Lebensborn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sestra v domově Lebensbornu
Křest Árijského života

Lebensborn, plným názvem Lebensborn e. V. (eingetragener Verein, zapsaný spolek) byl v nacistické Třetí říši vládou podporovaný spolek, jehož cílem bylo na základě nacistické ideologie o rasové hygieně (nacistická eugenika) zvýšení počtu árijských dětí, včetně dětí pocházejících z mimomanželských svazků. Toho mělo být dosaženo prostřednictvím anonymních porodů a následného nabídnutí dětí k adopci, a to zejména příslušníkům SS. Byl založen Heinrichem Himmlerem 12. prosince 1935. Tyto děti měly zalidnit prostor vyprázdněný po vyhlazení či odsunu původního obyvatelstva.

Pro program Lebensborn[zdroj?] bylo vybráno také 13 z 98 po vypálení Lidic oboustranně[zdroj?] osiřelých dětí, ostatní byly transportovány do vyhlazovacího tábora Chełmno, kde byly zavražděny plynem[zdroj?].

Název[editovat | editovat zdroj]

Lebensborn znamená starohornoněmecky Pramen života; Leben znamená i v dnešní němčině život; slůvko Born je dodnes dochováno (případně ve své starší podobě -bronn) v některých místních názvech (Paderborn; Heilbronn) a znamená studna, pramen, zdroj.

Cílem programu Lebensborn bylo zalidnit Třetí říši čistokrevnými Árijci. Životní prostor pro novou populaci chtěli nacisté získávat na úkor Židů a dalších etnických skupin převážně na východě Evropy. Vyjma odsunu původního obyvatelstva se využívalo i hromadné vyhlazování v koncentračních táborech a vyhlazovacích táborech.

Odkaz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Inspirace programem Lebensborn se objevuje v knize Bohumila Hrabala: Obsluhoval jsem anglického krále.

Film Pramen života: Der Lebensborn natočený podle námětu a scénáře Vladimíra Körnera prohlubuje mýty vzniklé v 50. a 60. letech a na podkladu skutečně fungujícího domova pro nastávající matky rozvíjí příběh, který má s programem Lebensborn jen máloco společného.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ILTIS. „Lebensborn - eingeschriebener Verein“ - „Zdroj života - zaps. spol.“. Věstník Židovské obce náboženské v Praze. 27. říjen 1950, roč. XII., čís. 43, s. 497-498.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]