Sergej Kuzmič Buňačenko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sergej Kuzmič Buňačenko
Narození 5. října 1902
Glushkovsky District
Úmrtí 1. srpna 1946 (ve věku 43 let)
Moskva
Příčina úmrtí oběšení
Místo pohřbení Donský hřbitov
Alma mater Frunzeho vojenská akademie
Ocenění jubilejní medaile 20 let Dělnicko-rolnické rudé armády
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sergej Kuzmič Buňačenko (rusky Серге́й Кузьмич Буняченко; 5. října 1902, Korovjakovka, Kurská oblast1. srpna 1946, Moskva) byl původně voják Rudé armády, který se v době druhé světové války, po zajetí, stal generálmajorem Ruské osvobozenecké armády (ROA) spolupracující s nacistickým Německem. V době Pražského povstání se bojů zúčastnil na české straně [1].

Život[editovat | editovat zdroj]

Vojákem Rudé armády se stal již v roce 1918, kdy mu bylo 15 let. Bojoval v ruské občanské válce na Ukrajině, proti basmačům ve střední Asii a v sovětsko–japonské válce na Dálném východě. V roce 1937 mu za kritiku kolektivizace hrozilo vyloučení z komunistické strany, posléze obdržel důraznou výtku.

V době druhé světové války měl hodnost plukovníka Rudé armády. Za údajné nedodržení rozkazu dostal od sovětských orgánů v září 1942 trest ve výši 10 let nucených prací vykonaných po válce. Poté byl zajat rumunskými jednotkami a předán Německu.

V roce 1943 se přidal k německým vojskům v boji proti sovětskému režimu Josifa Vissarionoviče Stalina. Po založení Ruské osvobozenecké armády (ROA) Andrejem Vlasovem se stal jedním z jejich velitelů. V květnu 1945 během Pražského povstání se nicméně přidal na stranu povstaleckých Čechů a pomáhal jim se svou jednotkou osvobodit Prahu. Před postupující Rudou armádou uprchl do amerického zajetí, byl však Američany po krátké době předán sovětským vojskům.

V Moskvě byl odsouzen za vlastizradu k trestu smrti a spolu s Andrejem Vlasovem a dalšími představiteli ROA byl 1. srpna 1946 oběšen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sergei Bunyachenko na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]