Noc dlouhých nožů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ernst Röhm

Noc dlouhých nožů se nazývá čistka, která proběhla v Německu především v noci z 29. na 30. června 1934 na příkaz Adolfa Hitlera s podporou Hermanna Göringa. Mimo jiné byl povražděn velitelský sbor SA včetně jeho velitele a dávného spolubojovníka Hitlera Ernsta Röhma a někteří významní konzervativci jako byl bývalý kancléř Kurt von Schleicher a exministr obrany generál Ferdinand von Bredow. Pověření nacisté, hlavně příslušníci SS, vraždili až do 2. července po celém území Třetí říše, především však v mnichovské věznici Stadelheim a v kasárnách berlínských SS v Lichterfelde. Jmenovitě je známo 90 obětí a předpokládá se, že celkový počet byl asi dvojnásobný.

Nacistická propaganda akci odůvodňovala tím, že Ernst Röhm, velitel SA, připravoval puč, kterým by svrhl Hitlera. Proto také razila označení Röhm-Putsch, Röhmův puč. Hitler s Göringem však čistku připravovali již delší dobu a hlavním důvodem byly ideologické rozdíly mezi nimi a Röhmem jakož i napětí mezi SA a dalšími částmi NSDAP.

Po noci dlouhých nožů ztratila SA politický význam a naopak SS se osamostatnila a získala důležitou roli. Veřejná vražda významných osobností také přispěla k zastrašení společnosti a upevnění Hitlerovy moci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]