Pražská ofenzíva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pražská ofenzíva
konflikt: Východní fronta
Mapka Pražské operace
Mapka Pražské operace
trvání: 5. května11. května 1945
místo: jihovýchodní Německo, Česká republika
výsledek: Sovětské vítězství
strany
Spojenci:
Sovětský svaz Sovětský svaz
Československo Československo
Rumunsko Rumunsko
Poland (1928-1980) Polsko
Naval Ensign of Russia.svg Ruská osvobozenecká armáda
Osa:
Nacistické Německo Velkoněmecká říše

Maďarské království Maďarsko[1]
Slovensko Slovenská republika

velitelé
Sovětský svaz Ivan Koněv
(1. ukrajinský front)
Sovětský svaz Rodion Malinovskij
(2. ukrajinský front)
Sovětský svaz Andrej Jeremenko
(4. ukrajinský front)
Československo Karel Klapálek
Rumunsko Vasile Atanasiu
Rumunsko Nicolae Dăscălescu
Poland (1928-1980) Karol Świerczewski
Naval Ensign of Russia.svg Sergej Buňačenko
Nacistické Německo Ferdinand Schörner
(Skupina armád Střed)
Nacistické Německo Lothar Rendulic
(Skupina armád Ostmark)
Nacistické Německo Carl von Pückler-Burghauss

Nacistické Německo Eduard Chalupa
(Svatováclavská rota)

síla
Vlajka Rudé armády asi 2 100 000 vojáků    
Rumunsko 139 500 vojáků
Poland (1928-1980) 69 500 vojáků
Československo 48 400 vojáků
Československo 130 000 českých povstalců[1]
Naval Ensign of Russia.svg 18 000 vojáků
Válečná vlajka nacistického Německa Skupina armád Střed:
cca 600 000–650 000 vojáků
Válečná vlajka nacistického Německa Skupina armád Ostmark: 430 000 vojáků
Maďarské království 9 370 vojáků [1]

Válečná vlajka nacistického Německa Svatováclavská rota:
víc jak 80 českých dobrovolníků

ztráty
Sovětský svaz 49 348
Rumunsko 1 730
Poland (1928-1980) 887
Československo 112 mrtvých a 421 raněných
Naval Ensign of Russia.svg 300
850 000 zabitých, zraněných a zajatých

Pražská operace nebo též Pražská ofenzíva 6. května11. května 1945[2] (rusky Пражская наступательная операция, Pražskaja nastupatělnaja operacija) byla poslední větší ofenzíva na východní frontě druhé světové války. Ofenzíva výrazně napomohla a uspíšila osvobození Československa v roce 1945.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Pražská operace byla plánována postupně již od února 1945. Vzhledem k situaci, kdy se na území Čech a Moravy nacházela silná armáda o počtu zhruba 900 tisíc mužů, bylo zřejmé, že postup přes hraniční hory bude obtížný a že ještě dojde k náročným bojům. Pražská operace se měla uskutečnit útokem ze tří stran směrem na Prahu, přičemž mělo dojít k osvobození podstatné části Čech. Ze Saska měla útočit vojska 1. ukrajinského frontu maršála I. S. Koněva,[2] z jižní Moravy měla útočit vojska 2. ukrajinského frontu pod velením maršála Rodiona Malinovského[2] a ze severní Moravy a Slezska měl postupovat 4. ukrajinský front generála Andreje Jeremenka[2]. Počátkem května 1945 došlo k podstatné změně situace, kdy Rudá armáda dobyla Berlín a německá vojska přestala prakticky klást odpor západním spojencům. Dne 5. května vypuklo Pražské povstání a povstalci žádali o pomoc.

Poměr sil[editovat | editovat zdroj]

Do boje vstupovala sovětská vojska s impozantní silou. Proti zhruba 900[3][2] tisícům německých vojáků stálo 980 tisíc příslušníků 1. ukrajinského frontu (včetně 76 tisíc vojáků 2. polské armády), 710 tisíc příslušníků 2. ukrajinského frontu (včetně 96 tisíc vojáků 1. a 4. rumunské armády) a 410 tisíc příslušníků 4. ukrajinského frontu (včetně 60 tisíc vojáků 1. československého armádního sboru), tedy celkem 2 100 000 vojáků. Vojska Rudé armády a spojenců měla výhodu poměru sil u děl a minometů 3,1 ku 1, v bojových letounech 4 ku 1 a v tancích a samohybných dělech byl poměr zhruba vyrovnaný. Němci se však mohli spoléhat na dobře členěnou obranu i přírodní neprostupnou bariéru – pohraniční hory. K zákopovým a opevňovacím pracím bylo v závěru války i pod hrozbou trestu smrti nuceno české civilní obyvatelstvo. Na druhou stranu morálka většiny německých vojsk v této době již byla nízká, o válečné porážce již nebylo žádných pochyb a hlavním cílem vojáků bylo dostat se do amerického zajetí.

