Český rozhlas Jazz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Český rozhlas Jazz
CRo Jazz logo.png
Spuštěno1. března 2013
VlastníkČeský rozhlas
ŠéfredaktorLukáš Hurník
StátČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Financováníveřejnoprávní
Vysílací čas24 hodin denně
Oblast vysíláníČesko
Webhttps://jazz.rozhlas.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český rozhlas Jazz je celoplošná stanice Českého rozhlasu, zaměřená na jazzovou hudbu. Vznikla v roce 2013. Od roku 2017 je šéfredaktorem stanice Lukáš Hurník.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt jazzové stanice byl schválen Radou Českého rozhlasu v srpnu 2010,[1] internetový stream EuroJazz fungoval od roku 2011. Na jaře 2013 se z něj stala plnohodnotná stanice Český rozhlas Jazz, která začala vysílat 1. března 2013.[2] Dne 3. června 2013 získala samostatnou pozici v DVB-T, do té doby se o svoji pozici dělila s ČRo Plus.

Dramaturgem vysílání je Petr Vidomus, který stanici zakládal.

Program[editovat | editovat zdroj]

Dramaturgicky se ČRo Jazz profiluje jako rádio zaměřené především na současný jazz s důrazem na jazz pocházející z evropských zemí. Podle internetových stránek rádia je vysílací čas naplněn zhruba 20 % českého jazzu, 40 % jazzu z ostatních evropských zemí a 30–40 % jazzu z USA a dalších mimoevropských zemí. Cílovou skupinou je náročný jazzový posluchač ve věku 25–60 let.

Program na rozdíl od běžných stanic netvoří klasické pořady, ale spíše několikahodinové programové bloky s obecným žánrovým vymezením (jako Modern Mainstream, Mostly Bop) či žánrově užším výběrem hudby (jako Hodina jazzrocku a funku, Future Shock, Odpolední swing). ČRo Jazz rovněž reprízuje jazzové pořady ostatních stanic, zejména Vltavy, a každou sobotu premiérově vysílá koncertní záznamy Evropské vysílací unie v sérii Jazz Club.

Distribuce signálu[editovat | editovat zdroj]

Digitální vysílání je zprostředkované terestrickým televizním standardem DVB-T2, rozhlasovým DAB+ a satelitním vysíláním přes družici Astra 3A (pozice 23,5° východně) v DVB-S2. K dispozici je i internetové vysílání a vysílání pro mobilní telefony.

Vysílací frekvence
Frekvence
Čechy 12C DAB+
Morava a Slezsko 12D DAB+

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zápis z 8. veřejné schůze Rady Českého rozhlasu (25.8.2010), rozhlas.cz
  2. Český rozhlas spouští novou jazzovou stanici [online]. Rozhlas.cz, 2013-03-01 [cit. 2020-09-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]