Přeskočit na obsah

Árijská rasa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nacistický projekt Lebensborn byl cílem k vyšlechtění rasově čistých obyvatel pro poválečnou Evropu
Sluneční kříž je hlavně v dnešní době vnímán jako symbol Árijské rasy

Árijská rasa označuje antropologický a filozofický směr pocházející z 19. století. Stoupenci tohoto směru věří v existenci nadřazené rasy, mající jak zvláštní atributy (např. fyzickou krásu), tak lepší schopnosti v myšlení, kreativitě, shrnutě řečeno skupinu nadlidí.

Tato teorie byla jednou z hlavních politicko-propagandistických idejí nacistického Německa, vyzdvihující „správné Němce“ nad jiné Němce, a Němce jako takové (do čehož v té době spadali i Rakušané a zahraniční německé menšiny) nad zbytek Evropy.

Árijská rasa se ovšem mohla podle přesvědčení nacistických vůdců vyskytovat, i když jen minoritně, i v jiných národech, tudíž například zajatý voják, který splňoval atributy árijského druhu, měl lepší postavení a práva než jeho „nevhodní“ soukmenovci.

Tyto teorie byly někdy vyháněny do úchylných rozměrů zfanatizovanými členy nacistických stran, například Josefem Mengelem, který proslul krutými experimenty při pokusech najít způsob, jak zaručit, že každý Němec bude plodit pouze árijské potomky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]