Pavel Klusák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. et MgA. Pavel Klusák
Pavel Klusák.jpg
Narození29. listopadu 1969 (51 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel, hudební žurnalista, scenárista a hudební kritik
RodičeJan Klusák a Jana Klusáková
PříbuzníVít Klusák (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Klusák (* 29. listopadu 1969, Praha) je hudební publicista. Zaměřuje se na současnou hudbu, především nezávislou a experimentální. Dlouhodobě se věnuje vztahu hudby a společensko-politického dění.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Pavel Klusák vedl rozhovory s Laurií Anderson, Stevem Reichem, Philipem Glassem, Sonic Youth, Peterem Gabrielem, Johnem Calem, Matthewem Herbertem, Keithem Rowem, Zuzanou Navarovou a dalšími hudebními osobnostmi a skupinami. Byl redaktorem časopisu Týden (2000-2005), odkud přešel do týdeníku Respekt, kde byl zaměstnán od února 2007 do dubna 2009; od podzimu 2009 do konce roku 2016 píše stránku o hudbě do inovované sobotní přílohy Orientace Lidových novin, pak LN opouští. Vedle tištěné publicistiky (dále mj. Hospodářské noviny, A2 kulturní týdeník, HIS Voice aj.) spolupracuje s Českým rozhlasem, podílel se na výběru hudebních snímků pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (2003-2012). Je dramaturgem hudebního doprovodného programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, pořádá poslechové pořady atp.

Napsal scénář ke studentskému krátkému mockumentu Vynález Krásy (1994, režie Marek Najbrt) humorně vysvětlujícímu původ Karla Gotta, je spoluautorem experimentálního dokumentu Národ sobě aneb České moře v osmnácti přílivech (2003, režie Jan Gogola ml.).

Na podzim 2009 ve vlastním labelu Klíče vydal eponymní debutové album Tomáše Hanáka a cover verze semaforských písní od současných hudebníků For Semafor. Dříve toho roku byl editorem dvou alb Respekt Edice, Souhvězdí Santini Pavla Fajta a Václava Cílka a Ora pro nobis Oldřicha Janoty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě UK a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Klusákovi rodiče jsou skladatel Jan Klusák (*1934) a novinářka Jana Klusáková (*1941), jeho bratr je filmař Vít Klusák (*1980, po matce). Pavel Klusák má tři děti.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]