Přeskočit na obsah

Hnutí Völkisch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Hnutí Völkisch (německy Völkische Bewegung) bylo německé hnutí aktivní od konce 19. století až doby Třetí říše, typické svým etnickým nacionalismem, pangermanismem a od počátku 20. století také narůstajícím antisemitismem. Termín völkisch znamená přibližně „lidový“ či „národní“, ale v celé šíři svých významů je nepřeložitelný.

Hnutí vychází romantismu 19. století a odmítnutí racionalismu a scientismu ve prospěch mýtu o zlatém věku ztotožňovaném se středověkou Svatou říší římskou, jež měla představovat ideální Německo, v němž je celá společnost organizována podle harmonického hierarchického řádu.[1] Cílem hnutí bylo „národní znovuzrození“ inspirované tradicemi starověkých Germánů. Toho mělo být dosaženo buď skrze „germanizaci“ křesťanství či oživením germánského předkřesťanského náboženství.[2] Esoterické hnutí zvané ariosofie bylo založeno právě na myšlenkách völkisch kombinovaných s theosofií.[3]

Hnutí je často spojováno konzervativní revolucí – širším národně konzervativním hnutím, jež bylo na vzestupu během Výmarské republiky. Kromě toho že ovlivnilo nacismus, jeho myšlenky se projevily i v různých hnutích vzniklých po druhé světové válce, například revolučním nacionalismu, Nové pravici či neonacismu.[1] K hnutí naležela například Deutschvölkische Freiheitspartei, „Německá lidová strana svobody“ založená v roce 1922, jež se v roce spojila s právě zakázanými nacisty do Nationalsozialistische Freiheitsbewegung, „Národně sociálního hnutí svobody“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Völkisch movement na anglické Wikipedii.

  1. a b CAMUS, Jean-Yves; LEBOURG, Nicolas. Far-Right Politics in Europe. [s.l.]: The Belknap Press of Harvard University Press, 2017. Dostupné online. ISBN 9780674971530. S. 16–17. 
  2. SAMUEL, Koehne. Were the National Socialists a Völkisch Party? Paganism, Christianity, and the Nazi Christmas. Central European History. 2014, roč. 47, čís. 4, s. 760–790. ISSN 0008-9389.. 
  3. GOODRICK-CLARKE, Nicholas. Okultní kořeny nacismu. Praha: Votobia, 1998. ISBN 80-7220-023-2.