Český rozhlas České Budějovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Český rozhlas České Budějovice
CRo Ceske Budejovice logo.png
Spuštěno 5. května 1945
Vlastník Český rozhlas
Ředitel Zdeněk Duspiva
Stát ČeskoČesko Česko
Jazyk čeština
Financování veřejnoprávní
Vysílací čas 24 hodin denně
Oblast vysílání Jihočeský kraj
Web https://budejovice.rozhlas.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český rozhlas České Budějovice je regionální rozhlasová stanice Českého rozhlasu, sídlící v Českých Budějovicích a vysílající pro Jihočeský kraj. Vznikla v roce 1945. Ředitelem stanice je od roku 2013 Zdeněk Duspiva.

Vlastní program stanice vysílá denně od 5.00 do 19.30 hodin, večer a v noci šíří společný program regionálních stanic Českého rozhlasu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova Českého rozhlasu v Českých Budějovicích

Rozhlasový vysílač v Českých Budějovicích zahájil provoz 5. května 1945, avšak krátce na to jej získali pod kontrolu nacisté. Česká hlášení byla vysílána opět od 9. května 1945 a o měsíc později se českobudějovičtí rozhlasoví představitelé zúčastnili programové konference Československého rozhlasu v Praze.[1]

Ředitelem stanice je 1. října 2013 stal Zdeněk Duspiva.

Program[editovat | editovat zdroj]

Jako jediná regionální stanice Českého rozhlasu vysílá ČRo České Budějovice četbu na pokračování (Podvečerní čtení). Ranní a odpolední proudové vysílání doplňují tematické magazíny (Zdravíčko, Kuchařské čarování, Dámská jízda, Máme rádi zvířata, Zelené světy, Jihočeši, Kavárna a Vltavín) či pořad jsou Písničky pro radost věnovaný dechovce. Ostatním hudební žánrům se věnují Melodie podvečera. Specializované hudební pořady se věnují folku, swingu nebo orchestrálním melodiím (jako jediná stanice v ČR).

Znělka stanice obsahuje melodii lidové písně „Když jsem já šel tou Putimskou branou“ a bylo možné ji slýchat na vlnách českobudějovického studia Českého rozhlasu již před rokem 1946. Od té doby doznala znělka mnoha úprav, ale dodnes zůstává základním stavebním prvkem hlavní motiv této písně.

Distribuce signálu[editovat | editovat zdroj]

Stanici lze naladit na VKV na území Jihočeského kraje nebo v DAB+ po celých Čechách. K dispozici je také na internetu jako zvukový stream.

Český rozhlas České Budějovice vysílá 24 hodin denně analogově ze tří jihočeských vysílačů na velmi krátkých vlnách.[2] Digitálně v systému DAB+ je signál šířen v multiplexu Českého rozhlasu.

Vysílací frekvence
Město Frekvence
České Budějovice 106,4 FM
Slavonice 88,2 FM
Tábor 103,9 FM
celé Čechy 12C DAB+

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JEŠUTOVÁ, Eva, a kol. Od mikrofonu k posluchačům: Z osmi desetiletí českého rozhlasu. Praha: Český rozhlas, 2003. Dostupné online. ISBN 80-86762-00-9. S. 507. 
  2. Vysílače Českého rozhlasu České Budějovice

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JEŠUTOVÁ, Eva, a kol. Od mikrofonu k posluchačům: Z osmi desetiletí českého rozhlasu. Praha: Český rozhlas, 2003. 668 s. Dostupné online. ISBN 80-86762-00-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]