Tóru Takemicu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tóru Takemicu
Toru Takemitsu Shinchosha 1961-7.jpg
Narození 8. října 1930
Tokio, Japonsko
Úmrtí 20. února 1996
Tokio, Japonsko
Příčina úmrtí rakovina močového měchýře a zápal plic
Alma mater Tokijská univerzita múzických umění
Zaměstnavatel Yaleova univerzita
Ocenění rytíř Řádu umění a literatury (1985)
Grawemeyer Award (1994)
Glenn Gould Prize
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tóru Takemicu (japonsky 武満徹; anglický přepis Toru Takemitsu, 8. října 1930, Tokio, Japonsko20. února 1996, tamtéž) patří mezi nejvýznamnější japonské skladatele. Komponoval ve stylu západní vážné hudby s výraznými prvky japonské melodiky, čímž vytvořil originální hudební syntézu západního a východního světa. Užitím jak klasických západních, tak tradičních japonských hudebních nástrojů dospěl k vlastnímu ojedinělému zvuku svých skladeb.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Tóru Takemicu se narodil v Tokiu 8. října 1930. Pro dráhu hudebního skladatele se rozhodl již v šestnácti letech, ačkoliv měl velmi málo formálního hudebního vzdělání a po celý svůj život zůstal víceméně samoukem. V jeho umělecké činnosti jej ovlivnila zejména francouzská vážná hudba, stopy vlivu Debussyho či Messiaena lze nalézt již od jeho prvních kompozic.

První mezinárodní pozornosti se Takemicuho dílu dostalo v roce 1957, kdy jeho skladbu Rekviem pro smyčce veřejně ocenil Igor Stravinskij. V následujícím desetiletí jeho mezinárodní úspěch vzrůstal a byl korunován provedením díla November Steps (1967), složeného ke 125. výročí Newyorské filharmonie, ve kterém Takemicu poprvé uvedl japonské hudební nástroje do kontextu západní vážné hudby.

V 60. a 70. letech 20. století pokračoval Takemicu ve svých experimentálních fúzích východních a západních hudebních stylů, ve kterých spojoval jedinečný étos japonského folklóru se západními hudebními technikami (např. v jedné z jeho nejhranějších skladeb „Hejno dosedá v zahradě tvaru pětiúhelníku“ z roku 1977). Ačkoliv se posléze přiklonil k větší líbivosti a posluchačské nenáročnosti, vždy si zachoval zvukovou a formální originalitu svých skladeb.

Hlavní část díla Tóru Takemicu tvoří orchestrální a komorní skladby, nelze však opominout jeho tvorbu pro film, neboť doprovodil téměř 100 snímků (např. „Ran“ režiséra Kurosawy nebo thriller „Raising Sun“ režiséra Kaufmana).

Tóru Takemicu zemřel v Tokiu 20. února 1996.

Přehled nejvýznamnějších skladeb[editovat | editovat zdroj]

  • Requiem for Strings, 1957
  • Solitude Sonore, 1958
  • November Steps, 1967
  • In an Autumn Garden, 1973
  • A Flock Descends into the Pentagonal Garden, 1977
  • Dreamtime, 1981
  • Riverrun, 1984
  • Spirit Garden, 1994
  • Three Film Scores for String Orchestra, 1994/95