Přeskočit na obsah

Tobruk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tobruk
طبرق
Panorama Tobruku
Panorama Tobruku
Poloha
Souřadnice
StátLibyeLibye Libye
Tobruk
Tobruk
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel135 832 (2011)
Etnické složeníArabové
Náboženské složeníislám, křesťanství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tobruk[1] (arabsky طبرق‎ nazývaný také Tobrúk, Tóbruch, Tobruch, Ţubruq nebo Tobruck) je město v severovýchodní části Libye poblíž hranic s Egyptem a zároveň přístav ležící na pobřeží Středozemního moře. V roce 2006 zde žilo asi 110 000 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město s názvem Antipyrgos založili ve starověku Řekové jako jednu ze svých kolonií na pobřeží severní Afriky. V římském období sloužil Tobruk jako pevnost, která strážila hranice provincie Kyrenaika. Později se město stalo důležitou zastávkou karavan putujících podél pobřeží Středozemního moře. V roce 1911 jej podobně jako celou Libyi obsadili Italové.

Druhá světová válka a boje čs. jednotek[editovat | editovat zdroj]

Dělostřelci československých jednotek v Tobruku, 1941
Podrobnější informace naleznete v článku Obléhání Tobruku.

V průběhu válečných operací bylo v letech 1941 a 1942 svedeno v Tobruku a jeho okolí několik bitev mezi britskou armádou na straně jedné a německými a italskými jednotkami na straně druhé (Afrikakorps). Město bylo v této době několikrát dobyto oběma stranami. 11. dubna 1941 byl Tobruk obklíčen německo-italskými vojsky. Obklíčené území hájily britské a australské jednotky (byly německými médii nazvány jako „Pouštní krysy“ a australské jednotky název přijaly za své)[2], které byly v říjnu 1941 vystřídány čerstvými silami. Mezi ně patřila i polská Samostatná brigáda karpatských střelců, jíž byl podřízen také 11. československý pěší prapor.

Pro československé jednotky to byla největší válečná akce na Blízkém Východě a v Severní Africe. Československý pěší prapor pod velením podplukovníka Karla Klapálka o síle 643 mužů zde od 21. října do 10. prosince 1941 hájil nejvíce ohrožený západní úsek pevnostního perimetru. V bojích o Tobruk padlo 14 příslušníků praporu, 26 bylo těžce a 55 lehce zraněno.

Většina betonových pevnůstek bývalého perimetru se dochovala, bohužel zrovna západní úsek, zejména severně od Derna Road, je nejvíce poškozen moderní stavební činností. V roce 1998 proběhl dosud nejrozsáhlejší průzkum bývalého československého úseku, provedený členy expedice Tobruk 98.

Na spojeneckém hřbitově leží 2 282 vojáků

Boje spojeneckých i československých vojáků dodnes připomíná památník a vojenský hřbitov. Na zdi tobruckého hřbitova je vytesán tento nápis: „Toto je posvátná půda, neboť zde leží ti, kdo zemřeli pro vlast. Za západu slunce a zrána budeme na ně vzpomínat…“

Poválečné období[editovat | editovat zdroj]

Po válce byl Tobruk opět obnoven a dnes je významným přístavním městem. V roce 1985 zde byla vybudována významná rafinérie, která zpracovává surovinu z ropných polí v okolí Sariru. Součástí přístavu je i ropný terminál.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd.. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 79, 114. Standardizované jméno: Tobruk. 
  2. Kniha: Bitvy druhé světové války, Nigel Cawthorne, Alpress 2007
    (stránka 49, citace z knížky: „Nacistický rozhlasový propagandista William Joyce – americký občan oběšený po válce za zradu a v Británii známý jako "Lord Haf-haf" kvůli svému ironickému hlasu – se chvástal, že posádka byla ‚chycena do pasti jako krysy‘. Německé noviny pak nazvaly britské obránce ‚krysami z Tobrúku‘, přezdívkou, kterou si obránci hrdě přijali za svou.)“

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]