Boj o Český rozhlas (1945)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boj o Český rozhlas
Konflikt: Druhá světová válka
[[Soubor:|300px|]]
Trvání: 5 - 9. květen 1945
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Praha, dnes Česká republika
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Československé vítězství
Změny území: {{{území}}}
Strany
Československo Čeští povstalci Vlajka Třetí říše Třetí říše
Velitelé
Jaroslav Záruba ...
Síla
neznámé množství povstalců
2 Britové
Více než 213 příslušníků SS
Pěchota, tanky, letectvo a dělostřelectvo Wehrmachtu

Pancéřový vlak
Ztráty
170 padlých[1] neznámé
{{{poznámky}}}

Boj o Český rozhlas byl jednou z epizod pražského povstání. Trval čtyři dny a vyžádal si život 170 českých občanů.

Boje o rozhlas[editovat | editovat zdroj]

5. května v 6 hodin ráno začali pracovníci rozhlasu vysílat jen česky a hráli zakázané české písně. To působilo jako rozbuška a začalo Pražské povstání. Němci poslali proti rozhlasu jednotky SS, ale rozhlasu přicházeli na pomoc čeští policisté a jiní povstalci. Tou dobou však v budově bylo 90 vojáků Waffen SS. Ti však bloudili, protože zaměstnanci odstranili německé nápisy.

První povstalci (jednotka 16 policistů) dorazila k rozhlasu ve 12:10. Policisté okamžitě vběhli dovnitř. Ve 12:15 začali pracovníci rozhlasu vyvěšovat spojenecké vlajky, které tam předtím propašovaly dvě statečné ženy.[2] Povedlo se jim vyvěsit československou a americkou. Ve vyvěšení sovětské a britské jim zabránila německá palba. Ve 12:33 se z přijímačů ozvalo: "Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu!" Tou dobou se již v budově těžce bojovalo. O chvíli později, ve 12:45, se proto éterem roznesla ještě zoufalejší výzva: "Voláme vše české na pomoc Českému rozhlasu, esesáci zde vraždí české lidi...!" [3] Waffen SS poslalo k rozhlasu posily, ale jejich vozidlo bylo rozstříleno povstalci. Češi vojákům sebrali zbraně a začali dobývat budovu. Bojovalo se o každou místnost, každý metr. U budovy umírali i němečtí civilisté, které zabil granát (omylem hozený příslušníky SS). Na pomoc povstalcům přišli i příslušníci vládního vojska. V 18 hodin nakonec Němci kapitulují.

Následující dny se Němci snažili získat rozhlas zpět, nebo ho zničit. Nasadili tanky, z Hlavního nádraží z pancéřového vlaku střílely kanóny.[4] V podvečer 6. května shodil letoun Messerschmitt na hlavní budovu rozhlasu čtvrttunovou pumu. Ta zcela zničila vstupní halu a přilehlé místnosti i vysílací techniku.[5] Rozhlas ale umlkl jen nakrátko. Ještě téhož dne se ozval z provizorního studia v Husovu sboru.[6] 7. května začaly českým bojovníkům docházet náboje. Povstalci začali pociťovat nedostatek zbraní, proto jim byla poslána na pomoc revoluční tanková jednotka, která odrazila silný útok od Malešic. Němci znovu provedli nálet. Tentokrát za pomci hloubkových letadel[zdroj?]. Byl však neúspěšný.

8. května se Němcům nevedlo o moc lépe. Byli odraženi. Boje skončily až 9. května, kdy do Prahy vjela Rudá armáda. Toho samého dne večer bylo slavnostně obnoveno vysílání nyní už Československého rozhlasu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Praha byla jediným osvobozovaným městem za druhé světové války, jehož svobodný rozhlas nepřestal vysílat ani v nejprudších bojích.
  • O rozhlas se bojovalo i v roce 1968

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.rozhlas.cz/bitvaorozhlas/padlizarozhlas/_zprava/1482952
  2. http://www.rozhlas.cz/bitvaorozhlas/bitva/_zprava/uklizecky-s-ceskoslovenskou-a-americkou-vlajkou-na-tele--1483440
  3. http://www.rozhlas.cz/bitvaorozhlas/bitva/_zprava/ctyri-dny-bitvy-o-cesky-rozhlas--1392993
  4. http://www.rozhlas.cz/bitvaorozhlas/bitva/_zprava/pancerovy-vlak-strili-na-rozhlas--1481088
  5. http://www.rozhlas.cz/bitvaorozhlas/bitva/_zprava/nemecke-turbiny-s-torpedy-utoci-na-rozhlas--1480647
  6. http://www.rozhlas.cz/bitvaorozhlas/bitva/_zprava/rozhlas-vola-o-pomoc-a-vysila-ze-strasnic-6-5-1945--1468297