Jean-Pierre Rampal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean-Pierre Rampal
Jean Pierre Rampal.jpg
Základní informace
Narození 7. ledna 1922
Marseille
Úmrtí 20. května 2000 (ve věku 78 let)
Paříž
Příčina úmrtí srdeční selhání
Místo pohřbení Montparnasse
Povolání flétnista a vysokoškolský učitel
Nástroje flétna
Ocenění Hudební cena Léonie Sonning (1978)
Řád čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Pierre Louis Rampal (7. ledna 1922, Marseille, Francie20. května 2000, Paříž) byl jeden z nejvýznamnějších flétnistů 20. století.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Byl profesorem Pařížské konzervatoře a vychoval řadu významných flétnistů. Založil několik ansámblů (například Quintette à vents français a l’Ensemble baroque de Paris). Od roku 1950 spolupracoval také s českými interprety a dirigenty, například s Václavem Neumannem, Viktorií Švihlíkovou, Pražským komorním orchestrem.

Hrob Jeana-Pierra Rampala, hřbitov Montparnasse (odd. 3).

Nejtrvalejší byla jeho spolupráce s Milanem Munclingerem a souborem Ars rediviva (od počátku padesátých let až do roku 1984), s nimiž uskutečnil také řadu významných nahrávek pro české i zahraniční gramofonové společnosti, rozhlas a televizi. Milan Munclinger vyučoval pravidelně v Rampalově Académie Internationale v Nizze a byl také porotcem ve flétnové soutěži Concours de flûte Jean-Pierre Rampal v Paříži.

Jean-Pierre Rampal

V roce 1955 natočil ve spolupráci s Milanem Munclingerem, Pražským komorním orchestrem a sólisty Ars rediviva známý Bendův flétnový koncert s Munclingerovou kadencí. Snímek byl jako součást edice Musica antiqua bohemica vyznamenán Grand Prix Akademie Charlese Crose.

Byl pohřben na pařížském hřbitově Montparnasse.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Výrazně přispěl k prosazení příčné flétny jako sólového koncertního nástroje a k objevování a propagaci předklasické flétnové literatury. V této oblasti spolupracoval s mnoha osobnostmi, například Trevorem Pinnockem, Jeanem-Françoisem Paillardem a dalšími. Uváděl ale i skladby současných autorů (André Jolivet, Francis Poulenc).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]