Mainilský incident

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mainila leží na Karelské šíji.

Mainilský incident se stal 26. listopadu 1939.[1] Rudá armáda předstírala ostřelování své pohraniční vesnice Mainila a tvrdila, že za útokem stojí Finsko, a že došlo ke ztrátám v sovětských jednotkách. Této propagandy využil Sovětský svaz k útoku na Finsko, čímž o čtyři dny později začala Zimní válka.

Z osobních zápisků stranického činitele Andreje Ždanova vyplývá, že celý incident byl vykonstruován Sovětským svazem, aby mohlo být Finsko označeno za agresora a Rudá armáda mohla zahájit „protiofenzívu“. Finská strana odpovědnost za útok odmítla a obvinila SSSR. Z deníků nejbližších finských dělostřeleckých baterií vyplývá, že Mainila byla mimo jejich dostřel. Byly totiž od hranice staženy, aby Finové předešli právě takovýmto incidentům. Sovětská propaganda ale nepřestávala šířit zprávy o smyšlených útocích finské armády. Sověti také zrušili smlouvu o neútočení a 30. listopadu zahájili ofenzívu po celé délce hranic.

Nedlouho po odtajnění vojenské dokumentace (denních hlášení) se potvrdilo, že k žádným ztrátám v době incidentu nedošlo, čímž se definitivně prokázalo, že útok byl fingovaný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZUBOV, Andrej Borisovič, ed.. Dějiny Ruska 20. století. Překlad Libor Dvořák et al.. 1. vyd. Praha : Argo, 2014-2015. 949 s. ISBN 978-80-257-0964-1. Kapitola 4.1.4. "Zimní válka" od 30. listopadu 1939 do 13. března 1940, s. 23.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]