German-American Bund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
sjezd German-American Bund
Průvod German-American Bund na východní 86. ulici v New Yorku, 30.října 1939
Plakát pozivajuci na shromáždění German-American Bund v Madison Square Garden, 20. února 1939

Německo-americká "Bund" nebo Německo-americká federace (německy: Amerikadeutscher Bund, také Amerikadeutscher Volksbund) byla americká nacistická organizace založená v roce 1930.

Friends of New Germany[editovat | editovat zdroj]

Heinz Spanknöbel, člen NSDAP, sloučil dvě starší organizace, "Gau-USA" a "Free Society of Teutonia", což byly obě malé skupiny, každá jen s několika set členy, do "Friends of New Germany" (přátelé nového Německa). Jedním z jeho prvních iniciativ byl bojkot židovských podniků v německé čtvrti Yorkville v Manhattanu. Současně probíhal vnitřní boj o kontrolu nad FNG v roce 1934, Spanknöbel byl nakonec vyloučen z vedení. Ve stejné době dospěl Dickstein k závěru, že FNG podporuje odnož NSDAP německého diktátora Adolfa Hitlera v Americe.

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Zástupce vůdce NSDAP Rudolf Hess nařídil v prosinci 1935 všem německým občanům opustit FNG a všechny podobné organizace "vedoucí do Německa". V březnu 1936 vznikla German-American Bund jako navazující organizace pro FNG v Buffalu, New York. Jako vůdce (Bundesführer) této nové organizace byl zvolen Fritz Kuhn Julius, občan USA narozený v Německu, veterán bavorské pěchoty z první světové války a "Kampfer" z NSDAP. V této době organizace založila tři výcvikové tábory - Camp Nordland v Sussex County v New Jersey, Camp Siegfried Yaphank, New York a Camp Hindenburg v Graftone, Wisconsin. Bund konala akce s nacistickými znaky a rituály, jako byl například pozdrav "Heil Hitler", a napadala Rooseveltovu administrativu, židovské vlivy, komunismus, "Moskvou řízené" odborové svazy a protestovala proti bojkotu německého zboží. [1][1][2][3][4][1][5][1][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Jim Bredemus. American Bund - The Failure of American Nazism: The German-American Bund’s Attempt to Create an American “Fifth Column” [online]. TRACES, [cit. 2011-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. "Fritz Kuhn Death in 1951 Revealed. Lawyer Says Former Leader of German-American Bund Succumbed in Munich.", Associated Press in New York Times, February 2, 1953. Ověřeno k 2008-07-20. "Fritz Kuhn, once the arrogant, noisy leader of the pro-Hitler German-American Bund, died here more than a year ago -- a poor and obscure chemist, unheralded and unsung." 
  3. Cyprian Blamires; Paul Jackson(2006). World fascism: a historical encyclopedia, Volume 1. ABC-CLIO, 270. ISBN 0822307723. 
  4. Jackson, Kenneth T. The Encyclopedia of New York City. The New York Historical Society, Yale University Press, 1995. P. 462.
  5. David Mark Chalmers(1987). Hooded Americanism: The History of the Ku Klux Klan. ISBN 1576079406. “When Arthur Bell, your Grand Giant, and Mr. Smythe asked us about using Camp Nordlund for this patriotic meeting, we decided to let them have it because of ...” 
  6. Patricia Kollander; John O'Sullivan(2005). "I must be a part of this war": a German American's fight against Hitler and Nazism. Fordham Univ Press, 37. ISBN 0823225283. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]