roku 1939. Tanků tohoto typu bylo vyrobeno asi 5300 kusů, přičemž jeho čelní pancéřování dosahovalo tloušťky až 51 mm a nejsilnější u něj používané dělo bylo ráže 57 mm

USA[editovat | editovat zdroj]

  • M3 Lee – americký střední tank s pancéřováním 51 mm s dvěma hlavními kanóny, jedním ráže 75 mm, který byl připevněný na korbě, a druhým ráže 37 mm umístěným na věži

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Válka v poušti 1940-1943 | Fronta.cz. www.fronta.cz [online]. [cit. 2023-06-15]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kamenický, M.: Lexikón svetových dejín. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 2001, str.168.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]