Peter Schreier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Schreier
Schreier v roce 1976
Narození 29. července 1935
Míšeň
Úmrtí 1935 (ve věku -1–0 roku)
Alma mater Kreuzschule
Povolání operní pěvec, dirigent, zpěvák a hudební skladatel
Ocenění Hudební cena Léonie Sonning (1988)
Řád hvězdy přátelství národů (1989)
Internationaler Mendelssohn-Preis zu Leipzig (2011)
Národní cena Německé demokratické republiky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Schreier (* 29. července 1935, Míšeň) je německý operní pěvec (tenorista) a dirigent.

Život[editovat | editovat zdroj]

Schreier se začal hudebně vzdělávat ve škole při Dresdner Kreuzchoru (sboru při kostelu sv. Kříže v Drážďanech). Tam jeho talent objevil sbormistr Rudolf Mauersberger, který ho nechal zpívat mnoho sólových partů, z nichž byla řada na konci 40. let 20. století nahrána.

V 16 letech se jeho dětský soprán změnil v tenor, což si vždy přál, kvůli rolím evangelistů v Bachových pašijích a Vánočním oratoriu. Začal studovat zpěv a věnoval se i studiu orchestrálního a sborového dirigování (dirigoval od r. 1969).

Profesionální debut zažil v roce 1959 v roli Prvního vězně v Beethovenově Fideliovi, záhy nato zažil úspěchy v mozartovských rolích.

V roce 1963 získal angažmá v berlínské Státní opeře, byl též pravidelným hostem ve Vídni. Od roku 1967 byl po čtvrt století pravidelným účastníkem Salcburského festivalu. Když v roce 1966 zemřel Fritz Wunderlich, byl označen za největšího žijícího mozartovského tenora, zejména kvůli pečlivé intonaci a dikci.[1]

Zpíval role v německých operách (Richard Wagner, Engelbert Humperdinck, Hans Pfitzner - v jeho Palestrinovi vystoupil jak v Mnichově, tak ve Východním Berlíně).

Vynikl i jako písňový zpěvák, zejména v cyklech Schumanna a Schuberta a v písních Mozarta a Beethovena. Zvláště významné jsou nahrávky Schubertovy Zimní cesty s klavíristy Svjatoslavem Richterem a Andrásem Schiffem.[1]

Pořídil množství nahrávek, významné jsou zejména nahrávky Bachových děl, ať už kantát, nebo Matoušových a Janových pašijí, a to v několika různých verzích (dir. Herbert von Karajan, Claudio Abbado, Helmuth Rilling ad.).

Operní jeviště opustil v roce 2000, naposledy zpíval v roce 2005 (a zároveň dirigoval) při pražském provedení Vánočního oratoria.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter Schreier na anglické Wikipedii.

  1. a b BLYTH, Alan. Schreier, Peter. Grove Music Online [online]. Oxford Music Online [cit. 2011-02-12]. Dostupné online. (anglicky)