Směry úderů[editovat | editovat zdroj]

Hlavní útok za Prahu začal po poledni dne 6. května, kdy se vojska 1. ukrajinského frontu u Riesy poblíž Drážďan dala do pohybu. Rychlé tankové úderné skupiny 3. a 4. gardové tankové armády obešly Drážďany a postupovaly směrem ke Krušným horám. Německá armáda v tomto prostoru kladla jen chabý odpor a tak jednotky postupovaly poměrně rychle, a to i vzhledem k deštivému počasí. V noci ze 7. na 8. května překročily úderné skupiny Rudé armády v prostoru hraničních přechodů Cínovec, Moldava a Mníšek[4] předmnichovské československo-německé hranice a pokračovaly v útoku směrem na Teplice a Duchcov. Do všeobecného útoku se pustila i ostatní vojska 1. ukrajinského frontu, a to zejména z okolí Drážďan, ale i z čáry SaskoLužiceSlezsko, kde byla rozmístěna vojska 1. ukrajinského frontu a jednotky spojenecké polské armády. Tato vojenská síla se dala do pohybu směrem k severním československým hranicím. Dne 7. května začaly z oblasti Moravy i útoky 2. ukrajinského frontu pod velením maršála Rodiona Malinovského, který zakončil Bratislavsko-brněnskou operaci a 4. ukrajinského frontu generála Andreje Jeremenka, které se krátce před tím účastnily Ostravsko-opavské operace. Další sovětské jednotky útočily přes severní Rakousko směrem k Českým Budějovicím.

8. květen 1945[editovat | editovat zdroj]

Dne 8. května boje stále pokračovaly, a to i přesto, že byl znám podpis kapitulačního aktu v Remeši. Němci se nechtěli vzdát Rudé armádě a začali prchat do amerického zajetí. Útok 1. ukrajinského frontu pokračoval směrem na Louny a na Terezín, u Žatce zajaly jednotky 5. gardového mechanizovaného sboru kolonu se štábem maršála Ferdinanda Schörnera, který prchal z lázní Velichovek do amerického zajetí. Ferdinand Schörner však uprchl k Američanům letadlem. Do půlnoci z 8. na 9. květen, kdy měl vstoupit v platnost kapitulační akt, postoupily úderné mechanizované skupiny 1. ukrajinského až do Loun, ostatní oddíly tohoto frontu postoupily do těsné blízkosti západních a severních hranic předmnichovského Československa. Na Moravě jednotky 4. ukrajinského frontu zlikvidovaly 8. května německý obranný výběžek u Přerova a Olomouce a jeho vojskům se v součinnosti s jednotkami 1. čs. armádního sboru podařilo proniknout na čáru JeseníkŠumperkProstějov.

Dokončení operace[editovat | editovat zdroj]

Sovětská vojska v Praze – maršál Koněv, foto: Karel Hájek
Olšanské hřbitovy: Čestné pohřebiště příslušníků Rudé armády, padlých při osvobozování Prahy
Tank č. 23 – sovětský tank IS-2, původně památník osvobození v Praze, v roce 1991 přebarven na růžovo a poté umístěn v muzeu v Lešanech

Krátce před půlnocí 8. května byl podepsán definitivní akt kapitulace, s dosavadní platností konečného času složení zbraní z aktu v Remeši tj. 23:01 hod středoevropského času (01:01 hodin východoevropského a moskevského času), [5] [6] jenž se uskutečnil v Berlíně, za přítomnosti sovětské delegace, vedené maršálem Žukovem a vojenských zástupců USA, Velké Británie a Francie. Navzdory 2. článku kapitulační listiny však nadále docházelo na celé čáře fronty k ničení nepotřebné německé techniky a materiálu a k ústupu německých sil, které se většinou bezvýsledně pokoušely dostat do amerického zajetí. Bojové akce Rudé armády a spojenců 9. května prakticky spočívaly v pronásledování německých jednotek, přičemž místně docházelo ještě k drobným vojenským střetům. 9. května v časných ranních hodinách pronikla vojska 1. ukrajinského frontu ze směru od Slaného a Veltrus do Prahy. Do Čech a do Prahy postupovala téhož dne sovětská vojska prakticky ze všech směrů. 10. května brzy ráno dorazily do Prahy i tanky 1. československé tankové brigády, které již předchozí den vyrazily od Litovle. Do 11. května docházelo k likvidaci posledních ohnisek německého odporu. I poté však ještě sovětské jednotky i spojenečtí vojáci československé, rumunské a polské armády čistili lesy od zběhlých a skrývajících se německých vojáků, a postupně odminovávali cesty, infrastrukturu a objekty. Sovětská vojska zůstala na osvobozeném území do listopadu 1945, kdy (stejně jako americké jednotky) Československo opustila.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://www.kcprymarov.estranky.cz/clanky/nase-knihovna/ceske-povstani-v-kvetnu-1945
  2. a b c d e Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-09-03]. Heslo ПРА́ЖСКАЯ ОПЕРА́ЦИЯ 1945. Dostupné online. (rusky) 
  3. Das Deutsche Reich und der Zweite Weltkrieg. Stuttgart: Deutsche Verlags-Anstalt 13 volumes s. Dostupné online. ISBN 9783421062376. 
  4. Miroslav Broft, Pražská operace, nakladatelství Naše vojsko, 1985
  5. http://avalon.law.yale.edu/wwii/gs11.asp
  6. http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:German_surrender_of_7_May_1945_in_Reims#/media/Soubor:German_instrument_of_surrender.jpg

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Miroslav Broft, Pražská operace, nakladatelství Naše vojsko, 1985

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]