Akt bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Akt kapitulace podepsaný v Remeši 7. května 1945

Akt bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa byl právní dokument podle kterého proběhla bezpodmínečná kapitulace ozbrojených sil nacistického Německa. První akt kapitulace byl podepsán 7. května 1945 v Remeši. Na požadavek Sovětského svazu byla kapitulace opakována 8. května 1945 v Berlíně.

Ceremonie německé kapitulace se tedy dne 8. května konala před představiteli SSSR, USA a Velké Británie v Berlíně v bývalém důstojnickém kasínu v Karlshorstu.

Vinou různých průtahů (mimo jiné zejména vynucení si delegáta Francie, aby na dokumentu byl také francouzský podpis) se ceremonie protáhla do pozdních hodin, kdy byl akt kapitulace konečně podepsán. Tato skutečnost je příčinou nejasností kolem data oslav konce války. Zatímco ve Spojených státech amerických a ve většině Evropy ve chvíli podpisu německé kapitulace v Berlíně byl ještě 8. květen, v Moskvě v té době už byl 9. květen (chvíli po půlnoci vzhledem k časovému pásmu).

V zemích východního bloku se Den vítězství slavil 9. května, i když ve Střední Evropě a na Balkánu se podepsání německé kapitulace odehrálo ještě 8. května. Po roce 1989 se oslavy ukončení druhé světové války začaly ve Střední Evropě slavit shodně s lokálním časovým pásmem 8. května.

Související články[editovat | editovat zdroj]