Český rozhlas Sever

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Český rozhlas Sever
CRo Sever logo.png
Spuštěno8. května 1945
VlastníkČeský rozhlas
ŘeditelMilan Knotek
StátČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Financováníveřejnoprávní
Vysílací čas24 hodin denně
Oblast vysíláníÚstecký kraj
Webhttps://sever.rozhlas.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český rozhlas Sever je regionální rozhlasová stanice Českého rozhlasu, sídlící v Ústí nad Labem a vysílající pro Ústecký kraj. Vznikla v roce 1945. Ředitelem stanice je od roku 2011 Milan Knotek.

Vlastní program stanice vysílá denně od 5.00 do 19.00 hodin, v několika oknech přes den a v rámci večerního a nočního vysílání šíří celoplošné pořady středočeské stanice ČRo Region a společný program regionálních stanic Českého rozhlasu. Kromě regionálního zpravodajství tvoří podstatnou část vysílání kontaktní pořady a písničky na přání. Oblíbený je popularně-vědecký pořad Planetárium. Se stanicí spolupracuje na vzpomínkovém hudebním pořadu zpěvák Milan Drobný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasové vysílání bylo v Ústí nad Labem zahájeno na samém sklonku druhé světové války 8. května 1945 díky vojenské vysílačce. Tento Severočeský vysílač, jak se stanice následně označovala, se v roce 1947 stal součástí Československého rozhlasu.[1]

V roce 2011 se ředitelem stanice stal Milan Knotek.

Distribuce signálu[editovat | editovat zdroj]

Český rozhlas Sever vysílá analogově na velmi krátkých vlnách a digitálně na platformách DAB+ (v multiplexu Teleko), DVB-S2 a na internetu.

Vysílací frekvence
Město Frekvence
Ústí nad Labem 88,8 FM
Chomutov 103,1 FM
Varnsdorf 98,5 FM
Ústecký kraj 6D DAB+

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JEŠUTOVÁ, Eva, a kol. Od mikrofonu k posluchačům: Z osmi desetiletí českého rozhlasu. Praha: Český rozhlas, 2003. Dostupné online. ISBN 80-86762-00-9. S. 487. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JEŠUTOVÁ, Eva, a kol. Od mikrofonu k posluchačům: Z osmi desetiletí českého rozhlasu. Praha: Český rozhlas, 2003. 668 s. Dostupné online. ISBN 80-86762-00-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]