Radio 1

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Radio 1
Spuštěno1991
VlastníkMEDIA CLUB, s.r.o.
ŘeditelLenka Wienerová
StátČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Financováníkomerční
WebRadio1.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radio 1 je soukromé pražské rádio, které se věnuje alternativní hudbě a kultuře. Svým vznikem na rozmezí let 1990 a 1991 se stalo první soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí v tehdejším Československu.

Faktickým předchůdcem bylo Rádio Stalin, které začalo na frekvenci 92,6 MHz vysílat 19. října 1990 v rámci výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Toto vysílání bylo fakticky i právně pirátské, a proto bylo po několika dnech úředně zastaveno včetně zabavení vysílací technologie. Protože však vysílání vzbudilo mimořádný ohlas, vznikla během krátké chvíle petice za jeho obnovení (a proti monopolu státního rozhlasu a televize), kterou podepsalo na 30 000 lidí.

Po vyřízení nezbytných úředních formalit bylo zařízení vráceno majitelům a stanice mohla, už pod definitivním názvem, začít oficiálně vysílat na jaře roku 1991. Postupně prošlo vývojem od čistě rockových počátků po nástup anglické kytarové scény a začátek taneční hudby. Dnes tvoří hlavní součást programu různé formy taneční hudby a alternativní rock, své místo ve vysílání mají i menšinové hudební žánry, komponované pořady a publicistické relace.

V letech 2004 – 2007 byla většinovým majitelem Radia 1 irská společnost Communicorp, dnes ho vlastní pražská mediální skupina Radio United Services, do jejíhož portfolia patří i Country Radio, Radio Beat, Rádio Kiss, Radio Spin a Signál rádio.[1]

Od konce roku 2013 je Radio 1 součástí digitálního DAB multiplexu společnosti RTI cz.

Od konce roku 2016 Radio 1 získalo od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) první frekvenci, která mu umožňuje šířit analogový signál i mimo území hlavního města Prahy. Radio 1 tedy lze momentálně naladit také v okolí Plzně na frekvenci 97,5 MHz.

V roce 2020 Rádio 1 zahájilo vysílání i v Liberci na 98,7 FM a v Českých Budějovicích na 100,2 FM.


Vysílací Frekvence
Praha 91,9 FM
Plzeň 97,5 FM
Liberec 98,7 FM
České Budějovice 100,2 FM
Západní a Jižní čechy 5A DAB+ (Praha, Karlovy Vary, Příbram, Beroun), 5B DAB+ (Toužim, Plzeň, Klatovy), 7A DAB+ (Javorník, České Budějovice), 9C DAB+ (Jáchymov-Klínovec)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RADIO UNITED - Rozhlasová síť. RADIO UNITED [online]. [cit. 2022-03-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]