Lebensborn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lebensborn
Právní forma spolek
Založeno 1935
Adresa Berlín, Německo
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sestra v domově Lebensbornu
Křest Árijského života

Lebensborn, plným názvem Lebensborn e. V. (eingetragener Verein, zapsaný spolek) byl v nacistické třetí říši vládou podporovaný spolek, jehož cílem bylo na základě nacistické ideologie o rasové hygieně (nacistická eugenika) zvýšit počet árijských dětí včetně dětí pocházejících z mimomanželských svazků. Cíle mělo být dosaženo prostřednictvím anonymních porodů a následného nabídnutí dětí k adopci, a to zejména příslušníkům SS. Byl založen Heinrichem Himmlerem 12. prosince 1935. Tyto děti měly zalidnit prostor vyprázdněný po vyhlazení či odsunu původního obyvatelstva.

S programem Lebensborn byl také spojen osud několika dětí z vypálených Lidic, které byly shledány vhodnými pro germanizaci.[1]

Název[editovat | editovat zdroj]

Lebensborn znamená starohornoněmecky Pramen života; Leben znamená i v dnešní němčině život; slovo Born je dodnes dochováno (případně ve své starší podobě -bronn) v některých místních názvech (Paderborn; Heilbronn) a znamená studna, pramen, zdroj.

Cílem programu Lebensborn bylo zalidnit třetí říši čistokrevnými Árijci. Životní prostor pro novou populaci chtěli nacisté získávat na úkor Židů a dalších etnických skupin převážně na východě Evropy. Kromě odsunu původního obyvatelstva se využívalo i hromadné vyhlazování v koncentračních táborech a vyhlazovacích táborech.

Odkaz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Inspirace programem Lebensborn se objevuje v knize Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále.

Film Der Lebensborn – Pramen života natočený v režii Milana Cieslara podle námětu a scénáře Vladimíra Körnera prohlubuje mýty vzniklé v 50. a 60. letech 20. století a na podkladu skutečně fungujícího domova pro nastávající matky rozvíjí příběh, který má se skutečným programem Lebensborn jen máloco společného.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lidice-memorial.cz/en/memorial/museum/exhibitions-and-events-in-the-museum/populacni-politika-v-protektoratu/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ILTIS. „Lebensborn - eingeschriebener Verein“ - „Zdroj života - zaps. spol.“. Věstník Židovské obce náboženské v Praze. 27. říjen 1950, roč. XII., čís. 43, s. 497-498. 
  • Porodnice třetí říše [TV dokument]. Francie, 2013, 52 min. ČT2 7. 8. 2017 20.00 hod. [Orig.: Les Pouponnières du IIIe Reich].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]