Přeskočit na obsah

Český rozhlas Jazz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Český rozhlas Jazz
Spuštěno1. března 2013
VlastníkČeský rozhlas
ŠéfredaktorLukáš Hurník
StátČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Financováníveřejnoprávní
Vysílací čas24 hodin denně
Oblast vysíláníČesko
Webhttps://jazz.rozhlas.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český rozhlas Jazz je celoplošná stanice Českého rozhlasu, zaměřená na jazzovou hudbu. Vznikla v roce 2013. Od roku 2017 je šéfredaktorem stanice Lukáš Hurník.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt jazzové stanice byl schválen Radou Českého rozhlasu v srpnu 2010,[1] internetový stream EuroJazz fungoval od roku 2011. Na jaře 2013 se z něj stala plnohodnotná stanice Český rozhlas Jazz, která začala vysílat 1. března 2013.[2] Dne 3. června 2013 získala samostatnou pozici v DVB-T, do té doby se o svoji pozici dělila s ČRo Plus.

Dramaturgem vysílání je Petr Vidomus, který stanici zakládal.

Program[editovat | editovat zdroj]

Dramaturgicky se ČRo Jazz profiluje jako rádio zaměřené především na současný jazz s důrazem na jazz pocházející z evropských zemí. Podle internetových stránek rádia je vysílací čas naplněn zhruba 20 % českého jazzu, 40 % jazzu z ostatních evropských zemí a 30–40 % jazzu z USA a dalších mimoevropských zemí. Cílovou skupinou je náročný jazzový posluchač ve věku 25–60 let.

Program na rozdíl od běžných stanic netvoří klasické pořady, ale spíše několikahodinové programové bloky s obecným žánrovým vymezením (jako Modern Mainstream, Mostly Bop) či žánrově užším výběrem hudby (jako Hodina jazzrocku a funku, Future Shock, Odpolední swing). ČRo Jazz rovněž reprízuje jazzové pořady ostatních stanic, zejména Vltavy, a každou sobotu premiérově vysílá koncertní záznamy Evropské vysílací unie v sérii Jazz Club.

Distribuce signálu[editovat | editovat zdroj]

Digitální vysílání je zprostředkované terestrickým televizním standardem DVB-T2, rozhlasovým DAB+ a satelitním vysíláním přes družici Astra 3A (pozice 23,5° východně) v DVB-S2. K dispozici je i internetové vysílání a vysílání pro mobilní telefony.

Vysílací frekvence
Frekvence
Čechy 12C DAB+
Morava a Slezsko 12D DAB+

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zápis z 8. veřejné schůze Rady Českého rozhlasu (25.8.2010), rozhlas.cz
  2. Český rozhlas spouští novou jazzovou stanici [online]. Rozhlas.cz, 2013-03-01 [cit. 2020-09-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]