Sergej Kuzmič Buňačenko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sergej Kuzmič Buňačenko
Narození 5. října 1902
Kurská oblast
Úmrtí 1. srpna 1946 (ve věku 43 let)
Moskva
Místo odpočinku Donský hřbitov
Ocenění jubilejní medaile 20 let Dělnicko-rolnické rudé armády
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sergej Kuzmič Buňačenko (rusky Серге́й Кузьмич Буняченко; 5. října 1902, Korovjakovka, Kurská oblast1. srpna 1946, Moskva) byl původně voják Rudé armády, který se v době druhé světové války, po zajetí, stal generálmajorem Ruské osvobozenecké armády (ROA) spolupracující s nacistickým Německem. V době Pražského povstání se bojů zúčastnil na české straně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vojákem Rudé armády se stal již v roce 1918, kdy mu bylo 15 let. Bojoval v ruské občanské válce na Ukrajině, proti basmačům ve střední Asii a v sovětsko–japonské válce na Dálném východě. V roce 1937 mu za kritiku kolektivizace hrozilo vyloučení z komunistické strany, posléze obdržel důraznou výtku.

V době druhé světové války měl hodnost plukovníka Rudé armády. Za údajné nedodržení rozkazu dostal od sovětských orgánů v září 1942 trest ve výši 10 let nucených prací vykonaných po válce. Poté byl zajat rumunskými fašistickými jednotkami a předán Německu.

V roce 1943 se přidal k německým vojskům v boji proti sovětskému režimu Josifa Vissarionoviče Stalina. Po založení Ruské osvobozenecké armády (ROA) Andrejem Vlasovem se stal jedním z jejich velitelů. V květnu 1945 během Pražského povstání se nicméně přidal na stranu povstaleckých Čechů a pomáhal jim se svou jednotkou osvobodit Prahu. Před postupující Rudou armádou uprchl do amerického zajetí, byl však Američany po krátké době předán sovětským vojskům.

V Moskvě byl odsouzen za vlastizradu k trestu smrti a spolu s Andrejem Vlasovem a dalšími představiteli ROA byl 1. srpna 1946 oběšen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sergei Bunyachenko na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]