Árijská rasa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nacistický projekt Lebensborn byl cílem k vyšlechtění rasově čistých obyvatel pro poválečnou Evropu
Sluneční kříž je hlavně v dnešní době vnímán jako symbol Árijské rasy

Árijská rasa označuje antropologický a filozofický směr pocházející z 19. století. Stoupenci tohoto směru věřili v existenci nadřazené rasy, mající jak zvláštní atributy (např. fyzickou krásu), tak i lepší schopnosti v myšlení, kreativitě, shrnutě řečeno skupinu nadlidí. Jednalo se o rasu Indo-evropanů a podle německých antropologů zahrnovala 6 rasových typů, plemen bílé rasy. Nordickou, Fálskou, Mediteránní, Dinárskou, Baltickou a Alpínskou.

Tato teorie byla jednou z hlavních politicko-propagandistických idejí nacistického Německa, vyzdvihující „správné Němce“ nad jiné Němce, a Němce jako takové (do čehož v té době spadali i Rakušané a zahraniční německé menšiny) nad zbytek Evropy. Podle nacistických ideologů byli například Češi považováni za árijský národ.

Árijská rasa se ovšem mohla podle přesvědčení nacistických vůdců vyskytovat, i když jen minoritně, i v jiných národech, tudíž například zajatý voják, který splňoval atributy Árijského druhu, měl lepší postavení a práva než jeho „nevhodní“ soukmenovci. Podle definice árijské rasy Indoevropanů jsou však árijské rasy většina obyvatel nejen Evropy.

Tyto teorie byly někdy vyháněny do úchylných rozměrů zfanatizovanými členy nacistických stran, například Josefem Mengelem, který proslul krutými experimenty při pokusech najít zaručený způsob, jak zaručit, že každý Němec bude plodit pouze Árijské potomky. Tomuto úkolu se věnoval i Lebensborn. Nacisté chtěli především zvýšit počet Árijců a rozšířit životní prostor pro německý národ. Byli proti míšení Árijců se Židy a jiné nepříbuzné krvi.


Související články[editovat | editovat zdroj]