Peter Schreier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Schreier
Schreier v roce 1976
Schreier v roce 1976
Narození 29. července 1935 (84 let)
Míšeň
Alma mater Kreuzschule
Povolání operní pěvec, dirigent, zpěvák a hudební skladatel
Ocenění Robert Schumann Prize of the City of Zwickau (1969)
Hudební cena Léonie Sonning (1988)
Hudební cena Ernsta von Siemense (1988)
Řád hvězdy přátelství národů (1989)
Royal Academy of Music Bach Prize (2009)
Internationaler Mendelssohn-Preis zu Leipzig (2011)
Bach Medal (2013)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Schreier (* 29. července 1935, Míšeň) je německý operní pěvec (tenorista) a dirigent.

Život[editovat | editovat zdroj]

Schreier se začal hudebně vzdělávat ve škole při Dresdner Kreuzchoru (sboru při kostelu sv. Kříže v Drážďanech). Tam jeho talent objevil sbormistr Rudolf Mauersberger, který ho nechal zpívat mnoho sólových partů, z nichž byla řada na konci 40. let 20. století nahrána.

V 16 letech se jeho dětský soprán změnil v tenor, což si vždy přál, kvůli rolím evangelistů v Bachových pašijích a Vánočním oratoriu. Začal studovat zpěv a věnoval se i studiu orchestrálního a sborového dirigování (dirigoval od r. 1969).

Profesionální debut zažil v roce 1959 v roli Prvního vězně v Beethovenově Fideliovi, záhy nato zažil úspěchy v mozartovských rolích.

V roce 1963 získal angažmá v berlínské Státní opeře, byl též pravidelným hostem ve Vídni. Od roku 1967 byl po čtvrt století pravidelným účastníkem Salcburského festivalu. Když v roce 1966 zemřel Fritz Wunderlich, byl označen za největšího žijícího mozartovského tenora, zejména kvůli pečlivé intonaci a dikci.[1]

Zpíval role v německých operách (Richard Wagner, Engelbert Humperdinck, Hans Pfitzner – v jeho Palestrinovi vystoupil jak v Mnichově, tak ve Východním Berlíně).

Vynikl i jako písňový zpěvák, zejména v cyklech Schumanna a Schuberta a v písních Mozarta a Beethovena. Zvláště významné jsou nahrávky Schubertovy Zimní cesty s klavíristy Svjatoslavem Richterem a Andrásem Schiffem.[1]

Pořídil množství nahrávek, významné jsou zejména nahrávky Bachových děl, ať už kantát, nebo Matoušových a Janových pašijí, a to v několika různých verzích (dir. Herbert von Karajan, Claudio Abbado, Helmuth Rilling ad.).

Operní jeviště opustil v roce 2000, naposledy zpíval v roce 2005 (a zároveň dirigoval) při pražském provedení Vánočního oratoria.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter Schreier na anglické Wikipedii.

  1. a b BLYTH, Alan. Schreier, Peter. Grove Music Online [online]. Oxford Music Online [cit. 2011-02-12]. Dostupné online. (anglicky)