Noc dlouhých nožů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ernst Röhm

Noc dlouhých nožů je nazývána čistka, která proběhla v Německu v noci z 29. na 30. června 1934. Hlavním cílem bylo eliminovat mocnou SA a jejího příliš ambiciózního vůdce Ernsta Röhma, který byl po zatčení zastřelen až 1. července.[1] Iniciátory byli Himmler, Goebbels a Göring, Hitler vydal příkaz až po delším váhání. Povražděn byl velitelský sbor SA a někteří významní konzervativci jako byl bývalý kancléř Kurt von Schleicher a exministr obrany generál Ferdinand von Bredow.

Pověření nacisté, hlavně příslušníci SS, potom vraždili až do 2. července po celém území Třetí říše, především však v mnichovské věznici Stadelheim a v kasárnách berlínských SS v Lichterfelde. Jmenovitě je známo 90 obětí a předpokládá se, že celkový počet byl asi dvojnásobný.

Nacistická propaganda akci odůvodňovala tím, že Ernst Röhm, velitel SA, připravoval puč, kterým by svrhl Hitlera. Proto také razila označení Röhm-Putsch, Röhmův puč. Hitler s Göringem však čistku připravovali již delší dobu a hlavním důvodem byly ideologické rozdíly mezi nimi a Röhmem jakož i napětí mezi SA a dalšími částmi NSDAP.

Po noci dlouhých nožů ztratila SA politický význam a naopak SS se osamostatnila a získala důležitou roli. Veřejná vražda významných osobností také přispěla k zastrašení společnosti a upevnění Hitlerovy moci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Roehm byl zastřelen. Polední list [online]. 2. 7. 1934. S. 1. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]