Český rozhlas Vltava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Český rozhlas Vltava
Spuštěno 1964
Vlastník Český rozhlas
Šéfredaktor Lukáš Hurník
Stát ČR
Jazyk Čeština
Financování veřejnoprávní
Vysílací čas 24 hodin denně
Vysílá pro ČR
Web rozhlas.cz/vltava

Český rozhlas Vltava, dříve Český rozhlas 3 - Vltava, je celoplošná veřejnoprávní stanice Českého rozhlasu se zaměřením na kulturu. Jejím ředitelem je v současnosti Lukáš Hurník. Redaktoři jsou soustředěni do pěti redakcí:

  • vážné hudby
  • jazzové a populární hudby
  • literárně-dramatické
  • zpravodajství a kulturní publicistiky
  • speciálních projektů

Tato stanice Českého rozhlasu v roce 1993 navázala na stanici Vltava Československého rozhlasu. Počátek vysílání stanice nelze přesně datovat, protože se do dnešní podoby vyvíjela složitým způsobem. Pokud budeme stanici definovat jako třetí okruh vysílaný z Prahy, pak se začátek vysílání vztahuje k roku 1964.[1]

V programové struktuře dominují pořady s klasickou hudbou starší i soudobou (kolem 40 % vysílacího času ve všední dny); dále jsou významně zastoupeny jazz a alternativní hudba (Jazzový podvečer, Čajovna), literární pořady (četba na pokračování, rozhlasové hry) a kulturní publicistika (Mozaika, Spektrum) – vše po přibližně 15 % vysílacího času. Zařazeny jsou také speciální programové řady, například Španělský rok (2008). Stanice vysílá 24 hodin denně.

Od 5. května 2014 má Vltava nové schéma, které se změnilo po 12 letech.[2] Logiku skladby nového programového schématu vysvětluje šéfredaktor stanice Lukáš Hurník: „První fázi dominují informace, dozvíme se kde se v kultuře co děje a jaké to je. Druhá fáze otevírá prostor pro setkávání s lidmi, kteří žijí kulturou. V odpoledním vysílání (třetí fáze) přineseme poučení – nabízíme nové pohledy, kontexty, otevíráme obzory. Poslední čtvrtá fáze představuje umění. Začíná osmou hodinou večerní a přináší rozhlasové hry, špičkové hudební přenosy i komponované večery.“

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Od května bude Vltava vysílat podle nového schématu [online]. Český rozhlas, 2014-03-11 [cit. 2014-04-29]. Dostupné online. 
  2. Od května bude Vltava vysílat podle nového schématu [online]. Český rozhlas, 2014-03-11 [cit. 2014-05-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]