Heitor Villa-Lobos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Heitor Villa-Lobos v roce 1922

Heitor Villa-Lobos, též Hector Villa-Lobos (pravděpodobně 5. března 1887, Rio de Janeiro - 17. listopadu 1959, Rio de Janeiro) byl brazilský violoncellista, kytarista, klarinetista, klavírista, dirigent a hudební skladatel. Byl, mimo jiné, jedním z klasiků kytarové hudební literatury, jehož kytarové etudy cvičí každý klasický kytarista, a zároveň nejvýznamnějším brazilským hudebním skladatelem 20. století, jehož tvorba byla velmi ovlivněna brazilskou lidovou hudbou.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Přesné datum narození, resp. přesný letopočet jeho narození není dodnes znám, všechny seriózní prameny se v tomto ohledu různí.

Pocházel z nepříliš zámožné rodiny. Jeho otec byl knihovník, amatérský astronom a muzikant, pocházel ze Španělska a malého Heitora od dětství nutil ke hře na violoncello. Po otcově smrti si mladý Heitor hrou na viloncello začal přivydělávat v různých tanečních orchestrech. Zde také začal coby autodidakt hrát na kytaru a pokoušel se o první vlastní skladby.

Na konzervatoř nebyl oficiálně přijat, vzdělával se pouze soukromě a docházel do této školy, aniž byl řádně imatrikulován.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]