Rada Českého rozhlasu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rada Českého rozhlasu je podle zákona o Českém rozhlasu orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu tvorby a šíření programů Českého rozhlasu. Rada není součástí organizační struktury Českého rozhlasu, odpovědná je Poslanecké sněmovně.

Rada mj. odvolává a jmenuje generálního ředitele Českého rozhlasu a na jeho návrh ředitele jednotlivých rozhlasových studií. Schvaluje rozpočet a závěrečný účet Českého rozhlasu, kontroluje jeho plnění, schvaluje Statut Českého rozhlasu, rozhoduje o zřizování nebo zrušení rozhlasových studií nebo schvaluje dlouhodobé plány programového, technického a ekonomického rozvoje Českého rozhlasu.[1]

Členové Rady Českého rozhlasu[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam členů Rady Českého rozhlasu.

Rada má devět členů, které do funkce na návrh spolků a jiných organizací představujících různé kulturní, sociální a jiné zájmy volí Poslanecká sněmovna. Členové jsou voleni na funkční období 6 let, přičemž každé 2 roky je volena jedna třetina členů. Je možná i opakovaná volba, ne však na více než dvě funkční období jdoucí po sobě.[1]

Členy Rady ČRo jsou:[2][3][4]

Předsedové Rady Českého rozhlasu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b § 4–8 zákona č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu. Dostupné online.
  2. Členové rady [online]. Český rozhlas [cit. 2020-12-07]. Dostupné online. 
  3. Radu Českého rozhlasu nově povede muzikoložka Hana Dohnálková [online]. Český rozhlas [cit. 2016-04-27]. Dostupné online. 
  4. Staronovou předsedkyní rady ČRo bude další dva roky Dohnálková. Mediahub [online]. [cit. 2018-06-21]. Dostupné online. 
  5. Rada Českého rozhlasu má novou předsedkyni Jaklovou. Týden.cz [online]. 2010-04-28 [cit. 2015-11-25]. Dostupné online. 
  6. Nečekaně rezignovala celá Rada Českého rozhlasu. Echo24.cz [online]. 2015-11-25 [cit. 2015-11-25]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]