Nordická rasa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nordická rasa je jednou z rasových podkategorii bílé rasy, vyvozených antropology v první polovině 20. století. Debaty o tomto tématu mají spíše základ ideologický a vědecký.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Antropolog Joseph Deniker takto označil typ člověka vysokého vzrůstu, se světlou kůži, světlými vlasy a modrýma očima. Tento typ zaznamenal především ve Skandinávii, severním Německu, Polsku a Rusku, dále v zemích Beneluxu a Britských ostrovech. Za další typ evropského obyvatelstva považoval rasu západní, vyznačující se světlou kůží, střední podsaditou postavou, kaštanovými vlasy a světlou barvou očí.

Nordicismus[editovat | editovat zdroj]

Je názor zastávaný například Arthurem Gobineaunem nebo Houstonem Chamberlainem, který tvrdí že nordická rasa je cennější než ostatní rasy.

Nacistická populační politika považovala za svůj nejvyšší cíl tento podíl ještě zvýšit prostřednictvím eugenických programů jako byl Lebensborn. Jedinci „méněcenné rasy“ (Židé, Romové a Slované) nebo jinak „defektní“ (Homosexuálové, tělesně či duševně hendikepovaní) byli likvidováni během Holokaustu, aby budoucí dokonalou rasu nemohli deformovat.

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]