Árjové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Indoevropské jazyky 500 př. n. l.

Árjové či (dříve) Árijci (ze sanskrtského आर्य, ārja) podle tradičního výkladu neoznačuje etnikum, ale poukazuje na kultivovanost a duchovnost osob ve védském společenském systému varnášrama[1] Také známý citát कृण्वन्तो विश्वमार्यम् (krnvantó višvamárjam – „Kéž (oni) učiní všechny (či celý vesmír) árja“)[2] potvrzuje, že pojem árja ('vznešený') se nevztahoval k žádné konkrétní rase či etniku. Úpadek árja dharmy je vidět u lidí, kteří jsou na úrovni zvířat, neboť se zajímají výlučně o ekonomický rozvoj (artha) a smyslový požitek (káma).[3]

Podle Hérodota se Médové sami původně nazývali Árjové.[4]

Pojem árijci zavedl v roce 1853 indolog Max Müller do anglického a evropského úzu jako rasovo-etnickou skupinu (viz též Indoevropané). V roce 1888 však svoji teorii sám vyvrátil.[5] Podle tzv. teorie o árijské invazi (angl. Aryan Invasion Theory, AIT) toto etnikum v podobě skupiny indoevropských kočovných kmenů před rokem 2000 př. n. l. zahájilo rozsáhlou expanzi ze své původní pravlasti ve stepích jižního Ruska a západního Kazachstánu na území Předního východu (Írán, Mitanni) a severní Indie (Paňdžáb) a Pákistánu. Zejména na indickém území měl znamenat vpád kmenů přelom v tamním vývoji, daný zničením harappské kultury – vyspělé městské civilizace v Poindí. Tyto skupiny se vyznačují jazykovou příbuzností – indoevropské jazyky. Dodnes je slovo árja obsaženo v názvu Íránu, původně Árjan neboli země Árjů.

Na tomto základě se koncem 19. století vyvinulo v některých evropských zemích učení o nadřazenosti árijské rasy, jejíž příslušníci jsou předurčeni k tomu, aby ovládali ostatní, „méněcenné“ rasy a národy. Tato hypotetická árijská rasa přitom byla účelově ztotožněna s národy germánské jazykové skupiny (v této souvislosti také někdy označována jako germánská, nordická rasa) a byla proto propagována zejména v imperiální Británii (např. spisovatel Rudyard Kipling psal o údělu bílého muže) a později v nacistickém Německu se dokonce stala součástí státní ideologie.[6]

Existuje i teorie, která árijskou invazi na indický poloostrov považuje za koloniální konstrukt založený pouze na jazykové interpretaci Véd, argumentuje archeologickými nálezy (zvláště indicko-francouzským průzkumem pomocí družice SPOT[7]) a rozborem DNA.[8] V současné době je spíše názor takový, že opravdu k násilnému střetu mezi původními a novými obyvateli došlo a postupně se během 3000 let promísili.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bhágavata Purána 6.16.43
  2. Rig Véda 9.63.5
  3. Bhágavata Purána 1.18.45
  4. Hérodotos, Dějiny 7.62.1. http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Hdt.+7.62.1
  5. Biographies of Words and the Home of the Aryas by Max Müller, 1888, str. 120
  6. Vídeňští vykladači světa. Ukázka z knihy HAMANNOVÁ, Brigitte. Hitlerova Vídeň: diktátorova učednická léta. Praha, 1999.
  7. http://www.archaeologyonline.net/artifacts/aryan-harappan-myth.html
  8. http://lib.bioinfo.pl/pmid:10574762

Související články[editovat | editovat zdroj]