Per Nørgård

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Per Nørgård
Pernorgard.jpg
Základní informace
Narození 13. července 1932 (88 let)
Gentofte
DánskoDánsko Dánsko
Žánry klasická hudba
Povolání hudební skladatel
Významná díla I ching
Osmá symfonie
Ocenění Gaudeamus International Composers Award (1961)
Hudební cena Severské rady (1974)
Henrik Steffens Prize (1988)
Hudební cena Léonie Sonning (1996)
Wihuri-Sibelius-Preis (2006)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Per Nørgård (* 13. července 1932 Gentofte) je dánský hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v dánském Gentofte. Studoval u Vagna Holmboe na Královské dánské hudební akademii v Kodani a pak u Nadii Boulanger v Paříži.

V začátcích byl silně ovlivněn severským stylem Jeana Sibelia, Carla Nielsena a Vagna Holmboe. V 60. letech 20. století začal zkoumat moderní techniky centrální Evropy a nakonec vyvinul serialistický kompoziční systém, založený na „nekonečných úsecích“,[1] který pak použil v díle Voyage into the Golden Screen, ve své druhé a třetí symfonii, díle I ching a dalších pracích konce šedestátých a také v sedmdesátých letech.[2] Později jej zaujal švýcarský malíř Art brut Adolf Wölfli, který inspiroval mnoho Nørgårdových prací,[3] včetně jeho Čtvrté symfonie, opery Det Guddommelige Tivoli nebo díla Papalagi pro sólovou kytaru

Nørgård skomponoval díla všech hlavních žánrů: šest oper, dva balety, osm symfonii a jiné kusy pro orchestr, několik koncertů, chorálové a vokální díla, mimořádně velké množství komorních skladeb (včetně deseti smyčcových kvartetů) a několik prací pro sólové nástroje. Skladby pro sólové nástroje obnášejí množství skladeb pro kytaru, většinou psané pro dánského kytaristu Erlinga Møldrupa: In Memory Of... (1978), Papalagi (1981), serie suit nazvaná Tales from a Hand (1985–2001), Early Morn (1997–98) a Rondino Amorino (1999).

Jedním z jeho nejdůležitějších děl pro sólové perkuse je I ching pro dáského perkusionistu Gerta Mortensena. Také složil hudbu k několika filmům, jako například The Red Cloak (1966), Babettina hostina (Babettes gæstebud) (1987) nebo Hamlet, princ dánský (1993).

Skladatelovou Osmou symfonii uvedel ve finském Helsinském hudebním centru finská Helsinská filharmonie s dirigentem Johnem Storgårdsem. Heikki Valska z Finského rozhlasu symfonii popsal jako „velmi světlou a lyrickou“ a také „přístupnou“. na své premiéře byla dobře přijata publikem.[4]

Je také plodným autorem. Napsal mnoho článků, které se zabývají hudbou z technického nebo z filozofického hlediska.[zdroj?]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Per Nørgård na anglické Wikipedii.

  1. NØRGÅRD, Per. Inside a Symphony. Překlad L. K. Christensen. Numus-West. 1975, roč. 2, čís. 2, s. 4–16. 
  2. MORTENSEN, Jørgen. Uendelighedsrækken]" (The Infinity Series) [online]. [cit. 2013-08-17]. Archivovaná kopie, dříve na stránkách skladatele, odstraněno v listopadu 2007. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  3. Adolf Wölffli: Wölfli's influence [online]. [cit. 2013-08-17]. Archivovaná kopie z 23. října 2007, z dřívějších stránek skladatele. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  4. Ny symfoni af Per Nørgård uropført i Helsinki [online]. DR, 2012-09-20 [cit. 2013-08-17]. Dostupné online. (dánsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]