Arthur Rubinstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arthur Rubinstein
Arthur Rubinstein (1971)
Arthur Rubinstein (1971)
Narození 28. ledna 1887
Lodž
Úmrtí 20. prosince 1982 (ve věku 95 let)
Ženeva
Povolání klavírista
Děti John Rubinstein
Eva Rubinstein
Ocenění Zlatá medaile Royal Philharmonic Society (1961)
Hudební cena Léonie Sonning (1971)
Cena Grammy za celoživotní dílo (1994)
Řád svatého Jakuba od meče
rytíř komandér Řádu britského impéria
Řád zásluh o Italskou republiku
Řád znovuzrozeného Polska
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arthur Rubinstein (28. ledna 1887 Lodž20. prosince 1982 Ženeva) byl polsko-americký klavírista, který se proslavil hlavně interpretacemi romantické hudby.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

A. Rubinstein (E. Mendelmann 1963)

Narodil se v bohaté rodině židovského továrníka jako nejmladší z osmi dětí. Už ve čtyřech letech hrál jako „zázračné dítě“, studoval hru na klavír ve Varšavě a od deseti let v Berlíně. Roku 1900, ve 13 letech, poprvé koncertoval s Berlínskými filharmoniky a roku 1904 se přestěhoval do Paříže. Zde se seznámil s Maurice Ravelem, Paul Ducasem a roku 1906 poprvé koncertoval v Carnegie Hall v New Yorku. Měl řadu milostných afér a roku 1908 se v krizi pokusil o sebevraždu. Později napsal, že se pak cítil jako „znovuzrozený“ a od roku 1912 žil v Londýně, kde se seznámil s Igorem Stravinským, Pablo Casalsem a dalšími. Absolvoval množství turné po Evropě i USA, hrál sólové recitály, komorní hudbu i koncerty s orchestrem. Těžiště jeho repertoáru tvořila romantická hudba, zejména Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Frédéric Chopin, Robert Schumann, Johannes Brahms, ale také Claude Debussy, César Franck, Karol Szymanowski nebo Maurice Ravel.

Arthur Rubinstein (1906)

Artur Rubinstein měl zcela mimořádné schopnosti. Dokázal si „fotograficky“ pamatovat celá hudební díla, která si pak v paměti „přehrával“, přátelům, kteří ho zkoušeli, dokázal zpaměti zahrát jakoukoli část skladby ze svého repertoáru, a hovořil osmi jazyky. Roku 1932 se oženil s polskou balerinou Nelou Mlynarskou, s níž měl pět dětí. Roku 1977, ve svých 90 letech, ji však opustil a žil pak s mladou hudební režisérkou A. Whitestone v Ženevě, kde také zemřel. Jeho urna je uložena v Jeruzalémě.

Rubinstein byl agnostik, velmi se však hlásil ke svým polským i židovským kořenům. Zpočátku se zdráhal nahrávat na gramofonové desky, jak se ale nahrávací technika zdokonalovala, postupně nahrál téměř celý svůj repertoár. Jeho nahrávky vyšly také na CD a tvoří přes 100 hodin hudby.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Roku 1976 byl vyznamenán americkou Medailí svobody, o rok později Řádem čestné legie a Řádem britského impéria, 1978 obdržel Řád Polonia Restituta a celkem šestkrát získal cenu Grammy Award za sólové i komorní nahrávky a roku 1994 za celoživotní dílo. V Izraeli se koná mezinárodní klavírní soutěž na jeho počest.[1]

Pomník v rodné Lodži

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.arims.org.il

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Rubinstein, Artur. Sv. 10, str. 807
  • A. Rubinstein, Moje mladá léta. Jinočany: H+H 2001
  • A. Rubinstein, Moje mnohá léta. Jinočany: H+H 2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]